Теребовлянська районна державна адміністрація
48100, м.Теребовля, вул.Кн.Василька, 104-А
 
укр рус eng
Пошук
Розширений пошук

Корисні посилання

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •    

Опитування

.
На головну

Профілактика простудних захворювань


     Щороку зима затьмарюється черговою епідемією простудних захворювань. На грип та ГРВІ хворіють всі – діти і старі, чоловіки і жінки, багаті і бідні. Легше, коли хвороби викликають «старі знайомі» віруси – винуватці щорічних сезонних епідемій, давно і добре відомі лікарям. Ситуація стає набагато більш небезпечною і непередбачуваною, якщо на стежку війни виходить мутований вірус, на зразок сумнозвісного вірусу свинячого грипу (вірус АH1N1). Обнадіює одне – способи профілактики, так званих, «застуд» однаково ефективні проти всіх збудників – і старих, і нових. Так що ж потрібно робити, щоб захистити себе і сім’ю від грипу та ГРВІ? Як зустріти хворобу у всеозброєнні?

        Підступність збудників грипу та ГРВІ полягає в тому, що ці віруси надзвичайно заразні, вони немов «липнуть» до людей і всього декількох вірусних частинок, що потрапили в організм через брудні руки, з повітрям громадського транспорту, офісного приміщення або власної квартири, достатньо для того, що б людина тяжко захворіла. Так що ж потрібно робити, щоб не захворіти?

           Однією з небагатьох рекомендацій, які дійсно працюють і допомагають захиститися від зараження грипом і застудою (ГРВІ) є носіння захисної маски. Причому маску варто носити і хворому, і тому, хто знаходиться поруч, особливо в приміщенні. Пов’язка на хворій людині дозволить в багато разів зменшити кількість вірусів, які мільйонами виділяються не тільки при кашлі та чханні, але навіть при звичайному диханні! Тому всім хворим, хто не хотів би «подарувати» хворобу оточуючим – рідним і близьким, колегам по роботі, сусідам по громадському транспорту…, рекомендовано носити пов’язку. Причому кожні 2-3 години індивідуальну пов’язку необхідно або пропарювати гарячою праскою, або міняти на нову (одноразові пов’язки, як правило, не витримують термічної обробки).

        Якщо ви здорові і хочете таким залишатися, то пов’язка допоможе і вам. Особливо коли навколо все більше людей кашляє і чхає. Пам’ятайте про те, що при кашлі та чханні віруси поширюються на відстань більше 10 метрів.

        Часте миття або обробка рук дезінфікуючими розчинами має велике значення тільки для профілактики кишкових інфекцій, які заражають нас, потрапляючи в організм через рот.  Від зараження грипом та ГРВІ часте миття рук захищає мало, тому більшість вірусів швидко гине в зовнішньому середовищі ще до того, як потрапить на руки. Крім того, вхідні ворота для простудних захворювань аж ніяк не руки, а слизові оболонки дихальних шляхів. Тобто для того, щоб заразитися вірусами, які потрапили на наші руки, потрібно колупатися ними в носі, терти очі, тобто робити те, що ми зазвичай не робимо. Адже так?

       Промивання порожнини носа і горла звичайною водою або слабкими сольовими розчинами – дієвий спосіб видалення вірусів, які вже потрапили в наші дихальні шляхи. Недолік цього способу в тому, що він малодоступний в той час, коли особливо необхідний і дійсно може допомогти. Промивання носа в маршрутці або посеред класу в школі – дуже малоймовірна ситуація. А адже саме серед людей (у транспорті, в приміщеннях, на вулиці) ми і стикаємося з вірусами найчастіше. Набагато ефективніше закапування в ніс жирових емульсій, що створюють захисну плівку, яка оберігає слизові від контакту з вірусами. Слабкість цього методу в тому, що слизова носа – це тільки одна з «дверей», через які вірус потрапляє в організм. Інші ворота інфекції – слизову оболонку горла, трахеї, бронхів ми захистити таким способом не можемо.

        Часте провітрювання приміщень, вологе прибирання, безумовно відіграють певну роль у профілактиці. Але потрібно пам’ятати, що джерело інфекції – це в першу чергу хвора людина, яка найсильніше заражає нас при кашлі та чханні. Логічно було б провітрювати приміщення кожного разу, коли в ньому хтось кашляне або чхне. Тому навіть щогодинні провітрювання офісних приміщень – це запізнілі заходи, якщо ми говоримо не про освіження повітря, а про захист від зараження грипом і застудою.

        Кращий спосіб не заразитися грипом та ГРВІ – це не контактувати з хворою людиною, тобто не перебувати з ним в одному приміщенні, не дихати з ним одним повітрям. Але, на жаль, для більшості людей цей спосіб залишиться тільки корисним, але нереальним заходом, оскільки потрібно ходити на роботу, їздити в громадському транспорті. Саме там і відбувається контакт з іншими людьми, в тому числі хворими на грип та ГРВІ і, відповідно, зараження.

        Важливими компонентами противірусного захисту в період епідемії грипу (і поза нею) є збалансоване, багате вітамінами харчування, вживання достатньої кількості води, повноцінний відпочинок, активний спосіб життя, відмова від шкідливих звичок.

        Профілактика простудних захворювань – багатокомпонентний і тривалий процес, який набагато легше і ефективніше здійснюється у людей, що піклуються про своє здоров’я постійно, а не тільки під час сезонних епідемій грипу. Раціональне харчування, здоровий спосіб життя, загартовування і заняття активними видами спорту підвищать опірність організму до простудних захворювань і запобіжать виникненню багатьох інших проблем зі здоров’ям. Бережіть здоров’я!

 

 

Начальник Теребовлянського відділення

Надія Цубера