| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
укр рус eng | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Корисні посиланняОпитування.
|
Про районну програму запобігання соціальному сирітству, подолання дитячої безпритульності і бездоглядності на 2019 -2021 рокиЧОРТКІВСЬКА РАЙОННА РАДА
від 22 листопада 2018 року № 452 м. Чортків
Про районну програму запобігання соціальному сирітству, подолання дитячої безпритульності і бездоглядності на 2019 -2021 роки
Розглянувши розпорядження голови Чортківської районної державної адміністрації від 12 вересня 2018 року № 235-од «Про проект районної програми запобігання соціальному сирітству, подолання дитячої безпритульності і бездоглядності на 2019 -2021 роки», керуючись пунктом 16 частини 1 статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» ( зі змінами) та враховуючи пропозиції постійної комісії районної ради з гуманітарних питань від 16 листопада 2018 року та з питань бюджету від 20 листопада 2018 року, районна рада
В И Р І Ш И Л А : 1. Затвердити районну програму запобігання соціальному сирітству, подолання дитячої безпритульності і бездоглядності на 2019 -2021 роки (додається). 2. Чортківській районній державній адміністрації, її відділам та управлінням забезпечити виконання даної програми з урахуванням статті 85 Бюджетного кодексу України. 3. Контроль за виконанням даного рішення доручити заступнику голови районної державної адміністрації (ОВОД Й.Й.) та на постійну комісію районної ради з гуманітарних питань (Чортківський Р.В.).
Голова районної ради В.М.ШЕПЕТА
РАЙОННА ПРОГРАМА запобігання соціальному сирітству, подолання дитячої
1. Паспорт програми
2. Визначення проблеми, на розв’язання якої спрямована програмаПрограма спрямована на розв’язання проблеми дитячої безпритульності та бездоглядності, попередження правопорушень, усунення причин та обставин, що призводять до потрапляння дітей у складні життєві обставини. Реалізація програми сприятиме розробленню та запровадженню ефективних форм роботи з профілактики дитячої безпритульності і бездоглядності, запобігання сирітству, виявлення на ранній стадії сімей, які неспроможні або не бажають виконувати виховні функції та забезпечення захисту прав дітей, які виховуються в таких сім’ях, застосування ефективних форм соціальної підтримки дітей, які перебувають в складних життєвих обставинах, зазнали насильства в сім’ї, активну участь всіх суб’єктів профілактичної правовиховної роботи у створенні умов для всебічного розвитку та виховання дітей, їх соціально-правового захисту. Виконання районної програми подолання дитячої безпритульності та бездоглядності 2016 -2018 роки у попередні роки дало позитивні результати. На сьогодні в районі функціонує 2 прийомні сім’ї, в яких проживає 2 дітей. В районі зберігається стала тенденція до зменшення кількості дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування (станом на: 01.01.2016 – 55, 01.01.2017 р. - 57, 01.09.2018 р.-44 ). Станом на 1 вересня 2018 року в районі проживає 44 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, з них 1 дитина на повному державному забезпеченні, 43 дитини охоплені сімейними формами виховання: 32 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування виховуються у родинах опікунів та піклувальників. 5 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, виховуються у 5 прийомних сім’ях та 6 дітей у дитячих будинках сімейного типу. Водночас, набуває гостроти і актуальності проблема соціального сирітства серед дітей, пов’язана з масовими виїздами батьків за межі України та їх тривалою відсутністю. За даними в районі налічується На сьогоднішній день усиновленню підлягає 12 дітей, віком від 10 до 17 років. Адже проблема їх усиновлення обумовлена тим, що переважна більшість цих дітей є дітьми середнього та старшого шкільного віку, мають певні проблеми зі здоров’ям або перебувають у близьких родинних стосунках (рідні брати та сестри, роз’єднання яких під час усиновлення не дозволяється чинним законодавством). Дані обставини в значній мірі зменшують можливості їх усиновлення. За останні роки спостерігається чіткий спад влаштування дітей у реабілітаційний центр для дітей служби у справах дітей облдержадміністрації (3 дітей у 2016 році, 2 дітей – у 2017 році, станом на 01.09.2018 - немає дітей), що може свідчити про ефективність вжитих заходів в рамках виконання районної програми. Разом з тим, не вдалося остаточно подолати проблему дитячої бездоглядності. Служба у справах дітей спільно з іншими суб’єктами профілактичної роботи щороку надають соціально-правову допомогу дітям, які опинилися у складних життєвих обставинах (були виявлені та вилучені з громадських місць, об’єктів транспорту, які зазнали насильства, проживають у сім’ях, де батьки або особи, які їх заміняють, ухиляються від виконання батьківських обов’язків), внаслідок чого такі діти не отримують належне виховання та догляд, стають схильними до вчинення правопорушень. Станом на теперішній час на обліку служби у справах дітей райдержадміністрацій перебувають 15 дітей, які потрапили в складні життєві обставини. З метою профілактики протиправних дій у дитячому середовищі щороку проводяться профілактичні рейди (“Підліток. Зима. Канікули”, “Діти вулиці. Вокзал”, “Діти Тернопільщини проти насильства, бездоглядності, за духовність та сімейну злагоду”, “Літо”, “Урок”), під час яких надається допомога дітям. Завдяки профілактичним заходам на території району відбувся спад підліткової злочинності, що становить 33 % від попереднього року (з 12 до 4). Фінансування заходів інформаційно-просвітницької кампанії, забезпечення функціонування Єдиної інформаційної аналітичної системи „Діти” (ЄІАС „Діти”) не передбачено у Державному бюджеті України, тому виникає нагальна потреба передбачити кошти в Районному бюджеті на реалізацію заходів даної програми.
3. Визначення мети програми Метою прийняття Програми є запобігання соціальному сирітству, подолання дитячої безпритульності та бездоглядності. Мета програми відповідає пріоритетним напрямкам розвитку району.
4. Обґрунтування шляхів і засобів розв’язання проблеми, обсягів та джерел фінансування, строки та етапи виконання програми Розв’язання проблеми можливе шляхом: - реалізації державної політики щодо влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, до сімейних форм виховання, захисту їх житлових та майнових прав, профілактики правопорушень та злочинності у дитячому середовищі, як пріоритетного напрямку діяльності місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування; - розроблення та запровадження ефективних форм роботи з профілактики дитячої безпритульності і бездоглядності, виявлення на ранній стадії сімей, які неспроможні або не бажають виконувати виховні функції та забезпечення захисту прав дітей, які виховуються в таких сім’ях; - підвищення ефективності соціальної роботи з сім’ями або особами, які опинились у складних життєвих обставинах, покращення соціального супроводу сімей, які виховують дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування; - ведення Єдиної інформаційної аналітичної системи „Діти” (ЄІАС „Діти”) – системи обліку дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування; громадян України, які бажають взяти їх на виховання; персоніфікованого обліку нерухомого майна таких дітей; - здійснення системи організаційно-профілактичних заходів щодо запобігання дитячій безпритульності і бездоглядності; - поширення соціальної реклами та широкого висвітлення в засобах масової інформації питань соціально-правового захисту дітей; - організації інформаційно-просвітницьких заходів з питань соціально-правового захисту дітей; - надання методичної допомоги органам місцевого самоврядування в частині забезпечення ними захисту та реалізації прав дітей на території громади. Строк виконання Програми 2019-2021 роки. Фінансування заходів Програми здійснюватиметься за рахунок коштів Районного бюджету у розмірі 299,0 тис. (двісті дев’яносто дев’ять тисяч) гривень. Обсяг фінансування може уточнюватись щороку, виходячи з реальних можливостей Районного бюджету.
Ресурсне забезпечення районної програми тис. гривень
5. Перелік завдань і заходів програми та результативні показники Основними завданнями Програми є: забезпечення неухильного виконання вимог законодавства щодо соціально-правового захисту дітей, насамперед дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, зокрема своєчасного виявлення таких дітей, надання їм статусу дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування, захисту особистих, майнових і житлових прав таких дітей; реалізація пріоритетності права дитини на сімейне виховання, розвитку сімейних форм виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування (усиновлення, опіка та піклування, прийомні сім’ї та дитячі будинки сімейного типу); покращення співпраці місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо соціально-правового захисту безпритульних і бездоглядних дітей, неповнолітніх, схильних до вчинення протиправних дій, які не навчаються або не працюють, скоїли правопорушення чи злочини, затримані за вживання алкогольних напоїв, психотропних і наркотичних засобів та їх аналогів, зазнали насильства, проживають у сім’ях, в яких батьки ухиляються від виконання батьківських обов’язків, дітей, батьки яких тривалий час перебувають за межами держави; організація ведення електронної бази даних про дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, і громадян України, які бажають взяти їх на виховання, персоніфікований облік нерухомого майна таких дітей; забезпечення інформаційної підтримки вирішення актуальних питань сімейної політики, створення умов для утвердження в суспільстві сімейних цінностей, виховання відповідального батьківства; поширення нових форм сімейного влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування; організаційне забезпечення здійснення контролю за дотриманням культурно-розважальними закладами, комп’ютерними клубами вимог нормативно-правових актів щодо порядку відвідування їх дітьми, заборони продажу алкогольних напоїв, тютюнових виробів, розповсюдження наркотиків, пропаганди проституції, насилля, жорстокості; координація роботи щодо проведення районних державно-громадських операцій та рейдів щодо профілактики негативних проявів у дитячому середовищі, запобігання дитячій бездоглядності: „Підліток. Зима Канікули”, „Діти вулиці. Вокзал”, „Діти Тернопільщини проти насильства, бездоглядності, за духовну та сімейну злагоду”, „Літо”, „Урок”; забезпечення здобуття повної загальної середньої освіти дітьми, які не навчалися тривалий час або не навчалися взагалі, на базі вечірніх (змінних) шкіл і професійно-технічних навчальних закладів; організація та проведення святкових заходів до Міжнародного Дня захисту дітей, Дня усиновлення, Дня св. Миколая, Великодніх свят, Європейського Дня захисту прав дітей під гаслом „Не залишимо без уваги жодної дитини”, тижнів пропаганди правових знань, місячника пропаганди основних положень Конвенції ООН про права дитини, районного огляду-конкурсу на кращу організацію правового навчання і виховання; забезпечення в пологовому відділенні Чортківської центральної комунальної районної лікарні спільно з центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді надання соціально-психологічної допомоги матерям, які мають намір відмовитися від дитини, та здійснити соціальний супровід таких матерів; здійснення заходів щодо залучення волонтерів, студентів навчальних закладів відповідного освітнього спрямування, представників громадських та релігійних організацій до соціально-психологічного патронажу дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування; забезпечення щомісяця взаємоінформування між відповідним підрозділом Національної поліції, службою у справах дітей, відділом освіти про дітей, які не навчаються, скоїли злочини, правопорушення, затримані за вживання наркотичних речовин, алкогольних напоїв, бродяжництво, жебракування, зазнали насильства в сім’ї, проживають у сім’ях, в яких батьки ухиляються від виконання батьківських обов’язків; продовження співпраці з громадськими, благодійними, релігійними організаціями, що працюють в інтересах дітей з питань подолання бездоглядності та безпритульності серед них; висвітлення в засобах масової інформації питання подолання дитячої безпритульності та бездоглядності, запобігання сирітству, створення умов для всебічного розвитку та виховання дітей, покращення роботи щодо профілактики правопорушень та злочинів у дитячому середовищі, проведення семінарів, нарад для працівників, які займаються вирішенням питань запобігання бездоглядності серед дітей, профілактикою правопорушень та злочинності серед них, їх реабілітацією та соціальним захистом; створення умов для залучення дітей до занять фізичною культурою, шляхом розвитку мережі спортивних майданчиків, спортивних гуртків чи секцій, відкриття філій ДЮСШ; активізація роботи закладів та установ культури на місцях щодо залучення дітей до участі в роботі аматорських творчих колективів, мистецьких заходах, фестивалях, конкурсах. Виконання Програми дасть можливість: розробити і запровадити ефективні форми роботи з дітьми та їх батьками щодо усунення причин та умов, що сприяють дитячій безпритульності і бездоглядності, вчиненню дітьми правопорушень та злочинів, надання таким дітям та сім’ям, в яких вони виховуються комплексної допомоги; реалізувати право дітей на сімейне виховання, насамперед біологічними батьками або в прийомній сім’ї, дитячому будинку сімейного типу, забезпечити 100% влаштування виявлених дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування до сімейних форм виховання; зменшити на 50% відносно показника 2018 року кількість бездоглядних та безпритульних дітей; зменшити кількість правопорушень та злочинів, вчинених неповнолітніми, мінімізувати вчинення дітьми повторних злочинів; персоніфіковано облікувати дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей кризових соціальних категорій та осіб, які бажають взяти їх на виховання, покращити інформованість населення про права дітей та сімейні форми влаштування дітей (випуск соціальної реклами: буклетів, пам’яток, плакатів); не допускати перебування дітей без супроводу дорослих у нічний та урочний час в громадських місцях, порушення вимог щодо заборони продажу дітям алкогольних напоїв та тютюнових виробів, заборони розташування поблизу навчальних закладів магазинів, кафе, барів, де реалізуються спиртні напої та тютюнові вироби, розміщення реклами такої продукції, виявляти і вилучати з громадських місць та об’єктів транспорту дітей з неблагополучних сімей, які зазнали фізичного чи іншого насильства з боку дорослих, бродяжать і жебракують, стовідсотково залучити до навчання дітей шкільного віку; зменшити кількість відмов батьків від новонароджених дітей, а також дітей, вилучених із сімейного середовища; щороку проводити семінари, тренінги, наради, «круглі столи» для працівників, які займаються вирішенням питань запобігання бездоглядності серед дітей, профілактикою правопорушень та соціально-правовим захистом; покращити організацію правовиховної роботи з дітьми у загальноосвітніх навчальних закладах, поширити кращий досвід організації в них правової та виховної роботи; залучити громадськість до реалізації заходів з питань соціально-правового захисту дітей; влаштувати до сімейних форм виховання 90% дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. За результатами реалізації програми передбачається зменшення показника кількості дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
6. Напрямки діяльності та заходи програми
7. Координація та контроль за ходом виконання програми Координація та контроль за виконанням Програми покладаються на службу у справах дітей райдержадміністрації. Розпорядником коштів Районного бюджету визначити службу Виконавці, зазначені у Програмі, щороку до 5 січня і 5 липня, упродовж терміну її реалізації, інформують службу у справах дітей райдержадміністрації про хід реалізації заходів.
Начальник служби у справах дітей районної державної адміністрації В.Д.КОРНАК
Г.М.Солодка
|
Анонси подій |