| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
укр рус eng | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Корисні посиланняОпитування--------------- Підволочиське бюро правової допомоги
Управління Пенсійного фонду України в Підволочиському районі В умовах карантину - послуги Пенсійного фонду онлайн! Для вирішення індивідуальних питань, пропонуємо телефонувати на «гарячу лінію» Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області: (0352) 23 48 93, або Підволочиський відділ обслуговування громадян (сервісний центр) тел.: (03543) 2 26 43 ---------------
УВАГА! Підволочиська райфілія ОЦЗ переходить у дистанційний режим роботи
Контактні телефони у Підволочиській райфілії ОЦЗ: (03543) 2-26-95 - з питань реєстрації в службі зайнятості (03543) 2-11-43 - з питань надання послуг роботодавцям
--------------- «Гаряча телефонна лінія» Фонду. В управлінні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Тернопільській області діє «гаряча телефонна лінія» за номером (0352) 52-72-21; (03543) 2-17-35 щодня, крім вихідних та святкових днів, з 8.00 до 17.00, у п’ятницю – з 8.00 до 15.45 --------------- Підволочиська ДПІ Теребовлянського управління ГУ ДПС у Тернопільській області У зв’язку з поширенням вірусу COVID-19, в ГУ ДПС у Тернопільській області рекомендують платникам податків зайвий раз не відвідувати податкову службу та максимально використовувати електронні сервіси ДПС та Електронний кабінет https://cabinet.tax.gov.ua
--------------- В райдержадміністрації відкрито «гарячу» телефонну лінію з питань підтримки та розвитку підприємництва. Зауваження, пропозиції щодо діяльності адміністративних структур, що регламентують інвестиційну та підприємницьку діяльність в частині надання адміністративних послуг, роботи центрів з надання адміністративних послуг, консультування з питань захисту прав споживачів - телефонуйте на номер «гарячої лінії» 2-12-78 , у понеділок – четвер з 8.00 до 17.15, у п’ятницю з 8.00 до 16.00, або надсилайте інформацію на електронну адресу: ekon_pidv@ukr.net.
--------------- Районним координаційним центром підтримки сімей, що прибувають у Підволочиський район з території Автономної Республіки Крим та м. Севастополь відкрито цілодобову «гарячу» телефонну лінію для координації роботи щодо розселення сімей, які виїжджають з території Автономної Республіки Крим та м. Севастополь 2-12-78 (приймальня голови Підволочиської райдержадміністрації) Для надання роз'яснень стосовно можливості отримання соціальної підтримки за місцем тимчасового перебування звертайтеся: 2-35-22 – управління праці та соціального захисту населення (9.00-17.00) 2-26-43 – управління Пенсійного фонду (9.00-17.00) 2-26-95, 2-22-85 – районний центр зайнятості (9.00-17.00)
--------------- При службі з гуманітарних питань райдержадміністрації діє "гаряча" телефонна лінія. З питань оздоровлення та відпочинку дітей, видачі посвідчень та надання пільг багатодітним сім’ям, жорстокого поводження з дітьми, насильства в сім’ї та інших звертатися за телефоном 2-23-87 щовівторка з 9 до 13 години. |
11 сесіяПОРЯДОК ДЕННИЙ ТА РЕГЛАМЕНТ
одинадцятої сесії Підволочиської районної ради шостого скликання 3 квітня 2012 року
1. Про дострокове припинення повноважень депутата Підволочиської районної ради шостого скликання Осадчука Івана Богдановича. 2. Про внесення змін до рішення районної ради від 23 грудня 2010 року № 19 „ Про обрання постійно діючої лічильної комісії Підволочиської районної ради шостого скликання » 3. Про звіт про виконання районного бюджету за 2011 рік. 4. Про внесення змін до рішення районної ради від 05 січня 2012 року № 139 «Про районний бюджет на 2012 рік». 5. Про виконання програми соціально-економічного та культурного розвитку району за 2011 рік. 6. Про програму соціально-економічного та культурного розвитку району на 2012 рік. 7. Про звернення депутатів Підволочиської районної ради до Президента України Януковича В.Ф., Голови Верховної Ради України Литвина В.М., Прем’єр - міністра України Азарова М.Я. про недопущення прийняття Закону України «Про внесення змін до деяких законів України ( щодо передачі об’єктів культурної спадщини релігійним організаціям)». 8. Про перелік основних питань для розгляду на пленарних засіданнях Підволочиської районної ради у 11,111, IV кварталах 2012 року 9. Про клопотання голови Підволочиської районної організації Українського товариства мисливців та рибалок. 10. Про затвердження розпорядження голови районної ради від 30 січня 2012 року № 10 «Про оплату праці директора районного комунального фізкультурно- спортивного підприємства «Колос». 11. Про роботу тимчасової контрольної комісії районної ради. 12. Про районну програму по створенню належних умов з надання адміністративних послуг та послуг щодо розгляду звернень громадян, отримання ними доступу до публічної інформації та роз’яснення Податкового кодексу України при державній податковій інспекції у Підволочиському районі на 2012 рік. 13. Про програму поліпшення кінообслуговування населення району на 2012-2016 роки. 14. Про районну програму запобігання безпритульності, бездоглядності та профілактики негативних явищ в дитячому середовищі на 2012-2013 роки. 15. Про програму захисту інформації відділу ведення Державного реєстру виборців апарату Підволочиської районної державної адміністрації на 2012 рік. 16. Про комплексну програму розвитку агропромислового комплексу Підволочиського району на 2012-2015 роки. 17. Про програму розвитку виробництва картоплі та овочів в районі у 2012-2020 роках. 18. Про програму збільшення посівних площ та нарощування обсягів виробництва жита в районі у 2011, 2012 роках. 19. Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що надається в оренду ТОВ «Кар’єр Новосілка» для потреб пов’язаних з користуванням надрами за межами населеного пункту с.Новосілка на території Новосілківської сільської ради Підволочиського району Тернопільської області. 20. Про укладання Угоди з Українською асоціацією районних та обласних рад. 21. Про внесення змін до рішення Підволочиської районної ради від 25.11.2010 року № 14 «Про структуру і чисельність виконавчого апарату Підволочиської районної ради» . 22. Про дострокове припинення повноважень депутата Підволочиської районної ради шостого скликання Прокопенка Андрія Васильовича. 23. Про внесення змін до рішення районної ради від 25 листопада 2010 року №11 «Про обрання постійних комісій Підволочиської районної ради шостого скликання та їх голів». 24. Про затвердження технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, яка надається в оренду гр. Паславській Г.М., що знаходиться за межами населеного пункту на території Кошляківської сільської ради Підволочиського району Тернопільської області.
ПІДВОЛОЧИСЬКА РАЙОННА РАДА ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ ШОСТЕ СКЛИКАННЯ ОДИНАДЦЯТА СЕСІЯ
Р І Ш Е Н Н Я
від 03 квітня 2012 року №142 смт Підволочиськ
Про дострокове припинення повноважень депутата Підволочиської районної ради шостого скликання Осадчука Івана Богдановича
Розглянувши рішення Підволочиської районної територіальної виборчої комісії від 27 березня 2012 року № 85 про дострокове припинення повноважень депутата Підволочиської районної ради шостого скликання Осадчука Івана Богдановича, керуючись п.10 ст. 43, ч.1 ст. 49 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та враховуючи рекомендації постійної комісії районної ради з питань депутатської діяльності та етики і місцевого самоврядування від 29 березня 2012 року, районна рада
ВИРІШИЛА :
Достроково припинити повноваження депутата Підволочиської районної ради шостого скликання Осадчука Івана Богдановича у зв’язку з обранням його сільським головою с. Мислова.
Голова районної ради В.А. Городницький
ПІДВОЛОЧИСЬКА РАЙОННА РАДА ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ ШОСТЕ СКЛИКАННЯ ОДИНАДЦЯТА СЕСІЯ
РІШЕННЯ
від 03 квітня 2012 року №143 смт Підволочиськ
Про внесення змін до рішення районної ради від 23 грудня 2010 року № 19 „Про обрання постійно діючої лічильної комісії Підволочиської районної ради шостого скликання »
Беручи до уваги рішення районної ради від 03 квітня 2012 року № 142 «Про дострокове припинення повноважень депутата Підволочиської районної ради шостого скликання Осадчука Івана Богдановича», керуючись п. 61 регламенту Підволочиської районної ради шостого скликання, районна рада
ВИРІШИЛА :
Внести зміни до рішення районної ради від 23 грудня 2010 року № 19 „Про обрання постійно діючої лічильної комісії Підволочиської районної ради шостого скликання»: вивести Осадчука Івана Богдановича із складу постійно діючої лічильної комісії Підволочиської районної ради шостого скликання; ввести Тимошика Олега Морозенковича до складу постійно діючої лічильної комісії Підволочиської районної ради шостого скликання.
Голова районної ради В.А.Городницький
УКРАЇНА ПІДВОЛОЧИСЬКА РАЙОННА РАДА ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ ШОСТЕ СКЛИКАННЯ ОДИНАДЦЯТА СЕСІЯ
РІШЕННЯ
від 03 квітня 2012 року № 144 смт. Підволочиськ
Про звіт про виконання районного бюджету за 2011 рік
Розглянувши поданий районною державною адміністрацію звіт про виконання районного бюджету за 2011 рік та враховуючи рекомендації спільного засідання постійних комісій районної ради від 29.03.2012 року щодо затвердження звіту, керуючись пунктом 4 статті 80 Бюджетного кодексу України та пунктом 17 частини першої статті 43 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”, районна рада
ВИРІШИЛА:
Затвердити звіт про виконання районного бюджету за 2011 рік по доходах у сумі 120408,9 тис.грн., у тому числі по доходах загального фонду у сумі 117760,4 тис.грн., по доходах спеціального фонду у сумі 2648,5 тис.грн., та по видатках у сумі 121831,1 тис.грн., у тому числі по видатках загального фонду у сумі 118286,1 тис.грн., по видатках спеціального фонду у сумі 3545,0 тис.грн., згідно з додатком.
Голова районної ради В.А.Городницький
УКРАЇНА ПІДВОЛОЧИСЬКА РАЙОННА РАДА ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ ШОСТЕ СКЛИКАННЯ ОДИНАДЦЯТА СЕСІЯ
РІШЕННЯ
від 03 квітня 2012 року № 145 смт. Підволочиськ
Про внесення змін до рішення районної ради від 5 січня 2012 року № 139 «Про районний бюджет на 2012 рік».
Розглянувши пропозиції районної державної адміністрації та враховуючи рекомендації спільного засідання постійних комісій районної ради від 29.03.2012 року щодо внесення змін до районного бюджету, затвердженого рішенням районної ради від 5 січня 2012 року № 139 «Про районний бюджет на 2012 рік», керуючись статтями 23, 78 Бюджетного кодексу України та пунктом 17 частини першої статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», районна рада
ВИРІШИЛА:
1. Внести зміни за функціональною та економічною класифікацією видатків в межах обсягу видатків на рік загального фонду районного бюджету по головних розпорядниках бюджетних коштів, а саме:
1.1. Відділ освіти Підволочиської районної державної адміністрації Зменшити асигнування по: *КФК 070201 “Загальноосвітні школи (в т.ч. школа-дитячий садок, інтернат при школі), спеціалізовані школи, ліцеї, гімназії, колегіуми” - 58546 грн. з них: оплата інших поточних видатків - 54000 грн. оплата комунальних послуг та енергоносіїв (КЕКВ 1160) - 4546 грн. *КФК 070804 «Централiзованi бухгалтерiї обласних, міських, районних відділів освіти» - 1635,02 грн. з них: оплата інших поточних видатків - 1635,02 грн. Збільшити асигнування по: *КФК 070802 «Методична робота, iншi заходи у сфері народної освiти» - 54000 грн. з них: оплата інших поточних видатків - 54000 грн. *КФК 070804 «Централiзованi бухгалтерiї обласних, міських, районних відділів освіти» - 1635,02 грн. з них: оплата комунальних послуг та енергоносіїв (КЕКВ 1160) - 1635,02 грн. *КФК 130107 «Утримання та навчально-тренувальна робота дитячо-юнацьких спортивних шкiл» - 4546 грн. з них: оплата комунальних послуг та енергоносіїв (КЕКВ 1160) - 4546 грн. 1.2. Управління праці та соціального захисту населення райдержадміністрації Зменшити асигнування по: *КФК 090304 „ Допомога при народженні дитини” - 20206,67 грн. *КФК 090307 „ Тимчасова державна допомога дітям” - 1393,33 грн. Збільшити асигнування по: *КФК 090308 „ Допомога при усиновленні дитини” - 21600 грн.
2. Зменшити обсяг видатків загального фонду районного бюджету на 2012 рік на 2460 гривень, в тому числі: 2.1. За функціональною класифікацією видатків: грн.
2.2. За головними розпорядниками бюджетних коштів: Управління праці та соціального захисту населення райдержадміністрації - 2460 грн. в тому числі: *КФК 091204 «Територiальнi центри соцiального обслуговування (надання соціальних послуг)» - 2460 грн. з них: оплата інших поточних видатків - 2460 грн. 3. Збільшити обсяг видатків спеціального фонду районного бюджету на 2012 рік на 76967,64 грн. за рахунок:
· передачі коштів із загального фонду бюджету до бюджету розвитку (спеціального фонду) у сумі 2460 грн.; · залишку коштів бюджету розвитку станом на 01.01.2012 року у сумі 74507,64 грн.
3.1. За функціональною класифікацією видатків: грн.
3.2. За головними розпорядниками бюджетних коштів: 3.2.1. Управління праці та соціального захисту населення райдержадміністрації - 2460 грн. в тому числі: *КФК 091204 «Територiальнi центри соцiального обслуговування (надання соціальних послуг)» - 2460 грн. з них: капітальні видатки (КЕКВ 2000) - 2460 грн. 3.2.2. Відділ культури і туризму райдержадміністрації - 4620 грн. в тому числі: *КФК 110202 «Музеї і виставки» - 4620 грн. з них: капітальні видатки (КЕКВ 2000) - 4620 грн. 3.2.3. Відділ освіти районної державної адміністрації - 69887,64 грн. *КФК 150101 „ Капiтальнi вкладення” - 69887,64 грн. з них: капітальні видатки (КЕКВ 2000) - 69887,64 грн.
4. Внести такі зміни до рішення районної ради від 5 січня 2012 року № 139 „Про районний бюджет на 2012 рік”: 4.1. У зв’язку із внесенням змін до бюджетної класифікації в додатку 1 до рішення: - найменування доходу „Податок на доходи найманих працівників” по коду «11010100» замінити на найменування „Податок на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді заробітної плати”; - код „11010800” та найменування доходу „Податок на доходи фізичних осіб - військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу” замінити на код „11010200” та найменування „Податок на доходи фізичних осіб з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями та особами рядового і начальницького складу, що сплачується податковими агентами”; - по коду «11010200» в колонці 3 цифри 57000 замінити на 252100; - код „11010300” та найменування „Податок на доходи фізичних осіб на дивіденди та роялті” замінити на код „11010400” та найменування „Податок на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку інших ніж заробітна плата”; - код „11010200” та найменування „Податок на доходи фізичних осіб – суб”єктів підприємницької діяльності і незалежної професійної діяльності”, код „11011100” та найменування „Податок на доходи фізичних осіб від інших видів діяльності”, код „11011200” та найменування „Податок на доходи фізичних осіб від продажу нерухомого майна та надання нерухомості в оренду (суборенду), житловий найм (піднайм)”, код „11011300” та найменування „Податок на доходи фізичних осіб від продажу рухомого майна та надання рухомого майна в оренду (суборенду)”, код „11011400” та найменування „Податок на доходи фізичних осіб від отриманого платником доходу внаслідок прийняття ним у спадщину майна, коштів, майнових чи немайнових прав” замінити на єдиний код „11010500” та найменування „Податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування”; - відповідно видалити стрічки та цифри в колонці 3: по коду „11011100” цифри 31000; по коду „11011200” цифри 84000; по коду „11011300” цифри 40000; по коду „11011400” цифри 35000; - доповнити стрічку по коду „11010500” та сумарні цифри 247000 в колонці 3; - найменування доходу „Плата за ліцензії” по коду «22010000» замінити на найменування „Плата за надання адміністративних послуг”; - найменування позиції „Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг з послуг зв’язку та інших передбачених законодавством пільг, в тому числі компенсації втрати частини доходів у зв’язку з відміною податку з власників транспортних засобів та відповідним збільшенням ставок акцизного податку з пального для фізичних осіб (крім пільг на одержання ліків, зубопротезування, оплату електроенергії, природного і скрапленого газу на побутові потреби, твердого та рідкого пічного побутового палива, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот) та компенсацію за пільговий проїзд окремих категорій громадян” по коду „41030900” замінити на позицію „Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг з послуг зв’язку, інших передбачених законодавством пільг (крім пільг на одержання ліків, зубопротезування, оплату електроенергії, природного і скрапленого газу на побутові потреби, твердого та рідкого пічного побутового палива, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот), на компенсацію втрати частини доходів у зв’язку з відміною податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів та відповідним збільшенням ставок акцизного податку з пального і на компенсацію за пільговий проїзд окремих категорій громадян”. 4.2. Додаток 5 до рішення по головному розпоряднику «Райдержадміністрація» доповнити стрічкою з відповідними записами «130112», «Iншi видатки», «Програма розвитку футболу в Підволочиському районі на 2010-2014 роки», «50000», «50000». 4.3. В пункті 10, 12, 13, 14, 18 рішення відповідно слова «органах Державного казначейства України», «органами Державного казначейства» замінити словами «органах Державної казначейської служби України», «органами Державної казначейської служби України».
5. Доповнити рішення районної ради від 5 січня 2012 року № 139 „Про районний бюджет на 2012 рік” додатком 6 «Джерела фінансування районного бюджету на 2012 рік» та додатком 7 «Перелік об’єктів, видатки на які у 2012 році будуть проводитися за рахунок коштів бюджету розвитку районного бюджету».
6. Затвердити розпорядження голови районної державної адміністрації від 31 січня 2012 року № 58 «Про внесення змін до рішення районної ради від 5 січня 2012 року № 139 «Про районний бюджет на 2012 рік».
7. Враховуючи вищенаведені зміни додатки 1, 2, 3, 4, 5 рішення районної ради від 5 січня 2012 року № 139 „Про районний бюджет на 2012 рік” викласти у новій редакції.
Голова районної ради В.А.Городницький
ПІДВОЛОЧИСЬКА РАЙОННА РАДА ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ ШОСТЕ СКЛИКАННЯ ОДИНАДЦЯТА СЕСІЯ
РІШЕННЯ
від 03 квітня 2012 року №146 смт. Підволочиськ
Про виконання програми соціально-економічного та культурного розвитку району за 2011 рік
Заслухавши та обговоривши звіт районної державної адміністрації «Про підсумки виконання програми соціально-економічного та культурного розвитку району та бюджету за 2011 рік», районна рада відмічає, що господарський комплекс району, в основному, розвивається сталими темпами, за винятком деяких окремих галузей. За 2011 рік промисловий комплекс району виробив продукції на суму 257,6млн. грн., що становить 64,8% до минулого року і 60,6% до плану. Зберегли на рівні минулого року і наростили обсяги виробництва промислової продукції такі підприємства: ТОВ «Надзбруччя хліб» - 116,5%, ВАТ Підволочиська ФПВ – 117,3%, ПАТ «Лотос» - 110,1%, ТОВ «Кар’єр Новосілка» - 143,3%, Полупанівська філія ТОВ ВК «Гірничодобувна промисловість» - 199,2%, СП ТОВ «Антарес» - 800%, ТОВ «Кар’єр Городниця» - 102%. Знизили обсяги виробництва продукції до відповідного періоду минулого року 33,3% підприємств: Новосілківська філія МПД «Укрспирт»- 94.2%, ТОВ «Заготсервіс» - 32,7%, ТОВ «Надзбруччя млин» - 69,5%, ТДВ «Шустов спирт»-31,5%, ТОВ «Скалат м’ясо»-76,3%. Планове завдання по виробництву промислової продукції виконано на 60,6%. В звітному 2011 році зернові культури с/г підприємствами району зібрано на площі 24165 га, що на 3153 га менше минулого року. При середній урожайності 59,7 ц./га (+19,4 ц. до 2010 року) валовий збір склав 146938 тонн (+36750 тонн до 2010 року) або 133% до валового збору 2010 року та 159,8% до програмних завдань. Під урожай 2012 року в с/г підприємствах району посіяно 17434 га, що становить 112% до минулого року та 111% до прогнозу. Сільськогосподарськими підприємствами району із завдання 1796 тонн засипано 2909 тонн насіння ярих зернових і зернобобових культур, що становить 162% до потреби. Закладено 37,3 га молодих плодових садів, в т.ч. 10,25 га ПП «Деметра Плюс», 12,8 га ТОВ “Україна” та 14,28 га ФГ “Підволочиськ-Агро”. Аналіз основних показників, що характеризують стан тваринництва в сільськогосподарських підприємствах Підволочиського району в 2011 році свідчить про те, що в районі ще не вдалося стабілізувати дану галузь. Будівельними підприємствами району за рік виконано підрядних робіт на суму 9962 тис.грн., що на 86,1% більше обсягів 2010 року. Номінальна середньомісячна заробітна плата, нарахована на одного штатного працівника за рік зросла, у порівнянні з початком року, на 18 % і становить 1730грн. Загальна сума невиплаченої заробітної плати на 1 січня 2012року склала 112,6 тис. грн. по діючих підприємствах. Станом на 1.03.2012року сума заборгованості становить 34,3 тис.грн. За 12 місяців 2011 року ДПІ у Підволочиському районі забезпечено надходження до Зведеного бюджету в сумі 57,3 млн.грн., що на 23,2% менше минулорічного показника та на 1,2% менше до планового показника. До державного бюджету поступило 26,8 млн.грн. - 54,9% до минулого року, до місцевого - 30,5млн.грн. - 118,7% до минулого року. Станом на 01.01.2012 року податковий борг до Зведеного бюджету становить 2,8 млн. грн., в тому числі борг до Державного бюджету – 2,1 млн. грн. В порівнянні з початком року податковий борг до Зведеного бюджету зріс на 609,4 тис.грн., а до Державного на 443,3 тис. грн.. За січень-грудень 2011 року управлінням Пенсійного фонду в Підволочиському районі зібрано власних коштів в сумі 49,5 млн.грн., що на 10,5% більше минулого року. Станом на 01.01.2012 року заборгованість до Пенсійного фонду становить 740,9 тис.грн. Не випали з поля зору державної адміністрації такі галузі державної програми розвитку соціальної сфери як культура, освіта, медицина. Поряд з тим рівень інвестицій в 2011 році в районі не відповідав потребам економіки, зокрема промислових підприємств. Виходячи з вище наведеного та враховуючи рекомендації постійних комісій районної ради від 29.03.2012 року, районна рада
ВИРІШИЛА:
1. Звіт про виконання програми соціально-економічного та культурного розвитку району за 2011 рік взяти до відома. 2. Звернути увагу районної державної адміністрації на окремі недоліки в організації виконання програми соціально-економічного та культурного розвитку району.
Голова районної ради В.А.Городницький
Сесії районної ради
Довідка про підсумки виконання програми соціально-економічного та культурного розвитку Підволочиського району за 2011 рік.
Сфера матеріального виробництва ПРОМИСЛОВІСТЬ За 2011 рік в районі вироблено валового сукупного продукту на суму 550,4млн.грн., що становить 85,9 % до запланованого показника. За 2011 рік промисловий комплекс району виробив продукції на суму 257,6млн. грн., що становить 64,8% до минулого року і 60,6% до плану. Зберегли на рівні минулого року і наростили обсяги виробництва промислової продукції такі підприємства: ТОВ «Надзбруччя хліб» - 116,5 %, ВАТ Підволочиська ФПВ – 117,3 %, ПАТ «Лотос»-110,1%, ТОВ «Кар’єр Новосілка» -143,3 %, Полупанівська філія ТОВ ВК «Гірничодобувна промисловість» - 199,2 %, СПТОВ «Антарес» - 8раз ,ТОВ «Кар’єр Городниця»- 102 %, Знизили обсяги виробництва продукції до відповідного періоду минулого року 33,3% підприємств: Новосілківська філія МПД «Укрспирт»- 94.2%, ТОВ «Заготсервіс» - 32,7 % - підприємство працює над питанням підписання договорів на експорт, головний експортер - Росія. ТОВ «Надзбруччя млин»- 69,5 %- підприємство в основному працює для ТОВ «Надзбруччя хліб». ТДВ «Шустов спирт»-31,5%, підприємство на даний час працює., ТОВ «Скалат м’ясо»-76,3%, підприємство на даний час працює. Планове завдання по виробництву промислової продукції виконано на 60,6%. Не виконали планових показників: ТОВ «Заготсервіс» планові завдання виконало на 32,7%, ДП «Новосілківський спиртзавод» - 94,2, ТДВ«Шустов спирт» -31,7%, ТОВ «Скалат м'ясо» - 38,5%, ТОВ «Надзбруччямлин» -68,2 %. Проблемні питання промислового комплексу району: ТОВ «Заготсервіс»-не підписано договір на експорт продукції в Росію, підприємство знизило виробництво продукції через відсутність ринків збуту; ТОВ «Кар’єр Городниця»- немає ліцензії на роботу кар’єру.
АГРОПРОМИСЛОВИЙ КОМПЛЕКС Сільське господарство є основною галуззю економіки Підволочиського району. В звітному 2011 році зернові культури по с/г підприємствах району зібрано на площі 24165 га що на 3153 га менше минулого року. При середній урожайності 59,7 ц/га (+19,4 ц. до 2010 року) валовий збір склав 146938 тонн (+36750 тонн до 2010 року) або 133 % до валового збору 2010 року та 159,8% до програмних завдань. Середньообласний показник урожайності зернових складає 43,1 цнт/га, або на 16,6 цнт/га менше від районного. Зернові культури в структурі посівних площ по с/г підприємствах займали 56% площ. Найвищий урожай зернових склав в ТОВ “Україна” де з площі 7139 га зібрано по 79,3 цнт/га. В ТОВ “Агро-Рось” урожайність зернових склала 65,7 ц/га, ТОВ “Агро-Млин”-60,3 ц/га, ТОВ “Медобори”-58,8 ц/га. В той час в ТОВ “Поділля-Агро” урожайність зернових склала лише 18 цнт/га. ПСГП “Відродження”-22,1 цнт/га, ТОВ “Збруч”-27.7 цнт/га. Площа посіву цукрових буряків по с/г підприємствах становить 5464 га (+1798 га до 2010 року). В структурі посівних площ цукровий буряк зайняв 12% площі. Середня урожайність склала 391 цнт/га проти 362 цнт в 2010 році, валовий збір 213511 тонн або 160 % до минулого року, та 120,3% до пограми. В 2011 році в сільськогосподарських підприємствах району зібрано сою з площі 3338 га що на 107 га більше минулого року та зібрано 7102 тонни при середній урожайності 21 цнт/га. Озимого ріпаку з площі 4310 га зібрано 13461 тонна при середній урожайності 31 цнт/га. Урожайність склала на 10 цнт більше минулого року, а валовий збір збільшився вдвічі. Овочі в сг підприємствах вирощувались на площі 82 га, валовий збір склав 1376 тонн при середній урожайності 168 цнт/га . Картоплю вирощувало ПП “Аметист” на площі 18 га,валовий збір 380 тонн при урожайності 211 цнт/га. Під урожай 2012 року в с/г підприємствах району посіяно 17434 га, в т.ч. озимого ріпаку 3820 га,озимої пшениці 13302 га, озимого жита 90 га та озимого ячменю 179 га. Сходи озимих зернових отримано на 75 % посівних площ, сходи в задовільному стані та слабкі і зріджені. Озимих зернових посіяно112% до минулого року та 111% до прогнозу. Виорано зябу 19962 га.. Сільськогосподарськими підприємствами району із завдання 1796 тонн засипано 2909 тонн насіння ярих зернових і зернобобових культур, що становить 162% до потреби. На 31 грудня 2011 року кондиційного насіння було 2050 тонн або 114 % до потреби. В 2011 році закладено 37,3 га молодих плодових садів, в т.ч. весною 10,25 га ПП”Деметра Плюс” та восени 2011 року 12,8 га ТОВ “Україна” та 14,28 га ФГ “Підволочиськ-Агро”. Аналіз основних показників, що характеризують стан тваринництва в сільськогосподарських підприємствах Підволочиського району в 2011 році дозволяє зробити висновок, що в районі ще не вдалося стабілізувати дану галузь. Станом на 01.01.2012 року в сільськогосподарських підприємствах утримується 3358 голів ВРХ, в тому числі -971 голів корів , в абсолютних цифрах збільшення до відповідного періоду минулого року складає 50 і 3 голів. На сьогоднішній день в районі практично три господарства займаються молочним тваринництвом : ТОВ «Україна», ТОВ «Агрофірма«Медобори», ТОВ «Новагріс». Станом на 1січня поточного року поголів’я великої рогатої худоби в ТОВ «Україна» складає 1341 гол. , в тому числі корів - 400 гол. Маточне поголів’я тварин в підприємствах району оновлено на 20 %. На кінець 2011 року кількість свинопоголів’я в сільськогосподарських підприємствах склала 5520 голів. З початку року сільськогосподарськими підприємствами вироблено 3369 тонн молока, що на 98 тонн менше в порівнянні з відповідним періодом минулого року, та 769 тонн м’яса, зменшення складає 46 тонн. Основною причиною зменшення обсягів виробництва молока є не зменшення поголів’я корів, а зниження продуктивності корів. Так надій на корову за 2011 рік склав 4513 кг проти 4941 кг в минулому році. На перспективу, розвиток та створення велико-товарного виробництва в районі забезпечуватиметься шляхом розширення поголів’я молочного стада до 1200 , зокрема, в ТОВ «Україна» - до 500 голів, в ТОВ «Агрофірма «Медобори» - теж до 500 голів. В даний час проводиться реконструкція трьох тваринницьких приміщень в ТОВ «Новагріс». Передбачається технологічне і технічне переоснащення ,модернізація молочних ферм на рівні вимог ЄС. Зокрема, оновлення застарілого та зношеного на 50% молочного обладнання, впровадження передових технологій, широке використання культурних пасовищ. Стабілізація і нарощування поголів»я молочної худоби розглядається , як основний елемент розвитку галузі, у якому будуть задіяні державні органи управління, ветеринарна служба і власники худоби. Станом на 01.01.2012 року сільськогосподарськими підприємствами району заключено 14990 договорів оренди землі. Станом на 31.12.2011 року розрахунки проведено на 98,5 відсотків. БУДІВЕЛЬНА ДІЯЛЬНІСТЬ ТА ПОСЛУГИ Будівельними підприємствами району за рік виконано підрядних робіт на суму 9962 тис. грн., що на 86,1% більше 2010 року. В районі за 2011 року введено в експлуатацію 1666кв.м житлової площі індивідуальними забудовниками, темп росту становить 203,7%. Капітальні інвестиції за рахунок усіх джерел фінансування очікуються за 2011рік в сумі 78,1млн.грн.Обсяг інвестицій в основний капітал становитиме 72,7 млн грн., що на 48,4% більше запланованого показника. Обсяг прямих іноземних інвестицій по наростаючому підсумку становитиме 550 тис. доларів США. На сьогоднішній день в районі повністю освітлено 7 населених пунктів і частково 29. За 2011 рік закуплено 1199ліхтарів, на що затрачено більше 350 тис.грн. Проведено поточсний ремонт житлового фонду з залученням коштів жителів будинків в рахунок квартплати (ремонт сходових кліток-9шт., ремонт покрівлі-3, систем водопостачання-2, заміна вхідних дверей-3шт, інші роботи) на суму більше 100тис.грн. Для зменшення втрат питної води комунальними підприємствами здійснено частково заміну водопровідних мереж-0,52км, запірної апаратури, придбано глибинні насоси-1 шт. Проведено ремонт водозабірних колонок -4 шт, 3- водопровідних колодязів. Проведено заміну насоса перекачки стоків смт Підволочиськ. Проведено роботи з благоустрою населених пунктів, впорядкування вулиць, площ, адмінбудинків, тротуарів, облаштування спортивних площадок, проведено реконструкцію стадіону смт.Підволочиськ хз встановленням нових пластикових сидінь та світлового табло. В смт. Підволочисиськ встановлено 104 сучасних контейнерів для збору сміття. Організоване роздільне збирання сміття в м. Скалаті, облаштовано під’їздну дорогу до сміттєзвалища та більше 1,5 млн.коштів. В районі проведено ремонт доріг з залученням коштів місцевих бюджетів, приватних структур, підприємців та місцевих кар’єрів. На дороги району завезено 10,5 тис.тонн щебеню та відсіву.Проведено ямкові ремонтні роботи та грейдерування біля 40 тис.кв. м доріг. Послугами пасажирського транспорту у січні –грудні 2010 року скористалися 1310 тис. пасажирів (127,8 % до минулого року). Реалізовано послуг на суму 16,7 млн. грн., що на 30,0 % більше, ніж у відповідному періоді минулого року). За 2011 рік проведено оплату за енергоносії по видах: за електроенергію- 99%; за природній газ -98,6% ; за тепло енергію-89,8%.
ТОРГІВЛЯ В районі працює 13 маркетів «Теко» Підволочиського РайСТ. Це збільшує показник роздрібного товарообороту в районі. За 12 місяців 2011року роздрібний товарооборот РайСТ зріс до 12873тис.грн., що становить 110,3% до минулого року. Очікуваний роздрібний товарооборот по району становить 41,9 млн. грн., що становить 91,1% до плану і 100,7 % до минулого року.
ФІНАНСОВА ДІЯЛЬНІСТЬ Станом на 1.01.2012року на території району зареєстровано 592юридичних осіб, з яких сплачують податки і платежі 400платників (67,6%) та 1650 підприємців, з них сплачують податки 1256 осіб (76,1%). За 12 місяців 2011року ДПІ у Підволочиському районі забезпечено надходження до Зведеного бюджету в сумі 57,3млн. грн , що на 23,2 % менше минулорічного показника та на 1,2% менше до планового показника. До державного бюджету поступило 26,8 млн.грн.-54,9% до минулого року, до місцевого-30,5млн.грн.-118,7% до минулого року. Станом на 01. 01. 2012 року податковий борг до Зведеного бюджету становить 2,8 млн. грн. в тому числі борг до Державного бюджету – 2,1млн.. грн. В порівнянні з початком року податковий борг до Зведеного бюджету зріс на 609,4 тис.грн., а до Державного на 443,3 тис. гр Станом на 01. 01. 2012 року в районі зареєстровано 118 юридичних осіб приватного сектору, та 1290 підприємців-фізичних осіб.
ДОХОДИ НАСЕЛЕННЯ Номінальна середньомісячна заробітна плата, нарахована на одного штатного працівника за рік зросла у порівнянні з початком року на 18 % і становить 1730грн.. Загальна сума невиплаченої заробітної плати на 1 січня 2012року склала 112,6 тис.грн. по діючих підприємствах. На даний час заборгованість зменшилась на 72,2 тис.грн. і становить 40.4тис.грн. По підприємствах банкрутах:Скалат ККП-5,9тис.грн., Підволочиський маслозавод-61,6тис.грн.
СОЦІАЛЬНА СФЕРА Районним центром зайнятості надано одноразову допомогу по безробіттю для зайняття підприємницькою діяльністю 16 безробітним, працевлаштовано 31чоловік на дотаційні робочі місця. Протягом 2011 року на обліку перебувало 645 незайнятих громадян, в тому числі зі статусом безробітного 620 осіб. Протягом звітного періоду центром зайнятості працевлаштовано 833 чоловіки. Професійну підготовку та перепідготовку проходило 175 чоловік. На протязі звітного періоду залучено до участі в оплачуваних громадських роботах 312 безробітних громадян. За 2011іок через центр зайнятості укладено 377 трудових договорів і розірвано 413. Кількість вакантних посад та вільних робочих місць на 01.01.2012 року становила 42. Навантаження на одне вакантне робоче місце складає по району 15 зареєстроаваних незайнятих громадян. За січень-грудень 2011 року управлінням Пенсійного фонду в Підволочиському районі зібрано власних коштів в сумі 49,5 млн. грн., що на 10,5% більше минулого року. План надходжень власних коштів виконано на 86,9 %, або на 7,6 млн. менше планового завдання. Станом на 01. 01. 2012 року заборгованість до Пенсійного фонду становить 740,9 тис. грн. Станом на 01. 01. 2012 року на обліку перебуває 13239 пенсіонери. Фактичні видатки на виплату пенсій за 12 місяців 2010 року склали 154,9млн.,що становить 107,0 % в порівнянні з 2011 роком. Фактичні видатки збільшились на 10,1тис.грн. Спеціалістами управління праці та соціального захисту населення райдержадміністрації, державної податкової інспекції в районі, районного центу зайнятості протягом 2011року проведено 236 перевірок з дотримання законодавства про працю. З початку року виявлено 161 незареєстрованого працівника, з них легалізовано 155 працівників. Проведено 64 перевірки по виплаті заробітної плати, донараховано заробітну плату 43 працівникам до рівня мінімальної. Державним інспектором праці за результатами перевірок складено 46 протоколів, 37 керівників притягнуто до адміністративної відповідальності, 4-до кримінальної. Відкрито 3 кримінальні справи. На керівників-порушників трудового законодавства накладено штрафні санкції на суму 15900 грн. Станом на 01.01.2012р.в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги зареєстровано 13975 справи пільговиків За 2011 рік за рахунок субвенції із державного бюджету місцевим бюджетам здійснено відшкодування організаціям надавачам послуг пільговим категоріям громадян на суму 6338,2 тис.грн., в т.ч.: Заборгованість по пільгах станом на 01.01.2012р.-становить: за – ЖКП-563,1 тис грн. за -послуги зв’язку – 15,7 тис.грн. за -пільговий проїзд – 49,3 тис.грн. Станом на 01.01.2012 року кількість сімей, які звернулися за субсидіями на ЖКП – 2948; на тверде паливо та скраплений газ – 124. Кількість сімей, яким призначено субсидії на ЖКП – 2874 на суму 2214,5тис.грн., на СГТП – 120 на суму 57,2 тис.грн. Заборгованість по субсидіях станом на 01.01.2012 р.на ЖКП становить 311,2 тис.грн. На обліку в Підволочиському територіальному центрі соціального обслуговування перебуває 1295 чол., зокрема 441 на обслуговуванні. З 01 вересня 2011 року в районі триває Всеукраїнська благодійна акція “Милосердя”, в рамках якої до Міжнародного дня людей похилого віку та Дня ветерана в результаті звернення до керівників міських, селищних та сільських рад, підприємств, установ, організацій, релігійних конфесій надана грошова та натуральна допомога малозабезпеченим верствам населення у вигляді продуктів харчування, коштів та предметів першої необхідності. На сьогодні в геріатричному відділенні на постійному місці проживання в селі Токи перебуває 35 чол. Впродовж 2011року територіальний центр співпрацював з громадськими об’єднаннями, недержавними організаціями, що діють у сфері надання послуг та соціального обслуговування. ОСВІТА, СПОРТ Протягом звітного періоду по школах району проведено: заміну віконних блоків на металопластикові. З початку року проведено заміну віконних блоків на металопластикові в кількості 255 шт., а всього замінено – 581 шт. З початку року проведено заміну дверей – 50шт., а всього замінено 54 шт. В Підволочиській гімназії проведено капітальний ремонт актового залу, фойє І поверху, коридору ІІ поверху. В школах району проведено облаштування 31 внутрішньої вбиральні. В Оріховецькій ЗОШ І-ІІІ ступенів проводиться капітальний ремонт фойє І поверху. В Староскалатській ЗОШ І-ІІІ ступенів проведено ремонт дощатої підлоги спортзалу – 40 кв.м. В Токівській ЗОШ І-ІІІ ступенів закуплено і встановлено новий бойлер в їдальні. Проведено вкладання бруківки на території Супранівської ЗОШ І-ІІ ступенів – 60кв.м та Качанівської ЗОШ І-ІІІ ступенів - 143 кв.м. В Новосільській ЗОШ І-ІІІ ступенів проведено ремонт актового залу. В Колодіївській ЗОШ І-ІІІ ступенів проведено ремонт водонапірної башти. Проведено роботи по заміні зовнішньої теплотраси, введено в експлуатацію блочно-транспортабельної паливної Підволочиської ЗОШ І-ІІІ ступенів, проведено ремонт фасаду старого приміщення. Відділом освіти на проведення ремонтних робіт за звітний період 2011 року використано 577,1 тис.грн. бюджетних коштів в сумі та 380 тис.грн. благодійної допомоги. Дошкільні навчальні заклади .В районі діють 33 дошкільних навчальних заклади, в тому числі 2 навчально-виховних комплекси «школа – дитячий садок». Дошкільною освітою охоплено 1086 дітей, що становить 53% від загальної кількості дітей дошкільного віку, в тому числі в місті 63%, в селі – 48%. Зміцнено матеріальну базу дошкільних установ.Всі дитячі заклади облащтовані внутрішніми вбиральнями. У Підволочиському районі проживає 13473 молодих громадян, що становить 30%населення району, 356 багатодітних сімей, 136 молодих сімей. Прийнята районна комплексна програма «Молодь Підволочищини» на 2011 - 2015 роки, згідно якої основними напрямами є: забезпечення зайнятості та розвиток підприємницької діяльності молоді, формування здорового способу життя молоді, підготовка молоді до сімейного життя та підтримка сімей, сприяння вихованню патріотизму, організація змістовного дозвілля, оздоровлення та відпочинок дітей та молоді. На виконання даної програми проводяться різноманітні заходи та акції для дітей та молоді. Слід відзначити проведення фестивалю «Різдвяні дзвони», акції «У Великдень разом», участь у відкритому чемпіонаті Тернопільської області з інтелектуальних ігор «Унікум», проведення з нагоди Дня молоді І районного фестивалю творчої молоді «Цвіт Надзбруччя». Крім того, відділом у справах молоді та спорту організовано поїздку в музей «Козацькі могили» м.Берестечко Рівненської області для лідерів учнівського самоврядування, громадських дитячих та молодіжних організацій, талановитих та обдарованих дітей району. В жовтні 2011 р. в області проводиться благодійний марафон «Добро повертається» для дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей, які опинилися в складних життєвих обставинах, під час якого 20 дітей з нашого району стали учасниками даного марафону і отримали подарунки від спонсорів. В грудні 2011 року завершився даний марафон в нашому районі святом для дітей соціально незахищених категорій «Миколай іде», де усі діти отримали солодкі подарунки. Також 40 дітей з багатодітних малозабезпечених дітей побували на святкових програмах до Дня св. Миколая та Нового року під патронатом голови облдержадміністрації. А багатодітна сім’я з с. Поділля від голови райдержадміністрації за сприяння відділу у справах молоді та спорту отримала в дарунок побутову техніку. Також відділом у справах молоді та спорту райдержадміністрації реалізуються заходи щодо покращення умов проживання багатодітних сімей. Продовжується видача посвідчень батьків та дітей з багатодітних сімей. Станом на 01 грудня 2011 року видано 236 посвідчень батьків та 463 посвідчення дітей багатодітних сімей. Спортивні змагання у районі проводяться згідно календарного плану спортивно-масових заходів та на виконання державної програми розвитку фізичної культури та спорту на 2007-2011 роки. За звітний період проведено близько 50 різноманітних заходів та змагань у районі та прийнято участь у більш як 35 змаганнях Всеукраїнського та обласного рівнів. Серед найбільш значущих слід відзначити участь вихованки Скалатської ДЮСШ Марії Хлян у складі збірної команди України в молодіжному (Малайзія – 6 місце) та дорослому (Франція -14 місце) чемпіонатах світу з важкої атлетики Також вона виборола ІІ місце на чемпіонаті України. В 2011 році їй присвоєно звання майстер спорту України міжнародного класу. Бронзовими призерами молодіжних спортивних ігор України з важкої атлетики стали теж вихованки Скалатської ДЮСШ Барановська І. та Зенченко С. Команда юнаків 2000 р.н. Підволочиської ДЮСШ, як переможці обласного чемпіонату, взяла участь у Всеукраїнських зональних змаганнях з футболу на призи клубу «Шкіряний м'яч» в м. Чернівці, де зайняла II місце. Команда гандболістів Підволочиської ДЮСШ 1998-99 р.н., крім виграшу чемпіонату області, стали переможцями та срібними призерами міжнародних турнірів у м. Київ та м. Перечин, Закарпатської області. У вересні 2011 року ця ж команда виборола ІІІ місце на чемпіонаті України з пляжного гандболу в м. Луцьк. Чемпіонами області у 2011 році ставали жіноча збірна району з волейболу та команда Скалатської ДЮСШ з важкої атлетики. Районна команда «Агро-Збруч» брала участь в чемпіонаті області з футболу, де у своїй групі зайняла 5 місце. Добрі результати показали і легкоатлети. Так, у складі збірної області в чемпіонаті України серед ДЮСШ та СДЮСШОР у червні 2011 р. в м. Біла Церква виступали два спортсмени з району. Т. Мар’яш виборов третє місце на дистанції 400 м. та п’яте місце на дистанції 800 м., а Н. Смеречинський зайняв 12 місце на дистанції 100 м. У вересні 2011 року в м. Алушта Назар Смеречинський на УІ літніх спортивних іграх України виборов 14 місце. В перших числах жовтня хокейна команда «Оболонь» селища Підволочиськ виборола друге місце в змаганнях на Кубок міського голови м. Хмельницький з нагоди відкриття хокейного сезону. Проведено реконструкцію районного стадіону «Колос». Встановлено 1700 штук пластикових сидінь, а також додатково встановлено ще 4 прожектори (всього 8 шт.). Стадіон обладнано електронним табло та облаштовано ВІП-трибуну. До дня фізичної культури та спорту на стадіоні встановлено дошку пошани «Спортивна гордість району». МЕДИЦИНА В Підволочиській КЦРЛ проведено капітальний ремонт малої операційної травматологічного відділення, встановлено 21 метало-пластикове вікно і 3 дверей. Проведено освітлення території лікарні із встановленням 4 прожекторів, перекрито дах кисневої, проведено реконструкцію запасного входу терапевтичного відділення, проведено ремонт нового приміщення фізіотерапевтичного відділення із реконструкцією системи опалення. Закінчено капітальний ремонт нового приміщення амбулаторії загальної практики сімейної медицини в с. Нове Село із встановленням газового опалення, водопостачання та водовідведення. Проведено реконструкцію опалювальної системи амбулаторії загальної практики сімейної медицини в с.Токи із встановленням сучасного газового котла. Перекрито дахи фельдшерсько-акушерських пунктів сіл Панасівка та Городниця, газифіковано фельдшерсько-акушерський пункт с.Пальчинці, зроблено поточний ремонт амбулаторії с.Колодіївка. В Скалатській КРЛ придбано ЕКГ апарат для приймального відділення, зроблено капітальний ремонт диспетчерської відділення швидкої допомоги, закінчено капітальний ремонт бактеріологічної лабораторії, встановлено нового котла на тверде паливо.
КУЛЬТУРА Мережа закладів культури в районі нараховує 111 закладів культури, зокрема 35 сільських клубів, 1 міський будинок культури, 1 районний будинок культури, 46 бібліотек, 5 шкіл естетичного виховання, 1 краєзнавчий музей. В районі опалюється 60 закладів культури, з них, газове опалення -24, електроопалення -20, пічне опалення -16. На даний час газифіковано клуб в с.Панасівка, придбано 2 газові конвектори на суму 11475 грн., а також в с.Чернилівка, де встановлено 1 газовий конвектор та встановлено 1 газовий конвектор в бібліотеці с. Гнилиці. Видано технічні умови на газифікацію 14 сільських закладів культури. В закладах культури району в 2011 році встановлено 71 вікно на суму 92 тис.грн. та 22 дверей на суму 33 тис.грн. Встелена бруківка на території закладів культури сіл Чернилівка - 15 кв.м. та Оріховець - 20 кв.м. Орієнтовна вартість виконаних робіт щодо покращення матеріально-технічної бази закладів культури складає 674 тис.грн. Протягом 2011 року закладами культури району проведено роботу з організації масових заходів.
Начальник управління економіки та розвитку інфраструктури райдержадміністрації П. І. Копач
Проект програми соціально-економічного і культурного розвитку району на 2012рік Ключовим пріоритетом Програми соціально-економічного та культурного розвитку району на 2012 рік є забезпечення зростання добробуту населення району.
Серед головних пріоритетів розвитку району:
- Підвищення конкурентоспроможності агропромислового комплексу району та забезпечення продовольчої безпеки. - Розвиток туристично-рекреаційного потенціалу. - Розвиток сучасної інфраструктури населених пунктів району та підвищення рівня техногенної безпеки. - Впровадження енергозберігаючих технологій та підвищення енерго-ефективності. - Формування нової якості та доступності послуг з освіти та охорони здоров’я, розвиток фізкультури та спорту.
Основні завдання на 2012 рік: - впровадження реформ в реальному секторі економіки та у соціальній сфері з метою закріплення позитивної динаміки економічних показників, розширення ринку праці, зростання доходів бюджетів різних рівнів та населення, покращення умов життєзабезпечення населення району; - створення сприятливих умов для залучення інвестицій та ведення бізнесу в району через впровадження заходів щодо ефективної роботи дозвільних служб за принципом організаційної єдності, дерегуляцію господарської діяльності, зменшення тиску контролюючих органів на суб’єктів господарювання, використання можливостей пільгового оподаткування окремих видів господарської діяльності; - збільшення сировинної бази для молокопереробних та м’ясопереробних підприємств за рахунок проведення будівництва і реконструкції молочних та відгодівельних комплексів і встановлення технологічного обладнання на свинокомплексах; збільшення площ посадки та нарощування обсягів виробництва жита, плодів і ягід господарствами району; - будівництво об’єктів сільськогосподарської інфраструктури з метою якісного збереження, реалізації і переробки продукції рослинництва; - створення сучасних об’єктів туристичної інфраструктури; збереження об’єктів культурної спадщини; розвиток етнічних культур, звичаїв, традицій, народної творчості; - забезпечення захисту населених пунктів, територій, сільськогосподарських угідь і виробничих об’єктів від шкідливої дії вод, покращення санітарно-епідеміологічного стану водних об’єктів району та зниження рівня негативного впливу на здоров’я населення; - реалізація програми підготовки робітничих кадрів, що дозволить забезпечити ринок праці висококваліфікованими кадрами, покращити надання освітніх послуг; - забезпечення ефективного енергоспоживання на об’єктах бюджетної сфери з метою запобігання надмірному використанню енергоносіїв та зростанню видатків державного бюджету на утримання закладів бюджетної сфери; забезпечення економії енергоресурсів шляхом використання альтернативних видів палива; - підвищення якості надання медичної допомоги та освітніх послуг і забезпечення сучасного медичного обслуговування населення, зниження рівня міграції за кордон висококваліфікованих фахівців-медиків та освітян; створення умов для впровадження здорового способу життя, залучення населення до масового спорту як важливої складової, покращення якості та тривалості активного життя населення району.
ОСНОВНІ ПОКАЗНИКИ ПРОГРАМИ СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНОГО ТА КУЛЬТУРНОГО РОЗВИТКУ РАЙОНУ НА 2012 РІК
У 2012 році валовий сукупний продукт прогнозується в розмірі 546,8 млн. грн., зокрема, промисловість – 257,8 млн. грн., сільське господарство – 283,0 млн. грн., будівництво – 6,0 млн. грн. Збільшення обсягу валового регіонального продукту пояснюється нарощуванням обсягів виробництва у промисловості, сільському господарстві, будівництві. Прогнозується збільшення обсягів роздрібного товарообігу та платних послуг. Промисловість Згідно прогнозу на 2012 рік обсяги промислового виробництва району складуть 257,8 млн. грн., що становитиме 100,1% до рівня 2011 року. Основними заходи програми передбачено сприяти роботі Новосілківського місця провадження діяльності «Укрспирт» та виведенню на повну потужність ТДВ «Шустов спирт», ТОВ «Заготсервіс».
Сільське господарство По прогнозу на 2012 рік всіма категоріями сільськогосподарських підприємств та населенням району планується виробити валової продукції в порівняльних цінах 2005 року на суму 283,0 млн. грн. і забезпечити виробництво основних видів продукції в таких обсягах: цукрові буряки - 278,0 тис. тонн, що становить116,3% до 2011року картопля - 788,2 тис. тонн -110,4%, овочі - 143,8 тис. тонн -104,7%, м’ясо в живій вазі – 4,0 тис. тонн -101%, молоко - 29,9,0 тис. тонн -101,6%. Програмою передбаченостворення та розвиток великотоварного виробництва тваринницької продукції, а саме: введення в дію комплексу по вирощуванню свиней на 10000 гол. в с. Медин ТОВ «Україна», стабілізація та вирощування пор голів’я сільськогосподарських тварин і збільшення виробництва продукції тваринництва в господарствах ТОВ «Україна», ТОВ Агрофірма «Медобори». Основним із завдань є нарощування обсягів виробництва плодів та ягід всіма категоріям господарств району. БУДІВЕЛЬНА ДІЯЛЬНІСТЬ В районі працює 7 будівельних організацій. Підрядні роботи цими підприємствами плануються на 2012 рік в сумі 10,5млн грн.
ЗОВНІШНЬОЕКОНОМІЧНА ДІЯЛЬНІСТЬ В районі працює 8 спільних малих підприємств з іноземними інвестиціями. Обсяг зовнішньоторговельного обороту по району планується зменшити до 3850 тис.доларів США, що становить 81,2% до минулого року, за рахунок зменшення імпорту до 2910 тис.дол.США, що становить 80% до минулого року. Експорт підприємств району становитиме 600тис.дол.США, що відповідає 103% до минулого року. В районі, як і в області є гостра проблема з налагодження виробництва імпортозамінної продукції (насамперед, сільськогосподарської продукції, харчових продуктів, будівельних матеріалів). У малому підприємництві:у 2012 році кількість діючих малих підприємств буде становити 122 одиниць, кількість діючих суб"єктів господарювання – фізичних осіб-підприємців становитиме в 2012 році 1650 чол. Інвестиційна діяльність Обсяг капітальних інвестицій за рахунок усіх джерел фінансування на 2012 рік прогнозується в розмірі 87,4,0 млн. грн., зокрема, обсяг інвестицій в основний капітал – 81,8,0 млн. грн. У 2012 році район буде продовжувати брати участь у проектах ЄС/ПРООН "Місцевий розвиток, орієнтований на громаду. Також планується брати участь у Всеукраїнських проектах, спрямованих на розвиток району, які будуть реалізовуватися в Україні. В галузі торгівлів 2012 році планується довести обсяг роздрібного товарообороту до 46,2 млн. грн., що становитиме 110,3% до минулого року. В 2012 році планується надати платних послуг на суму 18,1 млн. грн., що буде становити 108,4%. Планується відкрити 1 сучасний торговельний маркет "Теко" і 3 приватних магазини, відкрити 3 підприємства побутового обслуговування, зробити капітальний ремонт кафе «Сучасник». Основним завданням у частині зайнятості населення у 2012 році є: досягнення професійно-кваліфікаційної збалансованості попиту і пропозиції робочої сили; забезпечення ефективної зайнятості населення у 2012 році, недопущення зростання безробіття. В 2012 році планується довести середньомісячну заробітну плату до 2047 грн. Інфраструктура та розвиток житлово-комунального господарства У 2012 році планується провести реконструкцію біологічних очисних споруд і каналізаційно-насосної станції м.Скалат, рекононструкція та ліквідація аварійного стану, консервація та часткова реставрація пам’ятки архітектури 1630року замку м.Скалата, які включені у перелік заходів, передбачених проектом Угоди щодо регіонального розвитку Тернопільської області між Кабінетом Міністрів України та Тернопільською обласною радою. У 2012 році планується залучити інвестиції на заміну вікон на енергозберігаючі у школах сіл Кошляки, Старий Скалат, Колодіївка, Лисичинці, які є учасниками проекту ЄС ПРООН «місцевий розвиток, орієнтований на громаду». Буде проведено ремонт доріг з села Пальчинці через село Токи, а також дороги на Магдаліївку,Поділля, Хоптянку. Охорона здоров’я На 2012 рік заплановано: -створити первинний медико-санітарний центр в смт.Підволочиськ; -зробити капітальний ремонт нового приміщення під фельдшерсько-акушерський пункт в с.Скорики. -провести ремонтні роботи в приміщеннях фельшерсько-акушерських пунктів сіл Панасівка, Клебанівка, Остап’є, Качанівка; -провести ремонт поліклінічного відділення Під волочиської КЦРЛ -провести ремонт хірургічного відділення Під волочиської КЦРЛ; -придбати два автомобілі швидкої допомоги. Освіта У 2012 році планується: - розпочати реконструкцію приміщень гімназії ім..І.Франка; -провести реконструкцію ЗОШ І-ІІІ ст. м.Скалат; -провести заміну котлів НИИСТУ-5 на енергоефективні Скалатської ЗОШ І-ІІІст. З метою реалізації державної молодіжної політики у районі у 2012 році планується провести наступні заходи: - проведення в районі Всеукраїнської благодійної акції "Серце до серця"; - благодійні акції до Дня захисту дітей; - заходи до Дня молоді і Дня Конституції - святкові концерти в населених пунктах району, розваги для дітей та молоді, спортивні змагання, участь в обласних святкуваннях;
оздоровлення дітей району; - святкування 21-ї річниці Незалежності України - участь в організації та проведенні районного свята (ігри, розваги, концерти); участь в обласній державно-громадській операції "Острів душі"; районний конкурс бізнес-планів підприємницької діяльності серед молоді; - благодійні акції «У Великдень разом», "Миколай іде" для дітей соціально незахищених категорій; проведення благодійного марафону "Добро повертається". В світлі підготовки в Україні до Євро-2012 року на даний час в районі діє програма розвитку олімпійського руху в Підволочиському районі на 2011 - 2014 роки, програма розвитку фізичної культури і спорту у сільській місцевості району на 2012 – 2016 роки та програма розвитку футболу планує в Під- волочиському районі на 2010-2014 роки -провести всеукраїнський турнір з мініфутболу серед юнаків пам’яті В.В.Миколайчука; -провести всеукраїнський турнір з гандболу серед юнаків пам’яті І.М.Поповича; -взяти участь в чемпіонаті України з гандболу серед ветеранів в м.Ужгороді. Культура У 2012 році планується провести ремонтні роботи, відновлення опалювальних систем та впровадження енергозберігаючих технологій у закладах культури (альтернативне опалення, заміна вікон та дверей). Зокрема у селах Старий Скалат, Кам’янки, Скорики, Шельпаки, Терпилівка. Провести підготовка і проведення святкування визначних державних дат. Зокрема: взяти участь у міжобласному театралізованому святі та святковому концерті до 93 –ї річниці Соборності України «Збруч-ріка єднання»; організувати творчий звіт аматорських колективів Під волочиського району в м.Тернополі, присвячений Дню матері; організувати районний фестиваль творчої молоді «Цвіт Надзбруччя»; організувати святкування 500-річчя м.Скалата.
ОЧІКУВАНІ РЕЗУЛЬТАТИ РЕАЛІЗАЦІЇ ПРОГРАМНИХ ЗАВДАНЬ Порівняльний аналіз основних очікуваних показників соціально- економічного та культурного розвитку району за 2011 рік, а також планових показників 2012 року вказує на можливість досягнення мети і завдань програми у 2012 році. Зокрема, у 2012 році прогнозується стабілізація основних економічних показників, а саме: плановий обсяг валового сукупного продукту, виробленого в основних сферах матеріального виробництва очікується в сумі 546,8 млн.грн., що складе 100,2% до 2011 року. Обсяг промислового виробництва у 2012 році складе 257,8млн.грн., що становитиме 100,1% до 2011 року. У сільськогосподарській галузі валової продукції планується на рівні 2011року- 283 млн.грн. У малому підприємництві передбачено збільшення кількості малих підприємств до 122. Обсяг роздрібного товарообороту у 2012 році зросте до 46,2 млн.грн.
Начальник управління економіки та розвитку інфраструктури райдержадміністрації П. І. Копач
ПІДВОЛОЧИСЬКА РАЙОННА РАДА ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ ШОСТЕ СКЛИКАННЯ ОДИНАДЦЯТА СЕСІЯ
РІШЕННЯ
від 03 квітня 2012року №147 смт Підволочиськ
Про програму соціально - економічного та культурного розвитку району на 2012 рік
Розглянувши та обговоривши розроблену управлінням економіки та розвитку інфраструктури райдержадміністрації програму соціально-економічного та культурного розвитку району на 2012 рік, затверджену розпорядженням голови райдержадміністрації від 27 січня 2012 року № 51, яка передбачає реальний стан економічної діяльності та націлена на пошукове поліпшення соціальної ситуації і підвищення рівня життя населення, керуючись п. 16 ст. 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та враховуючи рекомендації постійних комісій районної ради від 29.03.2012року, районна рада
В И Р І Ш И Л А:
1.Затвердити основні показники програми соціально-економічного та культурного розвитку району на 2012 рік згідно з додатком. 2.Районній державній адміністрації відповідно до ст. 17 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» забезпечити виконання програми соціально-економічного та культурного розвитку району на 2012 рік. 3.Інформацію районної державної адміністрації про хід виконання програми соціально-економічного та культурного розвитку району на 2012 рік заслухати у ІІІ кварталі 2012 року, звіт – у першому півріччі 2013р. 4.Контроль за виконанням основних показників програми соціально-економічного та культурного розвитку району на 2012 рік покласти на профільні постійні комісії районної ради.
Голова районної ради В.А.Городницький
П Р О Г Р А М А соціально-економічного та культурного розвитку Підволочиського району на 2012 рік
І. Паспорт програми
ВСТУП Програма соціально-економічного та культурного розвитку району на 2012 рік (далі – Програма) базується на аналізі соціально-економічної ситуації, що склалася у попередні роки, прогнозах, які враховують стан розвитку провідних галузей господарства району, а також зовнішні та внутрішні чинники. Вона визначає цілі та пріоритети соціально-економічного розвитку району на 2012 рік, а також комплекс заходів, місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо реформування реального сектору економіки та соціальної сфери, забезпечення економічної стабільності, підтримку найуразливіших верств населення, недопущення стрімкого зростання рівня безробіття, створення умов для економічного зростання та підвищення реальних доходів громадян. Програму розроблено управління економіки разом з іншими управліннями та відділами райдержадміністрації відповідно до Постанови Кабінету міністрів України від 26 квітня 2003 р. №621 "Про розроблення прогнозних і програмних документів економічного і соціального розвитку та складання проекту державного бюджету", на виконання доручення голови обласної державної адміністрації від 24 листопада грудня 2011 року №99 «Про організацію розроблення проекту програми соціально-економічного та культурного розвитку Тернопільської області на 2012 рік». В основу програми покладені ключові положення передвиборчої Програми Президента України “Україна – для людей”, Програми економічних реформ на 2010–2014 роки “Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава”, Державної програми економічного і соціального розвитку України на 2012 рік, Стратегії розвитку Тернопільської області на період до 2015 року. Програма розроблена на основі вимог Конституції України з урахуванням: Постанов Кабінету Міністрів України: від 26 квітня 2003р. № 621 “Про розроблення прогнозних і програмних документів економічного і соціального розвитку та складання проекту державного бюджету”; від 29 листопада 2010 р. № 1090 “Про затвердження Державної цільової програми підтримки соціально-економічного розвитку малих міст на 2011–2015 роки”; від 14 вересня 2011 р. №970 “Про схвалення проекту Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік”. Розпоряджень Кабінету Міністрів України: а) від 7 грудня 2011 р. № 1237-р “Про затвердження плану заходів на 2012 рік щодо реалізації Державної стратегії регіонального розвитку на період до 2015 року”; б) від 21 березня 2011 р. № 219 “Питання організації підготовки проекту Державної програми економічного і соціального розвитку України на 2012 рік”. Розпоряджень голів обласної та районної державних адміністрації: про організацію виконання Державної цільової програми підтримки соціально-економічного розвитку малих міст на 2011–2015 роки; про заходи щодо забезпечення цінової стабільності; про забезпечення проведення оцінкирезультатів діяльності райдержадміністрації; Доручень голів обласної та районної державних адміністрації: про моніторинг соціально-економічного розвитку малих міст; про стабілізацію цінової ситуації на споживчому ринку та його наповнення продукцією місцевих виробників; про організацію виконання та моніторинг стратегії розвитку Тернопільської області на період до 2015 року. Відповідно до пріоритетних напрямів програми Президента України “Україна – для людей” та Програми економічних реформ на 2010–2014 роки “Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава” у програмі передбачений комплекс завдань та заходів, спрямованих на розвиток та модернізацію основних галузей виробничої та соціальної сфери району. Заходи програми спрямовані на забезпечення єдиної політики розвитку району в 2012 році шляхом об’єднання інтересів і можливостей місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, суб’єктів господарювання, громадськості з метою реалізації пріоритетних напрямків, визначених Стратегією розвитку Тернопільської області на період до 2015 року та забезпечення сприятливих умов для розвитку району та покращення добробуту населення району. При розрахунку основних показників соціально-економічного та культурного розвитку району на 2012 рік, формуванні пріоритетів розвитку та основних заходів, спрямованих на виконання Програми, враховано проекти та діючі регіональні цільові програми розвитку окремих галузей економіки та соціальної сфери. Головною метою програми у 2012 році є зниження рівня безробіття, зростання добробуту населення району, підвищення якості життя через створення сприятливих передумов для інвестування пріоритетних галузей економіки, впровадження ресурсо- та енергозберігаючих технологій, систем управління якістю, скорочення непродуктивних витрат підприємств, стабілізації і нарощення власної сировинної бази, збільшення обсягів її переробки на наявних в районі виробничих потужностях, розширення обсягів збуту продукції на внутрішньому ринку, зростання експорту, безумовного дотримання державної дисципліни цін, законодавства про працю, підтримки малого і середнього бізнесу, реалізації регіональних (комплексних) програм розвитку, впровадження активних форм стимулювання зайнятості. Виконання зазначених завдань стане вагомим підґрунтям для впровадження реформ у різних сферах, що у свою чергу дасть можливість забезпечити збалансований розвиток району, збільшити реальні доходи населення та створити умови для посилення економічної району. ОСНОВНІ ПОКАЗНИКИ ПРОГРАМИ СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНОГО ТА КУЛЬТУРНОГО РОЗВИТКУ РАЙОНУНА 2012 РІКНезважаючи на позитивну динаміку розвитку району в цілому, залишилась ще низка проблемних питань розвитку окремих секторів економіки та соціальної сфери, від вирішення яких великою мірою залежатиме виконання програми соціально-економічного розвитку району у 2012 році. Серйозними факторами, що обмежують розвиток, є: ? у промисловості: нестача власних обігових коштів та капітальних вкладень у модернізацію виробничих потужностей, розширення асортименту та нарощування обсягів виробництва; зростання цін на енергоносії (електроенергія, газ), що негативно впливає на собівартість продукції та її конкурентоспроможність; високий знос основних фондів, низький рівень переробки місцевої сировини та висока ресурсозатратність виробництва, обмежена платоспроможність суб'єктів внутрішнього ринку, недостатня потужність фінансово-кредитної системи, недостатні темпи впровадження інноваційних процесів у виробництво; ?у сільському господарстві: недостатньо розвинуті кредитно- фінансові механізми підтримки сільгоспвиробників, у тому числі лізингу сільськогосподарської техніки; дефіцит оборотних коштів у агропідприємствах; недостатній розвиток тваринництва, що призводить до низького рівня зайнятості на селі і не раціонального землекористування, скорочення сировинної бази для переробних підприємств області; ?у будівництві: банкрутство та/або призупинення діяльності ряду будівельних організацій; недостатні видатки на реалізацію за рахунок бюджетних коштів великих інфраструктурних проектів та проектів з енергозбереження у бюджетній сфері, житлово-комунальному господарстві; ?в торгівлі: скорочення реалізації споживчих товарів через недостатню купівельну спроможність населення; ?у фінансовій сфері: валютні коливання, що негативно впливають зовнішньоторговельний оборот району; суттєве зменшення обсягів кредитування на фоні виведення коштів населення із банківського сектора через розрив або не поновлення депозитних договорів; можливість різкого зростання питомої ваги проблемних кредитів через девальвацію національної валюти; погіршення платіжно-розрахункової дисципліни через погіршення ліквідності банківських установ;
? на ринку праці: складна демографічна ситуація, трудова міграція за кордон, низька мотивація до праці, невідповідність професійно-кваліфікаційної структури попиту та пропозиції на місцевих ринках праці, наявність тіньової зайнятості; низькі темпи зростання реальної заробітної плати; заборгованість із виплати заробітної плати; ?у бюджетній сфері: висока питома вага зносу основних засобів та енергоємність підприємств житлово-комунального господарства, значна диференціація територій району за рівнем податкоспроможності, недостатня фінансова дисципліна суб’єктів господарювання та розпорядників бюджетних коштів. До найголовніших проблемних питань соціально-економічного розвитку району можна віднести структурні проблеми, вирішення яких неможливе у коротко- і середньостроковій перспективі, зокрема: зношеність основних фондів підприємств; значна енерго- та матеріалоємність виробництва; недостатні темпи впровадження інноваційних процесів у виробництво; низька активність підприємств щодо впровадження у виробництво нових видів конкурентоспроможної продукції та диверсифікації ринків збуту; недостатньо розвинута ринкова інфраструктура; низька інвестиційна активність підприємств та динаміка залучення іноземних інвестицій; переважання якісних характеристик деякої іноземної продукції над вітчизняною (сільськогосподарська техніка, комплектуючи та запчастини до неї, вантажні автомобілі тощо); невелика кількість експорт-орієнтованих виробничих підприємств в районі, які виготовляють конкурентноздатну для іноземних ринків продукцію; недостатній розвиток виробничої та соціальної інфраструктури; розбалансована структура зайнятості населення на фоні тінізації економічних процесів; Саме на вирішення нагальних проблем району та досягнення основної мети – забезпечення зростання добробуту населення району спрямовані пріоритетні завдання розвитку району у 2012 році.
ГОЛОВНІ ПРІОРИТЕТИ, ЗАВДАННЯ І ОСНОВНІ ПОКАЗНИКИ ПРОГРАМИ СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНОГО ТА КУЛЬТУРНОГО РОЗВИТКУ РАЙОНУ НА 2012 РІК
Ключовим пріоритетом Програми соціально-економічного та культурного розвитку району на 2012 рік є забезпечення зростання добробуту населення району.
Серед головних пріоритетів розвитку району: - Підвищення конкурентоспроможності агропромислового комплексу району та забезпечення продовольчої безпеки. - Розвиток туристично-рекреаційного потенціалу. - Розвиток сучасної інфраструктури населених пунктів району та підвищення рівня техногенної безпеки. - Впровадження енергозберігаючих технологій та підвищення енерго-ефективності. - Формування нової якості та доступності послуг з освіти та охорони здоров’я, розвиток фізкультури та спорту.
Основні завдання на 2012 рік: - впровадження реформ в реальному секторі економіки та у соціальній сфері з метою закріплення позитивної динаміки економічних показників, розширення ринку праці, зростання доходів бюджетів різних рівнів та населення, покращення умов життєзабезпечення населення району; - створення сприятливих умов для залучення інвестицій та ведення бізнесу в району через впровадження заходів щодо ефективної роботи дозвільних служб за принципом організаційної єдності, дерегуляцію господарської діяльності, зменшення тиску контролюючих органів на суб’єктів господарювання, використання можливостей пільгового оподаткування окремих видів господарської діяльності; - збільшення сировинної бази для молокопереробних та м’ясопереробних підприємств за рахунок проведення будівництва і реконструкції молочних та відгодівельних комплексів і встановлення технологічного обладнання на свинокомплексах; збільшення площ посадки та нарощування обсягів виробництва жита, плодів і ягід господарствами району; - будівництво об’єктів сільськогосподарської інфраструктури з метою якісного збереження, реалізації і переробки продукції рослинництва; - створення сучасних об’єктів туристичної інфраструктури; збереження об’єктів культурної спадщини; розвиток етнічних культур, звичаїв, традицій, народної творчості; - забезпечення захисту населених пунктів, територій, сільськогосподарських угідь і виробничих об’єктів від шкідливої дії вод, покращення санітарно-епідеміологічного стану водних об’єктів району та зниження рівня негативного впливу на здоров’я населення; - реалізація програми підготовки робітничих кадрів, що дозволить забезпечити ринок праці висококваліфікованими кадрами, покращити надання освітніх послуг; - забезпечення ефективного енергоспоживання на об’єктах бюджетної сфери з метою запобігання надмірному використанню енергоносіїв та зростанню видатків державного бюджету на утримання закладів бюджетної сфери; забезпечення економії енергоресурсів шляхом використання альтернативних видів палива; - підвищення якості надання медичної допомоги та освітніх послуг і забезпечення сучасного медичного обслуговування населення, зниження рівня міграції за кордон висококваліфікованих фахівців-медиків та освітян; створення умов для впровадження здорового способу життя, залучення населення до масового спорту як важливої складової, покращення якості та тривалості активного життя населення району. План дій місцевих органів виконавчої влади щодо реалізації Програми систематизовано у таблицях «Пріоритетні напрямки соціально-економічного та культурного розвитку району на 2012 рік» та «Основні заходи щодо виконання програми соціально-економічного та культурного розвитку району на 2012 рік»(таблиця 2 і 3).
ОСНОВНІ ПОКАЗНИКИ ПРОГРАМИ СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНОГО ТА КУЛЬТУРНОГО РОЗВИТКУ РАЙОНУНА 2012 РІКУ 2012 році валовий сукупний продукт прогнозується в розмірі 551,3 млн. грн., зокрема, промисловість – 257,8 млн. грн., сільське господарство – 283,0 млн. грн., будівництво – 10,5 млн. грн. Збільшення обсягу валового регіонального продукту пояснюється нарощуванням обсягів виробництва у промисловості, сільському господарстві, будівництві. Прогнозується збільшення обсягів роздрібного товарообігу та платних послуг. Промисловість Згідно прогнозу на 2012 рік обсяги промислового виробництва району складуть 257,8 млн. грн., що становитиме 100,1% до рівня 2011 року. Основними заходи програми передбачено сприяти роботі Новосілківського місця провадження діяльності «Укрспирт» та виведенню на повну потужність ТДВ «Шустов спирт», ТОВ «Заготсервіс».
Сільське господарство По прогнозу на 2012 рік всіма категоріями сільськогосподарських підприємств та населенням району планується виробити валової продукції в порівняльних цінах 2005 року на суму 283,0 млн. грн. і забезпечити виробництво основних видів продукції в таких обсягах: зернові культури - 163,2тис. тонн цукрові буряки - 278,0 тис. тонн картопля - 788,2 тис. тонн овочі - 143,8 тис. тонн м’ясо в живій вазі – 4,0 тис. тонн молоко - 29,9,0 тис. тонн яйця - 16,0 млн. шт. Програмою передбачено створення та розвиток великотоварного виробництва тваринницької продукції, а саме: введення в дію комплексу по вирощуванню свиней на 10000 гол. в с. Медин ТОВ «Україна», стабілізація та вирощування голів’я сільськогосподарських тварин і збільшення виробництва продукції тваринництва в господарствах ТОВ «Україна», ТОВ Агрофірма «Медобори». Основним із завдань є нарощування обсягів виробництва плодів та ягід всіма категоріям господарств району. У малому підприємництві:у 2012 році кількість діючих малих підприємств буде становити 122 одиниць, кількість діючих суб"єктів господарювання – фізичних осіб-підприємців становитиме в 2012 році 1650 чол. Інвестиційна діяльність Обсяг капітальних інвестицій за рахунок усіх джерел фінансування на 2012 рік прогнозується в розмірі 87,4,0 млн. грн., зокрема, обсяг інвестицій в основний капітал – 81,8,0 млн. грн. В галузі торгівлів 2012 році планується довести обсяг роздрібного товарообороту до 46,2 млн. грн. В 2012 році планується надати платних послуг на суму 18,1 млн. грн. Планується відкрити 1 сучасний торговельний маркет "Теко" і 3 приватних магазини, відкрити 3 підприємства побутового обслуговування, зробити капітальний ремонт кафе «Сучасник». Основним завданням у частині зайнятості населення у 2012 році є: досягнення професійно-кваліфікаційної збалансованості попиту і пропозиції робочої сили; забезпечення ефективної зайнятості населення у 2012 році, недопущення зростання безробіття. В 2012 році планується довести середньомісячну заробітну плату до 2047 грн.
Інфраструктура та розвиток житлово-комунального господарства У 2012 році планується провести реконструкцію біологічних очисних споруд і каналізаційно-насосної станції м.Скалат, рекононструкцію та ліквідацію аварійного стану, консервацію та часткову реставрацію пам’ятки архітектури 1630року замку м.Скалата, які включені у перелік заходів, передбачених проектом Угоди щодо регіонального розвитку Тернопільської області між Кабінетом Міністрів України та Тернопільською обласною радою. У 2012 році планується залучити інвестиції на заміну вікон на енергозберігаючі у школах сіл Кошляки, Старий Скалат, Колодіївка, заміну покрівлі шеоли с.Лисичинці, які є учасниками проекту ЄС ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду».
Охорона здоров’я На 2012 рік заплановано: - створити первинний медико-санітарний центр в смт.Підволочиськ; - зробити капітальний ремонт нового приміщення під фельдшерсько-акушерський пункт в с.Скорики. - провести ремонтні роботи в приміщеннях фельшерсько-акушерських пунктів сіл Остап’є, Качанівка; - провести ремонт хірургічного відділення Під волочиської КЦРЛ. Освіта У 2012 році планується: -провести реконструкцію ЗОШ І-ІІІ ст. м.Скалат; -провести заміну котлів НИИСТУ-5 на енергоефективні Скалатської ЗОШ І-ІІІст.
Культура У 2012 році планується відновлення опалювальних систем та впровадження енергозберігаючих технологій у закладах культури (альтернативне опалення, заміна вікон та дверей), підготовка і проведення святкування визначних державних дат. Зокрема: взяти участь у міжобласному театралізованому святі та святковому концерті до 93 –ї річниці Соборності України «Збруч-ріка єднання»; - організувати творчий звіт аматорських колективів Під волочиського району в м.Тернополі, присвячений Дню матері; - організувати районний фестиваль творчої молоді «Цвіт Надзбруччя»; - організувати святкування 500-річчя м.Скалата. З метою реалізації державної молодіжної політики у районі у 2012 році планується провести наступні заходи: - проведення в районі Всеукраїнської благодійної акції "Серце до серця"; - благодійні акції до Дня захисту дітей; - заходи до Дня молоді і Дня Конституції - святкові концерти в населених пунктах району, розваги для дітей та молоді, спортивні змагання, участь в обласних святкуваннях;
- оздоровлення дітей району; - святкування 21-ї річниці Незалежності України - участь в організації та проведенні районного свята (ігри, розваги, концерти); - участь в обласній державно-громадській операції "Острів душі"; - районний конкурс бізнес-планів підприємницької діяльності серед молоді; - благодійні акції «У Великдень разом», "Миколай іде" для дітей соціально незахищених категорій; - проведення благодійного марафону "Добро повертається". В світлі підготовки в Україні до Євро-2012 року на даний час в районі діє програма розвитку олімпійського руху в Підволочиському районі на 2011 - 2014 роки, програма розвитку фізичної культури і спору у сільській місцевості району на 2012 – 2016 роки та програма розвитку футболу в Під- волочиському районі на 2010-2014 роки, а також -провести всеукраїнський турнір з мініфутболу серед юнаків пам’яті В.В.Миколайчука; -провести всеукраїнський турнір з гандболу серед юнаків пам’яті І.М.Поповича; -взяти участь в чемпіонаті України з гандболу серед ветеранів в м.Ужгороді. У 2012 році район буде продовжувати брати участь у проектах ЄС/ПРООН "Місцевий розвиток, орієнтований на громаду. Також планується брати участь у Всеукраїнських проектах, спрямованих на розвиток району, які будуть реалізовуватися в Україні.
ОЧІКУВАНІ РЕЗУЛЬТАТИ РЕАЛІЗАЦІЇ ПРОГРАМНИХ ЗАВДАНЬ Порівняльний аналіз основних очікуваних показників соціально- економічного та культурного розвитку району за 2011 рік, а також планових показників 2012 року вказує на можливість досягнення мети і завдань програми у 2012 році. Зокрема, у 2012 році прогнозується зростання основних економічних показників, а саме: плановий обсяг валового сукупного продукту, виробленого в основних сферах матеріального виробництва очікується в сумі 546,8 млн.грн., що складе 100,2% до 2011 року. Обсяг промислового виробництва у 2012 році складе 257,8млн.грн., що становитиме 100,1% до 2011 року. У сільськогосподарській галузі валової продукції планується на рівні 2011року- 283 млн.грн. У малому підприємництві передбачено збільшення кількості малих підприємств до 122. Обсяг роздрібного товарообороту у 2012 році зросте до 46,2 млн.грн. Порівняльний аналіз економічних показників розвитку району вказує на можливість виконання плану доходів місцевих бюджетів району та виконання завдань щодо мобілізації платежів до Державного бюджету України. Порівняльний аналіз основних показників соціально-економічного та культурного розвитку області за 2010 (факт), 2011 (факт і план) та 2012 (план) роки наведено у таблиці 1.
ОРГАНІЗАЦІЯ ТА КОНТРОЛЬ ЗА ХОДОМ ВИКОНАННЯ ПРОГРАМИ, РЕАЛІЗАЦІЯ ОСНОВНИХ ПОЛОЖЕНЬ ПРОГРАМИ фЗабезпечення виконання завдань програми передбачається шляхом поетапного та якісного виконання пріоритетних завдань та заходів виконавцями. Заходи Програми передбачають удосконалення існуючих та формування нових механізмів, які забезпечуватимуть виконання мети і завдань Програми на 2012 рік та середньострокову перспективу. Система заходів визначає терміни та конкретних виконавців і буде впроваджена до виконання шляхом прийняття відповідних розпорядчих документів та виконання затверджених в установленому порядку регіональних цільових програм. Основними виконавцями заходів програми є структурні підрозділи районної державної адміністрації, суб’єкти господарювання, які діють на території району. Районна державна адміністрація визначає першочерговість виконання заходів з урахуванням пріоритетних напрямків Програми і наявності фінансових та інших ресурсів. Основні показники та окремі заходи Програми можуть коригуватися, з урахуванням соціально-економічної ситуації в регіоні, з відповідним погодженням у встановленому порядку з районною радою, обласною державною адміністрацією. Механізм реалізації заходів та контроль за виконанням Програми передбачає: – постійний моніторинг виконання основних показників та заходів; – щоквартальний розгляд питання про хід виконання Програми на засіданнях колегії районної державної адміністрації; – підготовку розпорядчих документів районної державної адміністрації з питань її виконання; – відповідальність виконавців, що беруть участь у реалізації заходів. Координацію діяльності виконавців Програми здійснює управління економіки та розвитку інфраструктури районної державної адміністрації. Районна державна адміністрація, за підсумками 2012 року, звітує про хід виконання та ефективність реалізації заходів Програми на сесії районної ради.
Керуючий справами виконавчого апарату районної ради М.М.Рубльовський
ОСНОВНІ ЗАХОДИ щодо виконання програми соціально-економічного та культурного розвитку Тернопільської області на 2012 рік
Керуючий справами виконавчого апарату районної ради М.М.Рубльовський
ПРІОРИТЕТНІ НАПРЯМКИ соціально-економічного та культурного розвитку Підволочиського району на 2012 рік
Керуючий справами виконавчого апарату районної ради М.М.Рубльовський
ПІДВОЛОЧИСЬКА РАЙОННА РАДА ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ ШОСТЕ СКЛИКАННЯ ОДИНАДЦЯТА СЕСІЯ
Р І Ш Е Н Н Я
від 03 квітня 2012 року № 148 смт Підволочиськ
Про звернення депутатів Підволочиської районної ради Президента України Януковича В.Ф., Голови Верховної Ради України Литвина В.М., Прем’єр - міністра України Азарова М.Я. про недопущення прийняття Закону України «Про внесення змін до деяких законів України ( щодо передачі об’єктів культурної спадщини релігійним організаціям)»
Враховуючи пропозиції депутатів Підволочиської районної ради, рішення постійних комісій районної ради від 29.03.2012 року та керуючись ч. 2 ст. 43 Закону України « Про місцеве самоврядування в Україні» , районна рада
В И Р І Ш И Л А:
1. Прийняти звернення депутатів Підволочиської районної ради до Президента України Януковича В.Ф., Голови Верховної Ради України Литвина В.М., Прем’єр - міністра України Азарова М.Я. про недопущення прийняття Закону України «Про внесення змін до деяких законів України ( щодо передачі об’єктів культурної спадщини релігійним організаціям)» (додається). 2. Надіслати дане рішення та звернення Президенту України, Голові Верховної Ради України та Прем’єр - міністру України. 3. Текст звернення опублікувати в районній газеті «Гомін Волі». 4. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію районної ради з питань культури, освіти, охорони здоров’я та соціального захисту населення, молоді і спорту (Скібньовський А.Т.)
Голова районної ради В.А. Городницький
Президенту України Януковичу В.Ф. Голові Верховної Ради України Литвину В.М. Прем`єр – міністру України Азарову М.Я.
ЗВЕРНЕННЯ депутатів Підволочиської районної ради щодо недопущення прийняття Закону України «Про внесення змін до деяких законів України (щодо передачі об’єктів культурної спадщини релігійним організаціям)»
Ми, депутати Підволочиської районної ради Тернопільської області та громадськість району вкрай стурбовані поданим до Верховної Ради України законопроектом (реєстраційний №9690 від 12 січня 2012 року) «Про внесення змін до деяких законів України (щодо передачі об’єктів культурної спадщини релігійним організаціям)». Згідно із прикінцевими положеннями цього законопроекту пропонується Кабінету Міністрів України у тримісячний строк вирішити відповідно до закону питання стосовно передачі об’єктів, розташованих у Кременецькому районі, Свято-Богоявленському жіночому монастирю Тернопільської єпархії і Почаївській Свято-Успенській Лаврі Української православної церкви (Московського патріархату) без права відчуження та зміни призначення переданих об’єктів. Вилучення з переліку пам'яток культурної спадщини комплексу споруд Почаївської Лаври ХVІІІ-ХХ сторіччя забудови є прямим зазіханням на духовну святиню української нації. Адже Почаївська Лавра з часу заснування була осередком українського православ’я. 29 травня 2001 року Кабінет Міністрів України відніс комплекс пам'яток культурної спадщини у містах Кременці та Почаєві до відання Кременецько-Почаївського державного історико-архітектурного заповідника. Відтак згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України у 2002 році усі пам’ятки були передані зі спільної власності територіальних громад сіл та міст Кременецького району у державну власність з віднесенням до сфери управління Держбуду України. У липні 2003 року згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України споруди Почаївської Лаври були вилучені зі складу заповідника, а в грудні того ж року відбулася передача комплексу споруд Лаври у безкоштовне користування представникам Української православної церкви Московського патріархату, про що укладено договір між Держбудом та Свято – Успенською Почаївською Лаврою. Договір діє 49 років – до 1 січня 2052 року. Українські християнські центри – Зарваниця, Почаївська, Святогірська та Києво – Печерська Лаври, Софія Київська – це духовне багатство українців. До Українських святинь із молитвами йдуть паломники з усього світу, тому вони повинні належати українському народові. Запропонований проект Закону нівелює ідею створення єдиної помісної української церкви, яка б об’єднала державу. З огляду на зазначене ми, депутати Підволочиської районної ради, звертаємось вжити рішучих заходів щодо недопущення прийняття запропонованого проекту Закону України (реєстраційний №9690 від 12 січня 2012 року) «Про внесення змін до деяких законів України (щодо передачі об'єктів культурної спадщини релігійним організаціям)».
Прийнято 03 квітня 2012 року на одинадцятій сесії Підволочиської районної ради шостого скликання смт Підволочиськ
ПІДВОЛОЧИСЬКА РАЙОННА РАДА ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ ШОСТЕ СКЛИКАННЯ ОДИНАДЦЯТА СЕСІЯ
Р І Ш Е Н Н Я
від 03 квітня 2012 року № 149 смт Підволочиськ
Про перелік основних питань для розгляду на пленарних засіданнях Підволочиської районної ради у II,III, IV кварталах 2012 року
Керуючись п.6 ст.43 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”, районна рада
в и р і ш и л а :
1. Затвердити перелік основних питань для розгляду на пленарних засіданнях Підволочиської районної ради у II, III, IV кварталах 2012 року (додається).
2. Відповідно до ч. 8 ст. 47 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” головам постійних комісій Підволочиської районної ради забезпечити розгляд основних питань на засіданнях постійних комісій.
Голова районної ради В.А. Городницький
Додаток до рішення районної ради від 03 квітня 2012 р. №149
П Е Р Е Л І К основних питань для розгляду на пленарних засіданнях Підволочиської районної ради у II, III, IV кварталах 2012 року
II квартал 1. Звіт про виконання районного бюджету за 1 квартал 2012 року. 2. Звіт про роботу Бюро технічної інвентаризації Підволочиського району. 3. Про виконання програми зайнятості населення Підволочиського району за 2011 рік. 4. Про хід виконання районної програми імунопрофілактики та захисту населення від інфекційних хвороб на 2010-2015 роки, затвердженої рішенням районної ради від 27.07.2010 року № 312. III квартал 1. Звіт про виконання районного бюджету за I півріччя 2012 року. 2. Про стан підготовки закладів соціально-культурної сфери району до роботи в осінньо-зимовий період 2012-2013 років. 3. Про хід виконання програми поводження з твердими побутовими відходами в Підволочиському районі на 2010-2014 роки, затвердженої рішенням районної ради від 22.07.2010 року №318. 4. Про хід виконання районної комплексної програми енергоефективності та енергозбереження на 2010-2014 роки, затвердженої рішенням районної ради від 23.12.2010 року №32.
IV квартал 1. Звіт про виконання районного бюджету та програми соціально - економічного та культурного розвитку району за 9 місяців 2012 року. 2. Про районний бюджет на 2013 рік. 3. Звіт про роботу комунальної архівної установи « Підволочиський районний трудовий архів». 4.Про хід виконання районної програми профілактики правопорушень, рецидивної злочинності та злочинів, вчинених неповнолітніми на 2010-2013 роки, затвердженої рішенням районної ради від 22.07.2010 року № 316. 5. Про хід виконання програми протидії організованій злочинності та корупції на 2011 – 2015 роки, затвердженої рішенням районної ради від 05.04.11 року №78. 6.Про виконання районної програми запобігання та лікування серцево - судинних і судинно-мозкових захворювань на 2010-2012 роки, затвердженої рішенням районної ради від 25.03.2010 року № 289.
ПРИМІТКА. Протягом року на пленарних засіданнях Підволочиської районної ради будуть розглядатися питання внесені відповідно до вимог регламенту районної ради, зокрема: - проекти галузевих районних програм, поданих Підволочиською районною державною адміністрацією; - про внесення змін до районного бюджету на 2012 рік.
Керуючий справами виконавчого апарату районної ради М.М. Рубльовський
ПІДВОЛОЧИСЬКА РАЙОННА РАДА ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ ШОСТЕ СКЛИКАННЯ ОДИНАДЦЯТА СЕСІЯ
Р І Ш Е Н Н Я
від 03 квітня 2012 року № 150 смт Підволочиськ
Про клопотання голови Підволочиської районної організації Українського товариства мисливців та рибалок
Розглянувши клопотання голови Підволочиської районної організації Українського товариства мисливців та рибалок Слободяна В.М. від 20.01.2012 року № 2, лист Тернопільської обласної ради від 06.02.2012 року№ 06-196 щодо продовження терміну користування мисливськими угіддями в адміністративних границях Підволочиського району до 2020 року включно, керуючись частиною другою ст.43 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”, ст.9 Закону України «Про мисливське господарство та полювання» та враховуючи рекомендації постійних комісій районної ради від 29 березня 2012 року, районна рада
ВИРІШИЛА :
1. Просити Тернопільську обласну раду внести відповідні зміни до рішення обласної ради від 22 липня 1998 року №15 «Про внесення змін та доповнень до рішення Тернопільської обласної Ради народних депутатів від 27.10.1994 року №33 «Про закріплення мисливських угідь області за користувачами» в частині продовження терміну користування мисливськими угіддями в адміністративних границях Підволочиського району включно до 2020 року в межах, встановлених діючим впорядкуванням. 2. Рішення надіслати Тернопільській обласній раді для розгляду порушеного питання.
Голова районної ради В.А. Городницький
ПІДВОЛОЧИСЬКА РАЙОННА РАДА ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ ШОСТЕ СКЛИКАННЯ ОДИНАДЦЯТА СЕСІЯ
РІШЕННЯ
від 03 квітня 2012 року № 151 смт Підволочиськ
Про затвердження розпорядження голови районної ради від 30 січня 2012 року № 10 « Про оплату праці директора районного комунального фізкультурно- спортивного підприємства « Колос»
Керуючись Законом України „Про місцеве самоврядування в Україні”, враховуючи рекомендації постійної комісії районної ради з питань соціально- економічного розвитку , фінансів, бюджету та підприємницької діяльності від 31.01.2012 року , районна рада
В И Р І Ш И Л А :
Затвердити розпорядження голови районної ради від 30 січня 2012 року № 10 « Про оплату праці директора районного комунального фізкультурно- спортивного підприємства « Колос».
Голова районної ради В.А.Городницький
ПІДВОЛОЧИСЬКА РАЙОННА РАДА ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ ШОСТЕ СКЛИКАННЯ ОДИНАДЦЯТА СЕСІЯ
Р І Ш Е Н Н Я
від 03 квітня 2012 року № 152 смт Підволочиськ
Про роботу тимчасової контрольної комісії районної ради
Заслухавши інформацію голови тимчасової контрольної комісії районної ради Колісника П.В. щодо стану фінансування та ефективного використання коштів, виділених з районного бюджету міській, селищній та сільським радам району, керуючись п.4 ст.48 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», враховуючи пропозиції даної комісії, районна рада
В И Р І Ш И Л А:
1.Інформацію голови тимчасової контрольної комісії районної ради Колісника П.В. щодо стану фінансування та ефективного використання коштів, виділених з районного бюджету міській, селищній та сільським радам району, взяти до відома. 2. Припинити повноваження тимчасової контрольної комісії районної ради, утвореної рішенням Підволочиської районної ради від 22 листопада 2011 року №122 «Про створення тимчасової контрольної комісії районної ради».
Голова районної ради В.А.Городницький
ПІДВОЛОЧИСЬКА РАЙОННА РАДА ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ ШОСТЕ СКЛИКАННЯ ОДИНАДЦЯТА СЕСІЯ
РІШЕННЯ
від 03 квітня 2012 року № 153 смт Підволочиськ
Про районну програму по створенню належних умов з надання адміністративних послуг та послуг щодо розгляду звернень громадян, отримання ними доступу до публічної інформації та роз’яснення Податкового кодексу України при державній податковій інспекції у Підволочиському районі на 2012 рік
Розглянувши розпорядження голови районної державної адміністрації від 14 березня 2012 року №144-од «Про проект районної програми по створенню належних умов з надання адміністративних послуг та послуг щодо розгляду звернень громадян, отримання ними доступу до публічної інформації та роз’яснення Податкового кодексу України при державній податковій інспекції у Підволочиському районі на 2012 рік», керуючись п.16 ч.1 ст. 43 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”, враховуючи рекомендації постійних комісій районної ради від 29.03.2012 року, районна рада
ВИРІШИЛА:
1. Затвердити районну програму по створенню належних умов з надання адміністративних послуг та послуг щодо розгляду звернень громадян, отримання ними доступу до публічної інформації та роз’яснення Податкового кодексу України при державній податковій інспекції у Підволочиському районі на 2012 рік. (додається). 2. Обсяги фінансування програми здійснювати за рахунок коштів районного бюджету та інших джерел, не заборонених чинним законодавством. 3. Головним розпорядником коштів, що виділяються на виконання програми, визначити фінансове управління районної державної адміністрації ( в частині міжбюджетного трансферту ). 4. Відповідальним виконавцем виконання програми призначити Державну податкову інспекцію у Підволочиському районі. 5. Звіт про виконання програми подати на розгляд районної ради у І кварталі 2013 року. 6. Контроль за виконанням даної програми покласти на постійну комісію районної ради з питань соціально-економічного розвитку, фінансів, бюджету та підприємницької діяльності ( Колісник П.В.).
Голова районної ради В.А. Городницький
УКРАЇНАПІДВОЛОЧИСЬКА РАЙОННА ДЕРЖАВНА АДМІНІСТРАЦІЯТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РОЗПОРЯДЖЕННЯГОЛОВИ РАЙОННОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇвід “ 14 ” березня 2012 року № 144-од
Про проект районної програми по створенню належних умов з надання адміністративних послуг та послуг щодо розгляду звернень громадян, отримання ними доступу до публічної інформації та роз’яснення Податкового кодексу України при державній податковій інспекції у Підволочиському районі на 2012 рік
Відповідно до доручення голови районної державної адміністрації від 12 березня 2012 року № 15 “Про підготовку проекту районної програми по створенню належних умов з надання адміністративних послуг та послуг щодо звернень громадян, отримання ними доступу до публічної інформації та роз’яснення Податкового кодексу України при державній податковій інспекції у Підволочиському районі на 2012 рік» та з метою забезпечення реалізації конституційного права громадян на особисте звернення до органів виконавчої влади, удосконалення організації розгляду порушених у таких зверненнях питань, дієве вирішення матеріально-технічного забезпечення, створення належних умов для виконання поставлених перед державною податковою інспекцією в районі завдань, створення кабінету громадської приймальні та центру обслуговування платників: 1. Схвалити проект районної програми по створенню належних умов з надання адміністративних послуг та послуг щодо звернень громадян, отримання ними доступу до публічної інформації та роз’яснення Податкового кодексу України при державній податковій інспекції у Підволочиському районі на 2012 рік (далі - проект програми), що додається. 2. Державній податковій інспекції у Підволочиському районі: 2.1. Подати проект програми на розгляд чергової сесії Підволочиської районної ради відповідно до вимог регламенту районної ради. 2.2. Після затвердження даної програми розробити проект розпорядження голови райдержадміністрації щодо організації її виконання. 3. Контроль за виконанням розпорядження покласти на заступника голови – керівника апарату районної державної адміністрації М.О.Черевика.
Голова районної державної адміністрації В. Б. Сум
ДОДАТОК до рішення районної ради від 03 квітня 2012 року №153
РАЙОННА ПРОГРАМА по створенню належних умов з надання адміністративних послуг та послуг щодо розгляду звернень громадян, отримання ними доступу до публічної інформації та роз’яснення Податкового кодексу України при державній податковій інспекції у Підволочиському районі на 2012 рік
1.Паспорт програми
2. Визначення проблем, на розв’язання яких спрямована програма Програма спрямована на реалізацію конституційного права громадян на особисте звернення до ДПІ у Підволочиському районі, а також з метою організації розгляду порушених у таких зверненнях питань, підвищення відповідальності посадових осіб за належне реагування на обґрунтовані пропозиції, заяви, скарги громадян. Одним із завдань органів державної податкової служби є роз’яснення податкового законодавства серед платників податків. Підвищення рівня знань платників податків сприятиме забезпеченню добровільної i своєчасної сплати податків. Постійне спілкування з платниками податків, у тому числі пересічними громадянами, засвідчує, що рівень податкових знань саме пересічних громадян є невисоким і відповідно недостатнім для своєчасного виконання ними свого конституційного обов’язку щодо сплати податків. Багатьом громадянам бракує знань податкового законодавства для початку власного бізнесу. Також суб’єктам підприємницької діяльності бракує часу для здійснення всіх необхідних процедур під час здійснення господарської діяльності (подання податкової звітності та інших документів, отримання дозвільних документів, довідок, сплати податків до бюджетів усіх рівнів тощо). В умовах постійного зростання кількості платників і складного податкового законодавства зростає потреба у збільшенні кількості роз’яснювальних та агітаційних заходів із громадянами саме за місцем їхнього проживання. Крім того, в зв’язку з реформуванням Державної податкової служби в напрямі сервісного обслуговування платників податків, тобто підвищення якості надання послуг щодо видачі довідок та дозвільних документів, приймання звітності, вхідної кореспонденції, створення сприятливих умов для одержувачів послуг при здійсненні повноважень відповідальними посадовими особами органів Державної податкової служби, а також відповідно до Закону України від 04.12.1990 р. № 509-XII «Про державну податкову службу в Україні» зі змінами та доповненнями, Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI зі змінами і доповненнями, наказу ДПС України від 30.11.2011 р. № 187 «Про затвердження стандартів надання адміністративних послуг», наказу ДПС України від 10.02.2012 р. № 109 «Щодо створення нових та функціонування діючих ЦОПП» ДПІ у Підволочиському районі зобов’язано в 2012 році відкрити центр обслуговування платників податків, а також підтримувати його постійне функціонування. Виконання цієї програми неможливе без створення належних організаційних та матеріальних умов формування та функціонування Громадської приймальні ДПІ у Підволочиському районі та постійно діючого центру обслуговування платників податків . На проведення даної роботи коштів у державному бюджеті не передбачено і немає затверджених держаних програм фінансування таких проектів. Саме тому, ДПІ у Підволочиському районі не забезпечується коштами для створення та належного оформлення приміщення – кабінету Громадської приймальні та центру обслуговування платників податків. Для забезпечення всіх вимог, що передбачає створення Громадської приймальні ДПІ у Підволочиському районі необхідно облаштування окремого приміщення - кабінету, яке відповідно до Указу Президента України від 1 червня 2005 року № 900/2005 “Про першочергові заходи щодо створення сприятливих умов життєдіяльності осіб з обмеженими фізичними можливостями ” повинно мати окремий безперешкодний вхід з вулиці. Повинно бути технічно оснащене для відвідування громадян та громадян з обмеженими фізичними вадами, що вимагає сучасного обладнання, тобто комп’ютера з підключенням до Інтернету, принтера, ксерокса та телефонного апарату, меблями, а саме : столами стільцями, шафою. З метою інформування громадян про зміни в законодавстві, про прийом посадовими особами органів ДПС та виконавчої влади, потребує виготовлення інформаційних стендів. Приміщення Громадської приймальні необхідно забезпечити державними символами України: прапором України, гербом України, портретом Президента України, символікою державної податкової служби. З метою створення комфортних умов платникам податків і належного їх обслуговування, підвищення рівня добровільної сплати податків, формування позитивної громадської думки щодо діяльності органів ДПС та удосконалення системи адміністрування податків і зборів, буде створено Центр обслуговування платників податків. Інформаційне забезпечення роботи Центру включає забезпечення нормативно-правовими документами, які регулюють порядок видачі довідок, дозвільних документів, приймання звітності, вхідної кореспонденції та обслуговування платників податків, яке забезпечується керівниками структурних підрозділів. Для забезпечення роботи службових осіб Центру кожне робоче місце повинно бути обладнане комп’ютером сучасної конфігурації з доступом до відповідних інформаційних ресурсів ДПС, мережі Інтернет та наявним програмним забезпеченням „Ліга Закон”. Для інформування платників оформлюються інформаційні стенди, що розміщуються в середині приміщення. Дизайн стенду повинен відповідати Єдиному стандарту інформаційних стендів. Інформаційні стенди можуть містити постійну інформацію (розміщується обов’язково) та змінну (розміщується за необхідності). У приміщенні Центру біля або навпроти вхідних дверей встановлюється інформаційний світлодіодний пристрій, що відображає попередньо задану актуальну на теперішній день інформацію та інформаційну панель, яка відображатиме циклічний показ роликів соціальної реклами, циклічний показ слайдів із соціальною рекламою, оголошення тощо. З метою оповіщення інформацією, що стосується всіх відвідувачів, приміщення Центру повинно бути обладнане акустичною системою. Приміщення повинно бути обладнане камерами відео спостереження для забезпечення порядку на території Центру та контролю за діяльністю службових осіб Центру. Для забезпечення функціонування та керування системами встановлюється спеціалізований комп’ютер із системою безперебійного живлення (ДБЖ).
3. Визначення мети програми
Метою програми є забезпечення реалізації конституційного права громадян на особисте звернення до органів виконавчої влади, удосконалення організації розгляду порушених у таких зверненнях питань, створення комфортних умов платникам податків і належного їх обслуговування, підвищення рівня добровільної сплати податків, формування позитивної громадської думки щодо діяльності органів ДПС та удосконалення системи адміністрування податків і зборів, дієве вирішення матеріально-технічного забезпечення, створення належних умов для виконання поставлених перед ДПІ у Підволочиському районі завдань створення кабінету громадської приймальні та Центру обслуговування платників податків. Визначення конкретних заходів, джерел мінімально необхідних обсягів фінансування є основним завданням програми.
4. Обґрунтування шляхів і засобів розв’язання проблеми, обсягів та джерел фінансування; строки та етапи виконання програми
З метою вирішення основних завдань програми - здійснення організаційного та інформаційного забезпечення виконання програми; - створює умови конституційного права Громадян на особисте звернення до органів державної податкової служби, а також з метою удосконалення організації розгляду порушених у таких зверненнях питань, підвищення відповідальності посадових осіб за належне реагування на обґрунтовані пропозиції, заяви, скарги громадян; - створює умови для ефективної діяльності громадської приймальні, в тому числі для прийому осіб з обмеженими можливостями; - сприяє підвищенню рівня обслуговування людей – осіб з обмеженими можливостями, шляхом надання їм безпосередньої допомоги в вирішенні їхніх нагальних питань що стосуються сфери Податкового кодексу України, а також в підвищенні рівня обслуговування людей в щорічній кампанії з декларування; - забезпечує щорічне відзначення в районі переможців конкурсу Податки очима дітей. Забезпечує участь переможців в обласному конкурсі Податки очима дітей; - реалізація визначених завдань передбачається виділенням коштів для придбання оргтехніки: ксерокса, комп’ютера з підключенням до інформаційної мережі Інтернет, принтера та сканера, придбання меблів, виготовлення інформаційних стендів та придбання державних символів України, забезпечення необхідною нормативною та законодавчою літературою. Встановлення телефонного номера з підключенням до міжміського зв’язку. Виконання зазначених умов в обізнані громадськості з Податковим кодексом України та необхідності забезпечення сплати податків на усіх рівнях суспільного життя можливе в результаті ефективної взаємодії між державною податковою інспекцією у Підволочиському районі та районною державною адміністрацією, РВ УМВСУ в області, прокуратурою району, та іншими державними структурами щодо обміну інформацією про можливість забезпечення виконання планів надходжень до державного та місцевого бюджетів. Реалізацію районної програми створенню належних умов з надання послуг населенню щодо звернення громадян та роз’яснення Податкового кодексу України при державній податковій інспекції у Підволочиському районі планується здійснити за рахунок коштів районного бюджету.
Ресурсне забезпечення програми
5. Перелік завдань і заходів програми та результативні показники
Основними завданнями програми є: - покращення роботи з питань особистого прийому громадян та малозахищених верств населення керівним складом ДПІ, а також у визначені дні, керівним складом ДПА в Тернопільській області; - покращення організації роботи з питань прийому громадян та осіб з обмеженими можливостями та забезпечення щорічних кампаній з декларування - широке залучення громадських організацій, товариств, релігійних конфесій до організації масово-роз’яснювальної , консультативно - дорадчої роботи та звернень громадян з питань соціального захисту інвалідів та мало захищених верств населення. Виконання програми надасть змогу: - забезпечити ефективну роботу масово-роз’яснювальної, консультативно - дорадчої роботи та звернень громадян; - створити умови з питань особистого прийому громадян та мало захищених верств населення керівним складом ДПІ; - висвітлити в ЗМІ комплекс заходів та роз’яснень, направлених на формування свідомості суб'єктів господарювання району, які здійснюють зовнішньоекономічну діяльність, на предмет недоцільності застосування протиправних схем надходження в район контрабандної продукції та незаконного формування відшкодування ПДВ, використання найманої робочої сили без оформлення відповідних трудових відносин, виконання видів робіт (послуг) без документів платника податку, надання в оренду рухомого та нерухомого майна (в тому числі земельних паїв) відповідно без сплати податків; - проводити роз’яснення серед постачальників продуктів харчування та сільськогосподарської продукції передумов, які ведуть до дестабілізації ситуації на регіональному продовольчому ринку, у зв’язку з безпідставним (штучним) підвищення цін; - проводити роз’яснення, як протидія в організації злочинній діяльності щодо виготовлення та реалізації підакцизної продукції (виробів з використанням спирто вміщувальної сировини) - інформувати населення через засоби масової інформації регіону про стан боротьби з корупцією органах державної податкової служби України; - придбати: ксерокса, комп’ютера з підключенням до інформаційної мережі Інтернет, принтера та сканера, придбання меблів, виготовлення інформаційних стендів та придбання державних символів України, забезпечення необхідною нормативною та законодавчою літературою. Встановити телефонний номера з підключенням до міжміського зв’язку. Провести роботи по ремонту приміщення під громадську приймальню та сервісний цент по обслуговуванню платників виконуючи Указ Президента України від 01червня 2005 року №900/2005 “Про першочергові заходи щодо створення сприятливих умов життєдіяльності осіб з обмеженими можливостями ”.
6. Напрями діяльності та заходи районної програми по створенню належних умов з надання послуг населенню щодо розгляду звернення громадян, отримання ними доступу до публічної інформації та роз’яснення Податкового кодексу України при державній податковій інспекції у Підволочиському районі на 2012 рік.
7. Координація та контроль за ходом виконання програми
Координація та контроль за ходом виконання заходів, передбачених програмою, покладається на державну податкову інспекцію в Підволочиському районі.
Керуючий справами виконавчого апарату районної ради М. М. Рубльовський
ПІДВОЛОЧИСЬКА РАЙОННА РАДА ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ ШОСТЕ СКЛИКАННЯ ОДИНАДЦЯТА СЕСІЯ
Р І Ш Е Н Н Я від 03 квітня 2012 року №154 смт Підволочиськ
Про програму поліпшення кінообслуговування населення району на 2012-2016 роки
Розглянувши розпорядження голови районної державної адміністрації від 14 березня 2012 року № 146-09 « Про проект програми поліпшення кінообслуговування населення району на 2012-2016 роки » , керуючись п.16 ч.1 ст.43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» , враховуючи рекомендації постійних комісій районної ради від 29.03 .2012 року, районна рада ВИРІШИЛА: 1.Затвердити програму поліпшення кінообслуговування населення району на 2012-2016 роки. 2.Обсяг фінансування Програми здійснювати за рахунок коштів районного бюджету та інших джерел, не заборонених чинним законодавством. 3.Головним розпорядником коштів,що виділяються на виконання Програми визначити відділ культури і туризму районної державної адміністрації. 4. Відповідальним виконавцем Програми визначити відділ культури та туризму районної державної адміністрації. 5. Звіт про виконання Програми подавати на розгляд районної ради щорічно. 6. Вважати таким, що втратило чинність, рішення районної ради від 3 квітня 2009 року № 232 «Про комплексну цільову програму підтримки комунального підприємства «Підволочиська районна кіномережа на 2009-2013 роки» 7. Контроль за виконанням даної Програми покласти на постійну комісію районної ради з питань культури, освіти, охорони здоров’я та соціального захисту населення, молоді і спорту (Скібньовський А.Т.)
Голова районної ради В.А.Городницький
ДОДАТОК до рішення районної ради від 03 квітня 2012 року №154
Програма поліпшення кінообслуговування населення району на 2012 – 2016 роки
1. Паспорт програми
2.Визначення проблеми, на розв’язання якої спрямована програма Протягом останніх років в зв’язку з нестачею коштів та багатьох інших факторів районна кіномережа потрапила в досить незавидне становище. Повністю закрита сільська мережа. Працює, та й то з великими труднощами ,тільки районний кінотеатр. Як наслідок: мала кількість кіносеансів, мізерна кількість глядачів та, відповідно, низькі доходи від кінопоказу. Ці обставини не дають можливості для оновлення матеріально – технічної бази та створення власного фільмофонду власними коштами. Існуюча в районі система кінообслуговування населення давно не відповідає новим стандартам, чим унеможливлює виконання завдань, які поставлені перед цим підрозділом кіноіндустрії. Культурний та духовний розвиток громадян, відродження національних традицій,формування світогляду, суспільної думки – завдання,виконувати які покликане саме національне кіномистецтво. Фінансова допомога, яка щорічно виділяється районній кіновідеомережі, є недостатньою для забезпечення її діяльності. Адже для цього потрібно повністю оновити матеріально – технічну базу. Фінансування протягом останніх 4 –х років здійснювалось тільки на захищені статті( заробітна плата ,енергоносії ) та й то в недостатньому розмірі (останні два роки ). П’ять років тому на оновлення матеріально - технічної бази було виділено 7 тисяч грн., які були використані на придбання кінопроектора. Це придбання допомогло вижити кіномережі в наступні роки. Проте, що може змінити один проектор, коли в кінотеатрі немає елементарного : крісла зразка 50-60 х років ( з часу введення в експлуатацію кінотеатру у 1956 році), капітальний ремонт приміщення не проводився більше ніж 15 років. Приблизно в такий термін відсутнє і опалення. Від сирості приміщення швидко псується. З тієї ж причини вийшло з ладу та не підлягає ремонту і стаціонарне обладнання. За таких умов вийде з ладу і проектор. Для забезпечення обслуговування сільського населення необхідно мати також транспорт. Наявний автомобіль ЛУАЗ застарів, а його ремонт обійдеться дорожче, ніж придбання нової найпростішої моделі. Ці та інші фактори призводять до погіршення якості обслуговування населення. Кардинальним для вирішення цих проблем є виділення коштів. Адже надіятися на одержання результату без капіталовкладень нереально. На вирішення цієї проблеми була спрямована районна комплексна цільова програма підтримки підприємства кінопрокату місцевого значення Комунального підприємства «Підволочиська районна кіновідеомережа на 2009- 2013 роки». Проте, через відсутність фінансування очікується невиконання комплексу заходів: покращення матеріально – технічної бази,придбання комп’ютерної та відеотехніки, ліцензійного програмного забезпечення, меблів для глядацького залу та фойє, встановлення опалення, проведення капітального ремонту приміщення з заміною вікон та дверей, створення власного ліцензійного відеофонду. Всі ці проблеми не дають можливості забезпечити якісне кінообслуговування населення району та унеможливлюють виконання Закону України « Про кінематографію» ,Закону України « Про культуру», Закону України « Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» та цілий ряд інших державних нормативних актів . Для вирішення названих проблем необхідне фінансування з районного бюджету. Програма спрямована на забезпечення в районі належних правових, організаційних, економічних, технологічних умов кінообслуговування населення. Поліпшення кінообслуговування є одним з пріоритетних напрямків духовного розвитку населення району. 3.Визначення мети програми Мета програми передбачає підвищення якості кінообслуговування населення Підволочиського району на 2012-2016 роки, а саме: - забезпечення належних правових, організаційних, економічних, технологічних умов для покращення доступу глядачів до творів національного кіномистецтва; - поліпшення якості кінопослуг; - збільшення кількості відвідувань закладів кінопоказу; - зміцнення матеріально – технічної бази; - забезпечення гідного обслуговування сільського населення; - тісна співпраця з дошкільними закладами , школами , відділом освіти та відділом сім’ї і молоді, громадськими організаціями. Виконання програми буде сприяти вихованню молоді , дітей , формуванню громадянської свідомості.
4.Обгрунтування шляхів і засобів розв’язання проблеми , обсягів та джерел фінансування, строки та етапи виконання програми Термін дії програми 2012-2016 роки в два етапи : I етап – 2012 – 2013 роки, II – етап – 2014 -2016 роки. Перший етап – переоснащення кіномережі на сучасні відео проекційні технології кінопоказу, що дасть можливість на 2 етапі покращити якість кінообслуговування, збільшити кількість глядачів та валові надходження .
Основними шляхами розв’язання проблеми є: - проведення заходів щодо підпорядкування районної кіновідеомережі відділу культури і туризму райдержадміністрації - удосконалення процесу кінообслуговування із застосуванням цифрових електронних технологій; - зміцнення матеріально – технічної бази кіномережі району ; - приведення кінопоказу у відповідність до Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії»; Фінансове забезпечення програми здійснюється за рахунок коштів місцевого бюджету, інших джерел фінансування , незаборонених чинним законодавством. Ресурсне забезпечення програми Тис.грн
Сума коштів з місцевих бюджетів, необхідних на реалізацію програми є орієнтованою та конкретизується рішенням про бюджет або внесенні змін до нього на вищевказані роки, виходячи з можливостей бюджету,яке є остаточним.
5. Переліки завдань, заходів програми та результативні показники Основним завданням програми є якісне забезпечення глядача кінопоказом у всіх населених пунктах району. Для цього заплановано цілий ряд заходів: - проведення поточного ремонту приміщення кінотеатру « Мир »; - встановлення опалення кінотеатру; - проведення навчання фахівців по кінообслуговуванню на обласних курсах підвищення кваліфікації - переоснащення кінотеатру та сільських кіноустановок на нові відеопроекційні системи; - придбання або оренда автотранспорту для забезпечення обслуговування пересувним відеопроекційним комплексом населення району; - формування фонду кінофільмів шкільної тематики на електронних носіях для використання їх в учбовому процесі школярів середніх і старших класів в загальноосвітніх школах, ліцеях, гімназіях; - оплата праці працівників, що забезпечують виконання програми; - створення власного фонду кінофільмів виробництва українських кіностудій; - проведення благодійних заходів для інвалідів, дітей з багатодітних сімей, пенсіонерів, сиріт та інших категорій малозабезпечених верств населення. Реалізація цих заходів дасть змогу: - забезпечити в школах, ліцеях, гімназіях вивчення творів вітчизняної та світової класики через екранне мистецтво; - забезпечити населення району якісним кінообслуговуванням; - закупити 3 вогнегасники та пожежний щит ; - покращити матеріально-технічний стан кінотеатру «Мир»; - забезпечити заробітною платою працівників , що реалізують програму; - забезпечити 30 - процентну квоту показу національних фільмів, встановлену Законом України « Про кінематографію ». Поліпшення кінообслуговування населення має стати основою відродження його ролі у духовному житті суспільства та рівного доступу населення до кінопослуг.
6.Напрями діяльності та заходи програми Основними напрямами діяльності (згідно Додатку, що додається) є: - приведення кіновідеопоказу в населених пунктах району у відповідність до Закону України « Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії »; - удосконалення процесу кінообслуговування із застосуванням цифрових електронних технологій; - зміцнення матеріально – технічного забезпечення кіномережі району.
7. Координація та контроль за ходом виконання програми Координацію, контроль та відповідальність за взаємне інформування учасників програми здійснює відділ культури та туризму районної державної адміністрації.
Керуючий справами виконавчого апарату районної ради М.М. Рубльовський
ПІДВОЛОЧИСЬКА РАЙОННА РАДА ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ ШОСТЕ СКЛИКАННЯ ОДИНАДЦЯТА СЕСІЯ
Р І Ш Е Н Н Я
від 03 квітня 2012 року № 156 смт Підволочиськ
Про програму захисту інформації відділу ведення Державного реєстру виборців апарату Підволочиської районної державної адміністрації на 2012 рік.
Розглянувши розпорядження голови райдержадміністрації від 14 березня 2012 року № 145-од, керуючись п.16 ч.1 ст. 43 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” та враховуючи рекомендації спільного засідання постійних комісій районної ради від 29 березня 2012 року, районна рада в и р і ш и л а : 1. Затвердити програму захисту інформації відділу ведення Державного реєстру виборців апарату Підволочиської районної державної адміністрації на 2012 рік. (додається). 2 Обсяг фінансування Програми здійснювати за рахунок коштів районного бюджету. 3. Головним розпорядником коштів, що виділяються на виконання програми, визначити фінансове управління районної державної адміністрації (в частині міжбюджетного трансферту). 4. Відповідальним виконавцем Програми визначити відділ ведення Державного реєстру виборців апарату районної державної адміністрації, відділ фінансово- господарського забезпечення апарату районної державної адміністрації. 5. Звіт про виконання програми подати на розгляд районної ради в кінці 2012 року. 6. Контроль за виконання даного рішення покласти на постійну комісію районної ради з питань соціально-економічного розвитку, фінансів, бюджету та підприємницької діяльності ( Колісник П.В.)
Голова районної ради В.А. Городницький
ДОДАТОК до рішення районної ради від 03 квітня 2012 року №
програма захисту інформації відділу ведення Державного реєстру виборців апарату Підволочиської райдержадміністрації на 2012 рік
1. Паспорт програми
2. Визначення проблем, на розв’язання яких спрямована програма
Районна програма захисту інформації відділу ведення Державного реєстру виборців апарату райдержадміністрації на 2012 рік розроблена відповідно до вимог Законів України “Про Державний реєстр виборців”, “Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах”, постанови Центральної виборчої комісії від 20 грудня 2007 року №572 «Про вимоги до приміщень відділів ведення Державного реєстру виборців та регіональних відділів адміністрування Державного реєстру виборців та про норми забезпечення засобами зв'язку, обладнанням, інвентарем, оргтехнікою» (із змінами, внесеними постановою Центральної виборчої комісії від 4 червня 2010 року № 302), відповідно до п.3.2.3 Пояснювальної записки до технічного проекту комплексної системи захисту інформації органу ведення Державного реєстру виборців в автоматизованій інформаційно-телекомунікаційній системі “Державний реєстр виборців”, затвердженої службою розпорядника Реєстру 30 червня 2011 року. Досягнення цілей щодо захисту інформації, неналежного проникнення в приміщення відділу ведення Державного реєстру виборців апарату райдержадміністрації та належної експлуатації телекомунікаційного обладнання неможливе без створення належних умов щодо встановлення охоронної системи сигналізації, автоматизованої пожежної сигналізації та забезпечення приміщення відділу системою кондиціювання.
3.Мета і завдання програми
Метою програми є забезпечення приміщення відділу системою охоронної та автоматичної пожежної сигналізації, системою кондиціювання, забезпечення стабільної роботи телекомунікаційного обладнання, а також оснащення приміщення відповідно до п.3.2.3 Пояснювальної записки до технічного проекту комплексної системи захисту інформації органу ведення Державного реєстру виборців в автоматизованій інформаційно-телекомунікаційній системі “Державний реєстр виборців”, затвердженої службою розпорядника Реєстру 30 червня 2011 року.
4. Обґрунтування шляхів і засобів розв’язання проблеми, обсягів та джерел фінансування; строки та етапи виконання програми
Для забезпечення стабільної роботи телекомунікаційного обладнання, запобігання виходу з ладу через перепади температур дороговартісного маршрутизатора та модема, у відділі ведення Державного реєстру виборців необхідно встановити кондиціонер, та відповідно до вимог постанови ЦВК від 20 грудня 2007 року № 572 «Про вимоги до приміщень відділів ведення Державного реєстру виборців та регіональних відділів адміністрування Державного реєстру виборців та про норми забезпечення засобами зв'язку, обладнанням, інвентарем, оргтехнікою» встановити системи охоронної та пожежної автоматичної сигналізації.
Ресурсне забезпечення Програми
(тис. гривень)
5. Напрями діяльності та заходи Програми
6. Координація та контроль за ходом виконання програми.
Безпосередній контроль за здійсненням заходів, визначених Програмою, покладається на заступника голови- керівника апарату районної державної адміністрації.
Керуючий справами виконавчого апарату районної ради М.М. Рубльовський
Додаток до розділу 6 комплексної програми розвитку агропромислового комплексу Підволочиського району на 2012-2015 роки
1,2 Підтримка галузі рослинництва
Основними напрямами інтенсифікації рослинницької галузі, що дасть можливість збільшити обсяги виробництва всіх видів рослинницької продукції є: підтримка розвитку насінництва всіх сільськогосподарських культур, дослідження територій на предмет забруднення солями важких металів, пестицидами та іншими агрохімікатами, оновлення машинно-тракторного парку технікою та обладнанням вітчизняного та зарубіжного виробництва. Для здійснення цих заходів із районного бюджету потреба в коштах становить в сумі:
2012 рік – 56840 гривень 2013 рік – 61840 гривень 2014 рік – 68840 гривень 2015 рік – 73840 гривень
3. Підтримка галузі тваринництва Підтримка індивідуального виробника молока через відшкодування витрат за закуплені установки індивідуального доїння корів.
Виплата відшкодування витрат за закуплені фізичними особами для власного користування нових установок індивідуального доїння вітчизняного виробництва за умови утримання в особистому селянському господарстві не менше трьох ідентифікованих та зареєстрованих в установленому порядку корів у сумі до 5 тис. гривень але не більше вартості індивідуальної доїльної установки:
2012 рік - 10000 гривень 2013 рік -15000 гривень 2014 рік -20000 гривень 2015 рік -25000 гривень
4. Формування регіональних продовольчих ресурсів зерна та борошна
Для забезпечення населення району продовольчим зерном відповідно до затверджених мінімальних норм споживання хлібопродуктів, формування регіональних ресурсів на поточний маркетинговий рік (з 1 липня поточного по 1 липня наступного року) необхідно щороку закуповувати 6 тис. тонн продовольчого зерна. Відповідно статті 17 Закону України «Про зерно та ринок зерна в Україні» формування запасу регіональних ресурсів зерна передбачається проводити за рахунок коштів місцевого бюджету. Враховуючи те, що Підволочиський район є дотаційним регіоном і не має можливості проводити закупівлю зерна до регіональних ресурсів за кошти місцевого бюджету, пропонується щороку виділяти 100 тис. гривень з районного бюджету на часткову компенсацію відсоткової ставки, яка надаватиметься на конкурсній основі операторам із заготівлі зерна та хлібопекарським підприємствам, які залучатимуть у 2012 – 2015 роках короткотермінові кредити на закупівлю в регіональні ресурси у сільськогосподарських товаровиробників продовольчої пшениці і жита, а також пшеничного і житнього борошна для випікання масових соціальних сортів хліба.
5. Інформаційне забезпечення
Для збору інформації з господарств в управління агропромислового розвитку райдержадміністрації повинні бути створені аналітичні відділення, які за рахунок відповідних місцевих бюджетів мають бути забезпечені засобами підготовки і передачі інформації. Вся інформація передається головному управлінню агропромислового розвитку Тернопільської облдержадміністрації.. Наявна матеріально-технічна база не дозволяє в повній мірі забезпечити органи виконавчої влади необхідною інформацією. З цією метою необхідно розширити інформаційну базу управління агропромислового розвитку райдержадміністрації шляхом забезпечення послугами мережі Інтернет.
Розрахунок потреби в коштах для розвитку інформаційної мережі управління агропромислового розвитку Підволочиської райдержадміністрації (грн)
Розвиток інформаційної мережі управління агропромислового розвитку Підволочиської райдержадміністрації дозволить своєчасно і в повній мірі забезпечити Підволочиську районну державну адміністрацію, Підволочиську районну раду та головне управління агропромислового розвитку Тернопільської облдержадміністрації необхідною інформацією.
Керуючий справами виконавчого апарату районної ради М.М. Рубльовський
ПІДВОЛОЧИСЬКА РАЙОННА РАДА ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ ШОСТЕ СКЛИКАННЯ ОДИНАДЦЯТА СЕСІЯ
Р І Ш Е Н Н Я
від 03 квітня 2012 року № 158 смт Підволочиськ
Про програму розвитку виробництва картоплі та овочів в районі у 2012- 2020 роках
Розглянувши розпорядження голови райдержадміністрації від 27 січня 2012 року № 56 «Про проект програми розвитку виробництва картоплі та овочів в районі у 2012-2020 роках», керуючись п.16 ч.1 ст. 43 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” та враховуючи рекомендації постійних комісій районної ради від 29 березня 2012 року, районна рада
в и р і ш и л а :
1. Затвердити програму розвитку виробництва картоплі та овочів в районі у 2012- 2020 роках (додається). 2. Обсяги фінансування Програми здійснювати за рахунок коштів районного бюджету та інших джерел, не заборонених чинним законодавством. 3. Головним розпорядником коштів, що виділяються на виконання Програми визначити управління агропромислового розвитку районної державної адміністрації. 4. Відповідальним виконавцем Програми визначити управління агропромислового розвитку районної державної адміністрації. 5. Звіт про виконання Програми подавати на розгляд районної ради щорічно. 6. Контроль за виконання даного рішення покласти на постійну комісію районної ради з питань агропромислового комплексу, земельних відносин та охорони довкілля (Чубатюк М.Г.).
Голова районної ради В.А.Городницький
ДОДАТОК до рішення районної ради від квітня 2012 року №158 Програма розвитку виробництва картоплі та овочів в районі у 2012-2020 роках 1.Паспорт програми
2. Визначення проблеми, на розв”язання якої спрямована програма. Картоплярство і овочівництво в районі завжди були провідними галузями с/г виробництва,які забезпечували населення незамінними вітамінними продуктами харчування , а переробні підприємства-сировиною. Природно-кліматичні умови і грунтові ресурси району є сприятливими для вирощування картоплі і овочів,одержання високих врожаїв та дозволяють отримувати високоякісні продукти в обсягах, достатніх для забезпечення внутрішніх потреб і формування експортного потенціалу. Картопля і овочі- цінна продовольча продукція рослинництва, яку використовують на продовольчі цілі, переробку та фураж. За останні роки значно зменшилася кількість с/г підприємств, які займаються вирощуванням картоплі та овочів, виробництво перемістилося із суспільного сектору до індивідуального товаровиробника. Це призвело до різкого зниження врожайності поскільки виробники не дотримуються науково обгрунтованого регламенту застосування мінеральних добрив та пестецидів, часто перевищуючи їх норми, не здійснюють сортооновлення та використовують сорти не адаптовані до умов регіону. Це призводить до зниження якості та екологічної чистоти продукції. Овочівництво в більшості господарств є збитковим, оскільки виручка від реалізації овочевої продукції часто не покриває витрат, які підприємство несе на їх вирощування. Програма розроблена для роз”яснення наступної проблеми: забезпечення продовольчої потреби району екологічно чистою та якісною продукцією картоплі та овочів. Для забезпечення населення району картоплею та овочами відповідно до раціональних норм споживання необхідно щороку виробити картоплі 4350 тонн та овочів 870 тонн. 3.Визначення мети програми. Метою програми є забезпечення продовольчої безпеки району за рахунок нарощування обсягів виробництва картоплі та овочів у сільськогосподарських підприємствах . Пріорітетними завданнями є збільшення посівних площ картоплі та овочів,нарощення обсягів їх виробництва. 4.Обгрунтування шляхів і засобів розв”язання програми обсягів та джерел фінансування, строки та етапи виконання програми. Головним напрямком розвитку овочівництва та картоплярства є послідовна інтенсифікація та спеціалізація виробництва. Структура посівних площ с/г культур вдосконалюється з врахуванням потреб ринку в с/г продукції. В районі є можливість для збільшення площ посадки картоплі та овочів, при умові гарантованого ринку збуту. Максимальний урожай овочів та картоплі можна одержати лише при застосуванні наукового-обгрунтуваних технологічних прийомів , таких як обробіток грунту,внесення рекомендованих норм добрив,догляд за посівами, боротьба з шкідниками та хворобами. Фінансування програми розвитку виробництва картоплі та овочів в сільськогосподарських підприємствах планується з районного бюджету в розмірі 237965 грн. і планується в 2 етапи протягом 2012-2016-го та 2017-2020 років. 4.Ресурсне забезпечення районної цільової програми розвитку виробництва картоплі та овочів в районі у 2012-2020 роках. (грн).
Обсяг фінансування програми є орієнтовним і визначається щорічно під час складання проекту бюджету або внесенні змін до нього з прийняттям відповідного рішення ,виходячи з можливостей бюджету, яке є остаточним. 5.Перелік завдань і заходів програми та результативні показники.
Головними завданнями програми є: -збільшення обсягів виробництва картоплі та овочів у суспільному секторі, підвищення конкурентноспроможності продукції на регіональному та вітчизняному ринках; -розширення виробництва екологічно чистої продукції шляхом переходу від індустріально-хімічних методів ведення господарства до біологічних; -інтенсивне господарювання шляхом удосконалення технологій і організацій виробництва на основі використання досягнень науки і передового досвіду; -створення сприятливих умов для збільшення виробництва і переробки картоплі та овочів, підвищення якості вирощеної продукції; -впровадження у виробництво нових високопродуктивних сортів та гібридів для отримання подальшого підвищення врожайності і стимулювання залучення інвестицій у виробництво. Виконання програми передбачає здійснення таких заходів: -здійснювати контроль за насіннєвим матеріалом та посівом овочів і картоплі; -посів провести високопродуктивними сортами та гібридами районованих сортів вітчизняної та зарубіжної селекції; -дотримання агротехнічних вимог вирощування; -закупівля мінеральних добрив та засобів захисту рослин; Результатом виконання заходів програми передбачено збільшення площ посадки картоплі на 60 га та овочів на 20 га і нарощування обсягів їх виробництва сільськогосподарськими підприємствами району .
6.Напрямки діяльності та заходи програми
7.Координація та контроль за ходом виконання і відповідальність за взаємне інформування учасників Програми покласти на управління агропромислового розвитку райдержадміністрації.
Керуючий справами виконавчого апарату районної ради М.М. Рубльовський
ПІДВОЛОЧИСЬКА РАЙОННА РАДА ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ ШОСТЕ СКЛИКАННЯ ОДИНАДЦЯТА СЕСІЯ
Р І Ш Е Н Н Я
від 03 квітня 2012 року № 159 смт Підволочиськ
Про програму збільшення посівних площ та нарощування обсягів виробництва жита в районі у 2012 році
Розглянувши розпорядження голови райдержадміністрації від 22 квітня 2011 року № 265 «Про проект програми збільшення посівних площ та нарощування обсягів виробництва жита в районі у 2011, 2012 роках», керуючись п.16 ч.1 ст. 43 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” та враховуючи рекомендації постійних комісій районної ради від 29 березня 2012 року, районна рада
в и р і ш и л а :
1. Затвердити програму збільшення посівних площ та нарощування обсягів виробництва жита в районі у 2012 році (додається). 2. Взяти до відома, що обсяг фінансування Програми здійснюватиметься за рахунок коштів обласного бюджету. 3. Головним розпорядником коштів, що виділяються на виконання Програми визначити управління агропромислового розвитку районної державної адміністрації. 4. Відповідальним виконавцем Програми визначити управління агропромислового розвитку районної державної адміністрації. 5. Звіт про виконання Програми подати на розгляд районної ради в кінці року. 6. Контроль за виконання даного рішення покласти на постійну комісію районної ради з питань агропромислового комплексу, земельних відносин та охорони довкілля (Чубатюк М.Г.).
Голова районної ради В.А. Городницький
0000від06 ДОДАТОК до рішення районної ради від 03 квітня 2012 року №159
ПРОГРАМА
збільшення посівних площ та нарощування обсягів виробництва жита в районі у 2012 році
Підволочиськ - 2012
Проект програми збільшення посівних площ та нарощування обсягів виробництва жита в районі у 2012 році.
1. Паспорт програми
2.Визначення проблеми, на розв’язання якої спрямована програма.
Зернове господарство є основною складовою для розвитку більшості галузей с/г виробництва. Природно – кліматичні умови і ґрунтові ресурси району є сприятливими для одержання високих врожаїв всіх зернових культур, в тому числі і жита, та дозволяють отримувати високоякісне продовольче зерно в обсягах, достатніх для забезпечення внутрішніх потреб. Жито - універсальна культура. Його зерно в основному використовують на продовольчі та технічні цілі. Озиме жито належить до високоврожайних культур і якщо створити належні умови вирощування, то можна отримати досить високі і сталі врожаї. Програма розроблена для розв’язання проблеми забезпечення продовольчої потреби жита в районі. УКРАЇНА ПІДВОЛОЧИСЬКА РАЙОННА РАДА ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ ШОСТЕ СКЛИКАННЯ ОДИНАДЦЯТА СЕСІЯ
Р І Ш Е Н Н Я
від 03 квітня 2012 року № 160 смт Підволочиськ
Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної для потреб пов’язаних з користуванням надрами за межами населеного пункту с. Новосілка на території Новосілківської сільської ради Підволочиського району Тернопільської області
Розглянувши звернення Управління Держкомзему у Підволочиському районі Тернопільської області від 08.02.2012 року № 118/15/02 та технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що надається в оренду ТОВ «Кар’єр Новосілка» для потреб пов’язаних з користуванням надрами за межами населеного пункту с. Новосілка на території Новосілківської сільської ради Підволочиського району Тернопільської області, керуючись ст.23 Закону України „Про оцінку земель” від 11.12.2003 року № 1378-1У, ст.10 Земельного кодексу України та п.21 ч.1 ст. 43 Закону України ”Про місцеве самоврядування в Україні“ та враховуючи рекомендації постійної комісії районної ради з питань агропромислового комплексу, земельних відносин та охорони довкілля від 29 березня 2012 року, районна рада
В И Р І Ш И Л А:
1. Затвердити технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що надається в оренду ТОВ «Кар’єр Новосілка» для потреб пов’язаних з користуванням надрами за межами населеного пункту с. Новосілка на території Новосілківської сільської ради Підволочиського району Тернопільської області. Земельна ділянка віднесена до категорії земель несільськогосподарського призначення, площею 11,5114 га . Кадастровий номер земельної ділянки 6124684800010180001 Нормативно грошова оцінка станом на 16 січня 2012 року згідно розрахунків оцінювача становить 1258204,60 грн. з врахуванням коефіцієнту індексації 3,2 (технічна документація додається). 2. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію районної ради з питань агропромислового комплексу, земельних відносин та охорони довкілля (Чубатюк М.Г.).
Голова районної ради В.А.Городницький
ПІДВОЛОЧИСЬКА РАЙОННА РАДА ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ ШОСТЕ СКЛИКАННЯ ОДИНАДЦЯТА СЕСІЯ
Р І Ш Е Н Н Я
від 03 квітня 2012 року № 161
Про укладання Угоди з Українською асоціацією районних та обласних рад
Розглянувши звернення Української асоціації районних та обласних рад від 24.02.2012 року № 20 щодо укладання угоди між Українською асоціацією районних та обласних рад та Підволочиською районною радою, у відповідності до рішення районної ради від 14 липня 2011 року № 100 «Про вступ Підволочиської районної ради до Всеукраїнської асоціації органів місцевого самоврядування «Української асоціації районних та обласних рад», керуючись п.15 ст.43 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” та враховуючи рекомендації постійних комісій районної ради від 29 березня 2012 року, районна рада
В И Р І Ш И Л А:
1. Укласти Угоду між Українською асоціацією районних та обласних рад та Підволочиською районною радою (додається).
2. Сплату членських внесків за 2012 рік здійснити за рахунок і в межах бюджетних призначень, передбачених кошторисом районної ради на цю мету.
Голова районної ради &n |