Чортківська районна державна адміністрація
48500, м.Чортків, вул.Шевченка, 23
 
укр рус eng
Пошук
Розширений пошук

Опитування

.
На головну / Екологія

Відділ з питань цивільного захисту населення райдержадміністрації інформує та попереджає


Про попередження незаконного збору рідкісних ранньоквітучих, ендемічних, реліктових і таких, що знаходяться під загрозою зникнення видів рослин, а також рослин, занесених до Червоної книги України

Щороку  з лютого до кінця травня вздовж  автошляхів, на вулицях та на ринку здійснюється торгівля рідкісними видами ранньоквітучих, реліктових, ендемічних і таких, що знаходяться під загрозою зникнення, рослин, а також рослин, занесених до червоної книги України. Серед них підсніжник білосніжний, шафран Гейфелів, білоцвіт весняний, цибуля ведмежа, конвалія травнева тощо. Обсяги торгівлі цими рослинами, особливо в передсвяткові дні, набирають злочинного характеру.
 У відповідності до ст.15 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» органи місцевого самоврядування здійснюють контроль за додержанням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
     Згідно статті 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до повноважень виконавчих органів сільських, селищних рад у сфері регулювання земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища  належить здійснення контролю за додержанням земельного та природоохоронного законодавства, використанням і охороною земель, природних ресурсів загальнодержавного та місцевого значення, відтворенням лісів.
 Статтею 36 Закону України «Про рослинний  світ», статтею 8 Закону України «Про Червону книгу України»  визначено, що державний контроль у галузі охорони, використання та відтворення рослинного світу, державне управління, регулювання та контроль у сфері охорони, використання та відтворення рідкісних і таких, що  перебувають під загрозою зникнення, видів тваринного і рослинного світу, занесених до Червоної книги України   здійснюється Кабінетом  Міністрів України,   центральним   органом  виконавчої  влади,  що  реалізує державну  політику  із  здійснення державного нагляду (контролю) у сфері  охорони  навколишнього природного середовища,  раціонального використання,  відтворення і охорони природних ресурсів, місцевими державними  адміністраціями,  іншими уповноваженими на це органами виконавчої влади відповідно до законодавства України.
 На території району ростуть рослини, які занесені до Червоної книги України:

1.  Підсніжник білосніжний (звичайний). Ця рослина навесні користується величезним попитом, часто її масово збирають для продажу або пересадки. У зв'язку з цим вже в багатьох місцевостях, де колись підсніжників було багато, вони зникають або зникли. Підсніжник потребує охорони, він занесений до Червоної книги України  у 2009 році. 
 

 

2. Шафран Гейфеля. Шафран Гейфеля — зникаюча декоративна ранньовесняна рослина, занесена до Червоної книги України. У народі їх називають брандушками, маслянками або серенками. Це багаторічна бульбоцибулинна трав'яниста рослина заввишки 25—35 см з поодинокими, фіолетовими, іноді сніжно-білими квітками. Територія розповсюдження - Карпати та Поділля (Тернопільська, Хмельницька і частково Вінницька області).

      
3. Цибуля  ведмежа (черемша).  Росте в листяних і мішаних лісах на  Поліссі, в Карпатах, росте у Тернопільській, Хмельницькій, Вінницькій,  Івано-Франківській, Закарпатській і Львівській  областях. Тіньолюбна рослина.  Рослину  занесено до  Червоної книги України.
 

 

4.  Білоцвіт весняний.  Ця рослина є рідкісним видом  флори України та  внесена до Червоної книги України. Ареал суцільного поширення білоцвіту весняного в Україні охоплює південні частини Львівської та Івано-Франківської областей, східну частину Чернівецької області та більшість території Закарпатської області, у підніжжі Карпатської гірської системи в  Прикарпатті , в деяких районах Чернівецької, Хмельницької, Тернопільської областей.
 

 

4. Конвалія  звичайна (травнева). 
      Конвалія належить до трав'янистих  багаторічних  рослин. Росте конвалія в мішаних і листяних лісах. Тіньовитривала рослина. Поширена майже по всій Україні, зокрема у Львівській,  Івано-Франківській, Тернопільській, Закарпатській,  Полтавській,  Вінницькій,  Кіровоградській, Черкаській,Чернівецькій, Житомирській, Київській, Сумськійта на півночі Харківської та в інших областях. Часто утворює куртини і зарості. Рослина занесена до Червоної книги.
         Конвалії отруйні.  Худоба,  наївшись їх, гине. У людини при отруєнні конвалією з'являється нудота, запаморочення, судоми. Як першу допомогу в цьому випадку дають блювотні засоби і промивають шлунок.
 

        У відповідності до статті 19 Закону України «Про Червону книгу України» спеціальне   використання  (добування,   збирання)   об'єктів
Червоної книги України здійснюється у виняткових випадках  лише  у наукових  і  селекційних  цілях,  у  тому  числі  для розмноження, розселення і розведення у штучно створених  умовах,  а  також  для відтворення  популяцій  за дозволом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного  середовища,  на підставі рішень Національної комісії з питань   Червоної   книги  України,  прийнятих  відповідно  до  її повноважень.  Спеціальне   використання   (добування,   збирання)  об'єктів  Червоної книги України з метою отримання прибутку забороняється. 
         На території Чортківського району необхідно здійснювати контроль за забороною здійснення торгівлі ранньоквітучими, ендемічними, реліктовими та занесеними до Червоної книги України видами рослин. З метою попередження незаконної торгівлі ранньоквітучими рослинами необхідно проводити освітню та виховну роботу серед населення, шкільної, студентської  молоді. 


     
 

 

                                                                                                                       

                                                                 

                                                               

                                                                                                 

                                                              

                                                               

                                                                                

Інформаційні послуги

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 
 
 
 

 

БЕЗКОШТОВНА ДРУГА ВИЩА ОСВІТА ДЛЯ ПІДПРИЄМЦІВ

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Актуальна тема