Тернопільська обласна державна адміністрація
46021, м.Тернопіль, вул.М.Грушевського, 8
 
укр рус eng
Пошук
Розширений пошук

Корисні посилання

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/main/ua/posilbody/prezident.gif

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/main/ua/agolova/uk.gif

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/main/ua/agolova/vu1.jpg

 

Опитування

 
На головну 

КНИГИ, ВИДАНІ ЗА ФІНАНСОВОЇ ПІДТРИМКИ ОБЛАСНОЇ ВИДАВНИЧОЇ РАДИ

 

Упродовж п’ятнадцяти років дає життя книгам авторів Тернопілля видавнича рада Тернопільської обласної державної адміністрації й Тернопільської обласної ради. Завдяки їй побачили світ сотні найрізноманітніших видань, які репрезентують історичне, наукове, культурне й літературно-мистецьке життя українського народу, зокрема нашого краю.

Мета віртуальної виставки — популяризація творів авторів Тернопільщини, виданих за сприяння обласної видавничої ради.

Тож познайомимося ближче з виданнями, що надійшли у фонд Тернопільської обласної універсальної наукової бібліотеки протягом 2010-2012 років.

 


Отже, розпочинаємо віртуальну виставку зі збірника, присвяченого нашому відомому землякові Ігорю Ґереті:

Ігор Ґерета : Статті. Спогади. Світлини / Ін-т нац. відродження України ім. І. Ґерети, Фундація ім. О. Смакули. [упоряд.] : М. Литвин, В. Липовецький/ — Т. : Астон, 2012. — 227 с.: іл.

Хто такий Ігор Ґерета? Мистецтвознавець, фольклорист, етнограф, історик української культури, оборонець і будівничий Української церкви. Усі ці іпостасі не вичерпують феномена Ґерети — важко охопити поглядом увесь той обшир творчості, який був щоденною потребою його душі. Він колекціонував не лише картини, предмети українського побуту, рідкісні книжки й мистецькі раритети, а й друзів — завше талановитих, національно свідомих, людяних.

Саме зі спогадів друзів постає перед нами наш краянин, Великий Українець — Ігор Петрович Ґерета на сторінках ошатного видання «Ігор Ґерета: Статті. Спогади. Світлини». Матеріал збірника згруповано за декількома розділами: «Статті», «Публікації», «Спогади друзів» тощо. Серед авторів — М. Литвин, Б. Савак, М. Мушинка, Я. Гевко, Б. Ткачик, І. Зілінко, Р. Лубківський, І. Калинець та багато інших. Усього ж у книзі опубліковано 53 статті, які характеризують І. Ґерету як патріота, науковця, краєзнавця, митця, людину, освячену любов’ю та добром. Значним доповненням до слів є світлини. Вони ілюструють життя Тернопільського Велета з дитячих літ і до останніх його днів. Разом із творцями книги ми стверджуємо устами поетеси Т. Фролової:

Його ім’я і труд не кане в Лету,
Не пропаде все те, що він зробив.
Помолимось за Ігоря Ґерету,
Не забуваймо, що він нас любив.

Книга розрахована на науковців, краєзнавців, митців, істориків і тих, кому не байдуже ім’я славетного земляка.
 

Наступним виданням, представленим на виставці, є книга:

11 окрема артилерійська бригада Тернопільщини : 70-ій річниці створення 11 окремої артилерійської бригади / за ред. С. П. Корнійчука. — Т. : Терно-граф, 2012. — 80 с. : іл.

Дане ілюстроване видання висвітлює історію створення, становлення та розвитку 11 окремої артилерійської бригади Тернопільщини від далекого 1942 року до сьогодні. Головними героями книги є люди, які присвятили своє життя служінню українському народові та з честю пронесли крізь десятиліття почесне звання захисника Вітчизни.

Видання містить нариси: «Сталінградська битва», «Курсько-Орловська дуга», «Визволення Києва», «Визволення Тернополя», «Сандомир — Берлін — Прага», «Повоєнні роки» та інші, які розповідають про військові дії бригади в роки Другої світової війни та мирний період.

Книга буде корисною для істориків, краєзнавців, науковців та всіх тих, хто цікавиться історією Збройних сил України.
 


Пропонуємо Вашій увазі поетичну збірку члена Національної спілки письменників України Богдана Андрусяка «Допоки ще живу»:

Андрусяк Б. Допоки ще живу : поезії / Б. Андрусяк. — Т. : Астон, 2012. — 89 с.

У творчому доробку цього автора, для якого характерні суворість і чесність, біль та гнів, вже є декілька поетичних збірок. Більшість віршів експонованої збірки — це гостра реакція на суспільну несправедливість, політичний бедлам, загальне зубожіння країни, розкраденої олігархами. Поряд із віршами громадського спрямування — твори інтимні, глибоко зворушливі, ностальгійно-печальні. Таке переплетіння робить цю збірку особливо щемливою та гуманною.
 


Щиро запрошуємо Вас до світлиці письменницької душі тернопільського поета Олега Германа, який презентує цього разу збірку оповідок «Жайворонки в місті не співають»:


  Герман О. Жайворонки в місті не співають : оповідки / О. Герман. — Т. : Джура, 2012. — 187 с. : іл.

Ці оповідки-новели навіяно вітром життя, подихом та ароматами землі, тінями й сонцем. Тому одну частину новел можна вважати сонячними, а другу — новелами у затінку. Одні — наповнені світлом надії, сподіваннями, але пронизані іронією. А інші — драматичні, але й у них є місце надії. І ці два розділи об’єднались під одним крилом жайворонка — особливої пташки, яка співає лише там, де є простір, де земля засіяна зерном, що проростає, квітує, золотавиться. Адже спів жайворонка — як сповідь, а сповіді не робляться прилюдно…

Автор запрошує в дивовижний світ радості й печалі, сарказму й іронії, усмішки та сльози. Через таку форму поєднання Олег Герман прагне відкрити нам дивовижність людських взаємин, колорит галицької говірки, нерозривність жарту й драми.
 


Наступним експонованим твором є роман-хроніка Антона Гриба «Терновий спалах»:


  Гриб, А. Терновий спалах : роман-хроніка / А. Гриб. — Т. : Підручники і посібники, 2012. — 288 с.

У другій книзі автобіографічного роману Антона Гриба висвітлюються окремі сторінки із творчого життя маловідомих художників і майстрів народної творчості Тернопільщини другої половини XX ст. У ній ідеться й про інших людей, про складні стосунки між ними в період кардинальних перемін у житті держави та суспільства, про роль художника та естетичний вплив його творів на душі людей.

Книга пропонується шанувальникам образотворчого мистецтва та для широкого кола читачів.
 

 

 


  Денега Г. У стилі ретро : [оповідання, новели, дорожні нотатки] / Г. Денега. — Т. : Терно-граф, 2012. — 340 с.

Прозі тернополянки Галини Денеги притаманні: барвиста мова, легкий стиль, місткість вислову, легка іронія, гумор. Герої оповідань та новел, уміщених у книзі, — наші сучасники та люди, що жили ще на початку XX ст. Увазі читача пропонується 29 оповідань, новел та дорожніх нотаток. У цих творах переплетені долі багатьох людей, зображені життєві колізії, яскраві події в мистецькому житті, зустрічі та розставання, прослідковується любов до рідного краю.

Книга розрахована на широке коло читачів.
 


Душевними болями, переживаннями пронизана наступна книга тернопільського поета:


  Дячун В. КирилоСтефанія: сузір’я двох сонць : вірші / В. Дячун. — Т. : Навчальна книга — Богдан, 2012. — 141 с.

Дану збірку автор присвятив світлій пам’яті своїх батьків — Кирила й Стефанії. Поезії згруповано за трьома розділами: «Спинися, рідний, однокровче», «Мамо крове моя» та «Дві рідні тіні». Поет стверджує:

… а що мало статися — сталось:
подорожніх не чути підків,
о, напевно, мені вже останнє зосталось —
поклонитися праху батьків.
 
 

 


  Курінь : літ.-мист. альманах. № 13 / Гал.-Волин. братство, Терноп. обл. орг. НСПУ ; упоряд. З. Кіпибіда. — Т. : Терно-граф, 2012. — 191 с. : іл.

Це видання, яке виходить уже впродовж багатьох років, знайшло своїх шанувальників серед різних категорій читачів. До запропонованого чергового тринадцятого, випуску альманаху «Курінь» увійшли твори літераторів не лише нашого краю, які згруповано за розділами: «Майстер-клас», «Гості «Куреня», «Поезія краю. Восьма нота», «Проза», «Корифеї», «Переклади», «Рецензії» та ін.

Видання розраховано на літературознавців та широке коло читачів.

В оформленні альманаху використано роботи народного художника України, нашого земляка Івана Марчука.

 

 


 Лавренюк, М. Декамерон одного села: новели / М. Лавренюк. — Т. : Навчальна книга — Богдан, 2012. — 111 с.

Поціновувачам сучасної української прози пропонуємо дебютну збірку авторки з волинсько-подільського пограниччя Марії Лавренюк «Декамерон одного села». Це трагікомічна сага південноволинського села, що розкриває його побут, стремління, історичні події та людські долі впродовж сотні років: від початку XX ст. до наших днів.

Читач матиме насолоду від неповторного колориту характерів та говірки волинян, зануриться в трагічні й комічні перипетії подій, інтригуючим осердям яких є стосунки між чоловіками й жінками.

У 2012 році також побачила світ книга відомого тернопільського письменника, редактора, журналіста, краєзнавця Богдана Мельничука «Дорога до себе»:

 


Мельничук, Б. І. Дорога до себе : нові новели, п’єси і радіоп’єси; спогади, статті, нариси, рецензії, бувальщини, казки та інші тексти / Б. І. Мельничук ; худож. оформлення Є. Т. Удіна ; худож. О. І. Шупляк ; екслібриси: О. І. Зілінко, Я. М. Омелян, Є. Т. Удін. — Т.: Терно-граф, 2012. — 1279 с. : іл.

Цей фоліант складається з шістнадцяти розділів, зокрема: «Новели. Новелинки», «Нові п’єси», «Нові радіоп’єси», «Спогади», «Літературно-мистецьке краєзнавство», «Публіцистичні нотатки», «Трафунки із життя», «Бувальщини «Білого дому», «Казки» тощо.

Збірник текстів сучасного тернопільського письменника, заслуженого діяча мистецтв України, лауреата багатьох всеукраїнських літературних премій та конкурсів склали твори різних жанрів, неопубліковані в його попередніх книжках. Подано також матеріали про Б. Мельничука та його творчість. Видано до 60-річчя від дня народження автора.

Як відомо, 2012 рік ознаменований Роком Курбаса: 125-річчя від дня народження видатного діяча української культури, актора та режисера Леся Курбаса, 90-та річниця з часу створення новаторського Мистецького об’єднання «Березіль», ідейним засновником і натхненником якого він був, та 75-річчя розстрілу в урочищі Сандармох (Карелія). Ім’я цієї Людини-реформатора стоїть в одному ряду з найвідомішими театральними діячами світового рівня. Саме йому, Лесеві Курбасу, і присвячено наступне видання:

Лесь Курбас: «Поворот до Європи і до самих себе» : бібліогр. покажч. / Терноп. обл. універс. наук. б-ка, Нац. центр театр. мистецтва ім. Леся Курбаса ; уклад. Л. Оленич ; авт. вступ. ст. Г. Веселовська. — Т. : Підручники і посібники, 2012. — 286 с. : іл. — (Родом з України ; вип. 7).

Посібник містить бібліографію праць, літератури та електронних ресурсів про життя й творчість славетного нашого земляка.

Покажчик адресовано насамперед фахівцям театрального мистецтва, науковцям, краєзнавцям, студентській та учнівській молоді, усім тим, кого зацікавить доробок режисера, творчість якого вчить любити Україну.
 
До змісту

 

 

 

 

- 2011 -


За фінансової підтримки обласної видавничої ради в 2011 році побачило світ чимало книг різноманітної тематики. Серед них — книги відомих борців за незалежність Української держави, політв’язнів, літературознавців, письменників, митців.

Тож пропонуємо увазі користувачів сайта наступні видання:

Олещук, І. Шлях до прозріння : документи, спогади, публіцист. і літ. твори про громад.-політ. життя 90-х років ХХ і початку ХХІ століття / І. Олещук. — Т. : Джура, 2011. — 382 с. : іл.

Автор — багатолітній каторжанин у заполярній Воркуті, а нині — заступник голови Тернопільської обласної організації Всеукраїнського товариства політв’язнів і репресованих та ради обласного товариства «Меморіал» ім. В. Стуса, директор Тернопільського історико-меморіального музею політичних в’язнів Ігор Олещук.

Перша частина збірника містить статті про учасників національно-визвольної боротьби, події, присвячені історичним датам, з’їздам та зборам Товариства політв’язнів і репресованих, панахиди та громадські зібрання: віча, перезахоронення й освячення могил, а також матеріали, які оповідають про репресії тоталітарної більшовицької імперії.

Другу частину даного видання складають спогади про пережите в період відродження незалежної України, листи-звернення Тернопільської обласної спілки політв’язнів і репресованих України й обласного Товариства «Меморіал» ім. В. Стуса за 1998—2010 роки, листи-звернення до органів державної влади від Української народної ради Тернопільщини за 2010—2011 роки.

У третій частині збірника поміщено відгуки на першу книгу спогадів І. Олещука «Шлях до світанку», а також цікаві матеріали та політичні вірші видатних діячів національного відродження.

Видання розраховане на істориків, молодь, усіх тих, кому небайдужа доля України.

Хроніка становлення Української Гельсінської спілки на Тернопільщині відображена в книзі Л. Горохівського «На зламі епох».

 

Горохівський, Л. На зламі епох: хроніка громад. та нац. активізації на Тернопільщині : (із принагідних записів у моєму щоденнику про перші кроки становлення Української Гельсінської спілки на Тернопільщині) / Л. Горохівський. — Т. : Терно-граф, 2011. — 167 с.

Як відомо, провідну роль у здобутті незалежності України відіграла Українська Гельсінська спілка (1988—1990) — перша опозиційна до КПРС сила, ядром якої були українські політичні в’язні, звільнені з радянських концтаборів у період перебудови в СРСР.

Організатором заснування та головою Тернопільської УГС був колишній політв’язень та автор цього видання Левко Горохівський.

Читач на основі щоденникових записів познайомиться з хронікою становлення Української Гельсінської спілки на Тернопільщині в період з 20 липня 1988 року до 24 травня 1989 року — часу від початку її організаційного оформлення до заснування філії та її розбудови. У кінці книги додаються списки членів Тернопільської філії УГС (1988—1990 рр.) у розрізі районних центрів області та м. Тернополя.

Видання розраховане на науковців, політиків та широке коло читачів, які цікавляться новітньою історією України.

У житті кожної людини, напевно, траплялися події, які залишилися в пам’яті на все життя. Таких подій було багато в біографії пофарбованих сивиною та роками ветеранів ядерних випробувань, учасників військових навчань із застосуванням ядерної зброї на атомних військових полігонах, ліквідаторів різних аварій. Замовчування їхніх імен протягом десятків років залишається незагоєною раною для тих, хто живий. Тому наступна книга нашої експозиції «Книга пам’яті ветеранів ядерних випробувань Тернопільщини» поведе нас у автобіографічні спогади військовослужбовців Тернопілля, яких в області налічується 129 осіб.


Книга пам’яті ветеранів ядерних випробувань Тернопільщини / упоряд.: Б. В. Газилишин, В. А. Липницький ; фотоіл. В. А. Липницького. — Т. : Воля, 2011. — 355 с.

Мета «Книги пам’яті» — розповісти правду дітям, онукам, правнукам про те, де проходили військову службу їхні батьки, діди, прадіди в другій половині ХХ століття. Це полігони Семипалатинська, Тоцьких таборів, Нової землі та багатьох інших об’єктів.

Схилимо голову перед подвигом цих мужніх людей…
 


У 2011 році обласна видавнича рада посприяла виходу у світ окремих літературознавчих праць. Серед них «Бережанці у вінок Маркіяну».

 


  Бережанці у вінок Маркіяну : збірник / упоряд. Л. Зінчук ; ред. П. Ктитор. — Т. : Джура, 2011. — 207 с. : іл.

Це книжка про Маркіяна Шашкевича, який разом із своїми побратимами ще в першій половині ХІХ століття запалив ватру національно-культурного відродження в Галичині. Кожен з нас знає, що Шашкевич — талановитий поет, організатор і видавець альманаху «Русалка Дністрова», та не кожному відомо, яке вагоме місце в його біографії займає наш край, зокрема історичні Бережани, і ким був Маркіян Шашкевич для столиці «Подільських Атен».

Матеріал збірника згруповано за декількома розділами, зокрема: «Наші земляки про Маркіяна Шашкевича», «Богдан Лепкий про Маркіяна Шашкевича», «Поетична Шашкевичіана», «Музична Шашкевичіана» тощо.

Книга призначена для літературознавців, краєзнавців та широкого кола читачів.
 
 

 

Дігай, Т. Післямова: літ. критика / Т. Дігай. — Т. : Воля, 2011. — 131 с.

Книгу «Післямова» члена Національної спілки письменників України, переможця та лауреата багатьох номінацій Тетяни Дігай склали статті, що були опубліковані протягом 2010—2011 pоків у часописах «Літературна Україна», «Українська літературна газета», «Слово Просвіти», «Літературний Тернопіль», «Золота пектораль», «Київська Русь», «Березіль», «Холодний Яр» та інших.
 

Іван Франко й Тернопільщина… Про перебування Каменяра в області розповідають бронза та камінь, будинки й книги, пам’ять і покоління.

 

 

 

 

 Мельничук, Б. Іван Франко і Тернопільщина / Б. Мельничук, В. Уніят. — Т. : Терно-граф, 2011. — 280 с. : іл.

Дана праця лише одна з краплин у дослідженні життя й творчості Великого Каменяра. Вона присвячена його літературним і громадсько-політичним зв’язкам із нашим краєм, уродженцями Тернопільщини та вшануванню пам’яті Івана Франка. Книга корисна для педагогів, студентської та учнівської молоді, краєзнавців.
 
  Савак, Б. Проводирі у країну дитинства : (Лауреати літературно-мистецької премії ім. Іванни Блажкевич) / Б. Савак. — Т. : Терно-граф, 2011. — 48 с. : іл.

Пропоноване видання приурочене до 125-річчя від дня народження відомої української дитячої письменниці, політичної та культурно-громадської діячки Іванни Блажкевич. У передмові автор-укладач розповідає про важливі віхи із життя й творчості цієї неординарної жінки, яка не корилася жодній владі, та про лауреатів премії її імені.

Книжка розрахована на краєзнавців, літературознавців, та всіх тих, хто цінує творчість, громадську працю нашої землячки.
 

  Денега, Г. В. Живопис : альбом-каталог : зб. вибраних творів / Г. В. Денега. — Т., 2011. — 54 с. : іл.

Мистецька книга представлена альбомом-каталогом вибраних творів Галини Денеги «Живопис», створених у 2000—2011 роках. Відчуваючи приналежність до рідної землі, розуміючи й цінуючи її красу, передаючи квітучу гармонію природи на полотні — так живе і творить мисткиня Галина Денега. Її ім’я поки що малознане серед широкого кола поціновувачів мистецтва. Але поступово творчість цієї художниці знаходить усе більше прихильників і шанувальників.

Важливою особливістю живопису Г. Денеги є квіти, які вона завжди зображає в апофеозі їх цвітіння, як символ величі, краси та вічності.

 


 
  Драган, С. Світ моїми очима : альбом / С. Драган. — Т., 2011. — 24 с.

Перші виставки художниці відбулися ще в юні роки. Мисткиня брала участь у міжнародних конкурсах.

Тема релігії постійно присутня у творчості Світлани Драган, яка творить в інвалідному візку. Вона авторка серії робіт філософсько-релігійного бачення до висловів Святого Письма.
 

 

 


Художник Петро Шпорчук: малярство, графіка, прикладне мистецтво : альбом-каталог / худож. ред.-упоряд. Г. Денега ; літ. ред. Б. Мельничук. — Т., 2011. — 176 с. : іл.

Живописець, графік, художник монументального та декоративно-прикладного мистецтва, скульптор, прозаїк, член Тернопільської обласної організації Національної спілки художників України з 1989 року. Близько двохсот живописних та графічних творів митця зберігаються у фондах музеїв та приватних колекціях світу.

Детальніше про людину-митця, людину-володаря слова дізнаєтесь, шановні користувачі, безпосередньо з ілюстрованого альбому-каталогу.
 

 

 


Колядки та щедрівки : Аранжування для мішаного хору і малого симфонічного оркестру нар. артиста України Євгена Корницького. — Т. : Астон, 2011. — 120 с. : іл.

Цінним для шанувальників зимового календарно-обрядового фольклору є збірник колишнього завідувача музичною частиною та головного диригента Тернопільського обласного українського академічного драматичного театру ім. Т. Г. Шевченка, покійного нині Євгена Корницького «Колядки та щедрівки».

Любов до зимового календарно-обрядового фольклору в митця домінувала протягом усього його творчого життя й, у кінцевому результаті, дала творчий ужинок, що представлений у цікавому підборі апокрифічних колядок та традиційних щедрівок, які останнім часом є надзвичайно популярними серед усього християнського люду не лише України, а й далеко за її межами.
 

 Алич, С. Розп’ятий промінням : поезії / С. Алич ; ред. і упоряд. Я. Гевко. — Т. : Лілея, 2011. — 183 с. : портр.

Ця книжка — правдива матриця Душі та Духу Степана Алича, який, незважаючи на фізичне обмеження, не змирився зі статусом інваліда, а став поетом і залишив свій світлий слід на Землі. Це він присвятив свої рядки Україні:

Цілую дзвінку красу твоїх днин,
Твій колос і мову привітну.
Без тебе неначе на світі один,
На цілому білому світі.


 

 

 

 

Вікарук, А. Вічне і тлінне : вірші / А. Вікарук ; ред. Я. Гевко. — Т. : Терно-граф, 2011. — 183 с.

Я на чатах стою на переднім краю —
Все у нашім житті перемінне.
Вічних істин я мудрість і суть пізнаю
Через все проминаюче й тлінне.

Ці слова визначають творчий шлях поета.

Лірику, легенди, образки природи, філософські роздуми про тлінне і вічне, звеселяючий серце гумор — усього потроху дарує читачеві автор цієї поетичної збірки, випромінюючи словом світло любові до людей і до життя.
 


 


Дем’янова, І. Комарики-дзюбрики : творчій еліті Тернопілля / І. Дем’янова ; ілюстр. М. Дмітруха. — Т. : Навчальна книга — Богдан, 2011. — 167 с. : іл.

Ірина Дем’янова — письменниця, краєзнавець, редактор, член Національних спілок журналістів та письменників України. У творчому доробку — сценарії телефільмів, історико-краєзнавчі розвідки, літературознавчі й публіцистичні статті тощо. Авторка багатьох поетичних збірок.

Перед Вами нова збірка літераторки «Комарики-дзюбрики»:

Автор сподівається, що книжка когось утішить, обнадіє чи спонукає до роздумів, збадьорить, зацікавить…
 


 

Курінь : літ.-мист. Альманах. Вип. 12 / голов. ред. І. Потій ; в оформленні обкладинки використано живописні роботи В. Сімащук. — Т. : Навчальна книга — Богдан, 2011. — 167 с.

Пропонуємо Вашій увазі черговий, дванадцятий випуск літературно-мистецького альманаху «Курінь» — видання Галицько-Волинського братства й Тернопільської обласної організації НСПУ, заснованого 1989 року:

У декількох розділах видання представлено прозу, поезію, рецензії, спогади, історичні екскурсії. Саме в цьому випуску альманаху Ви знайдете історичну розвідку С. Медвєдєва та В. Савчука «Дивовижі Кременецького замку», Л. Кравчука та С. Кравчук «Слово про Божу гору».
 

 

 

 

Мельничук, Б. Соломія Крушельницька : докум. повість / Б. Мельничук ; іл. Є. Удіна. — Т. : Воля, 2011. — 103 с. : іл.

До Вашої уваги документальна повість Б. Мельничука «Соломія Крушельницька».

Сподіваємося, що миттєвості зустрічей із дивовижним та духовно багатим світом Соломії Крушельницької, подаровані творцями цього видання, будуть неповторними та незабутніми!

Автор намагався у цьому творі хоча б штрихами відобразити шість по вінця виповнених пошуками, болями й майже неймовірними звершеннями десятиліть життя легендарної Соломії Крушельницької — однієї з найяскравіших зірок світового оперного мистецтва. Документальна повість адресована насамперед студентам, учням старших класів, а також усім, хто цікавиться історією та культурою України.
 
 

Подільська толока: альманах літ. об-ня при Терноп. обл. орг. Нац. спілки письменників України. Вип. 7 / упоряд. З. М. Кіпибіда. — Т. : Терно-граф, 2011. — 199 с.

У випуску представлено творчість понад 80 авторів, подано життя літераторів у спогадах і світлинах. І все це у розділах «Поетичний розмай», «Юна творча паросль», «Літературна робітня», «Розкрилля прози», «Критичні обрії» тощо. Усього не перекажеш — запрошуємо до читання книги.
 

 

 

 

 

 

 

Проник, Б. Страх : роман. Кн. 1 / Б. Проник. — Т. : Принтер-інформ, 2011. — 241 с.

Страх, здається, чорний, аж липкий. День і ніч — страх. Місяцями. Роками. Колгоспи відбирають у галицького селянина землю. Його спихають із дороги господарника. Що буде з ним завтра-позавтра? Невідомість. Селянина тисне важка брила страху за дітей. Роман широкоплановий і гостросюжетний. Тут і прийоми емгебістської машини, і долі вояків УПА. Окремі моменти навіть детективні.


 
 

 

 

 

Сорока, П. На захід від спадаючого сонця : денникова проза / П. Сорока ; ред. Б. Бастюк. — Т. : Тайп, 2011. — 216 с.

«Кожен письменник мріє, щоб його книжки розходилися великими тиражами, щось роблю для цього і я, але якби довелося вибирати: сотні випадкових читачів чи один, залюблений у мозаїчну прозу, без якої не мислить повнокровного і щасливого життя, то я вибрав би саме такого читальника». П. Сорока
 

 

 

 

 

 

Фіалко, Н. Кохання з першого погляду : роман / Н. Фіалко. — Т. : Навчальна книга — Богдан, 2011. — 292 с.

У романі «Кохання з першого погляду» тернопільська авторка Ніна Фіалко змальовує життя сучасної молоді, яка, будучи невдоволеною своїм становищем на рідній землі, шукає щастя за кордоном. Головний герой роману Олексій Шинкаренко, закохавшись у місцеву красуню, намагається створити для неї невеличкий рай, та вона прагне іншого життя. Зі сторінок твору читач отримає ще одне підтвердження, що кохання і зрада — дві сторони однієї медалі. Сюжет наповнений багатьма життєвими віражами у людських долях, тому захоплює з першої сторінки і не відпускає до останньої. Роман читається легко і залишає враження для роздумів.

 

 

 

Чубата, Д. Мелодійні грона / Д. Чубата ; худож. оформлення С. Костишин ; літ. ред.: Б. Мельничук, М. Добровольський. — Т. : ТВПК «Збруч», 2011. — 502 с. : іл.

Свою літературну творчість відома у краї лікарка та просвітянка Дарія Чубата називає «осінніми листками дорослої дитини». Як і вони, тихої листопадової пори, лягають на папір її вірші, мережаться в прозорі рядки її радості та печалі, відгукуються на злобу дня пристрасним словом публіцистики.

У цій книзі зібрано все найкраще, що написала знана тернополянка — поезія, літературні рецензії, публіцистика, пісні та вірші. Це своєрідний творчий підсумок до свого осіннього ювілею.

Книга розрахована на широкий читацький загал, якому, як і авторці, небайдужа краса світу, стосунки між людьми, рідні мова, історія, культура, український зміст нашого життя...

Якби їй судилося народитися не жінкою чи пощастило жити в досконалому суспільстві, може, вона й не писала б... Не засівала б літературного лану цими дивовижними міні-повістинками: солодко-гіркими, як материнська сльоза; палючими, як зневага; дражливими, як виклик; розпачними, як набат; тривожно-притишеними, як опівнічна колисанка...
 

Юзва (Яськів), Ж. Дозріле літо: прозові мініатюри / Ж. Юзва (Яськів). — Т. : Навчальна книга — Богдан, 2011. — 87 с.

Молоком і медом, казкою зеленогривих роздоль, дбайливістю мудрих і люблячих батьків, теплом рідної домівки, дзвінкоголоссям і вподобаннями шкільної юності благословилося їй на вибір шляху. Жанна Юзва — педагог за професією і за покликанням.

Ця книжечка-теплинка зацікавить і дорослих, і школярів. У ній — спектр людських почувань: від трагічного до комічного, від несприйняття до любові. І, звичайно ж, любові більше!
 

 

 

 

- 2010 -


Продовжує нашу віртуальну виставку ряд видань, які вийшли у світ 2010 року за сприяння обласної видавничої ради. Це, зокрема, книга Ольги Жулковської «У нас нема зерна неправди за собою» (кн. 3).

Жулковська, О. А. У нас нема зерна неправди за собою. Кн. 3 / О. А. Жулковська. — Т. : Терно-граф, 2010. — 183 с.: іл.

Дане видання є продовженням двох попередніх книг О. Жулковської з однойменною назвою. У ньому авторка описує подвижницьку працю українських дівчат-патріоток, їхній героїзм, самопожертву та відданість боротьбі за незалежність України.

Структура книги подібна до попередніх: автобіографія, проілюстрована світлинами із сімейного альбому авторки; перший розділ розповідає про подвиги та увіковічення таких героїнь, як Надія Суровцова, Світлана Харченко, Маруся Тарасенко та інші. У другому розділі висвітлено важливий вплив Софії Русової, Лесі Українки, Слави Куліш на свідомість українського населення під час визвольних змагань. У двох останніх розділах описано історію життя й діяльності жіноцтва у лавах ОУН — УПА, а також розповіді малолітніх дівчат-патріоток, позбавлених повноцінної родини, адже вони — діти визначних героїв-оунівців, зокрема Оксана Венгринович, Ніна Вірченко й Наталка Осьмак. Окремий компонент видання становлять поезії самої авторки.

Книга розрахована на масового читача.
 

Уніят, В. Никифор Гірняк. Життєвий шлях Отамана / В. Уніят. — Т. : Астон, 2010. — 231 с. : іл.

До 125-річчя від дня народження відомого нашого земляка, уродженця с. Струсова Теребовлянського району Никифора Гірняка вийшла друком монографія Віктора Уніята «Никифор Гірняк. Життєвий шлях Отамана».

Ця праця є першою спробою на основі архівних документів, спогадів, діаспорних видань та інших матеріалів висвітлити життєвий шлях військовика, громадського діяча, педагога, історика, публіциста Никифора Гірняка.

Видання, щедро проілюстроване документальними світлинами, буде корисним для істориків, краєзнавців, громадсько-політичних діячів, викладачів, учителів, студентів та учнів, усіх, хто цікавиться історією рідного краю й національно-визвольних змагань українського народу.
 

 


Товарницька, Н. Микулинці: погляд крізь віки : іст.-краєзн. нарис / Н. Товарницька ; передм. Я. Гулька. — Т. : Воля, 2010. — 46 с. : іл.

Історико-краєзнавча література про наш край збагатилася ще одним дослідженням, яке популяризує історію та сьогодення мальовничого селища Микулинці Теребовлянського району, автором якого є бібліотекар за фахом Наталя Товарницька.

Від першої й до останньої сторінки ця книга, невелика за обсягом, але наповнена широким змістом, яскравими фактами, читається з неослабною увагою. Авторка вдало вибрала з різних історико-краєзнавчих джерел найхарактерніші та вражаючі приклади з героїчного (хоча й складного) минулого життя старовинного поселення та його околиць.

Заслуговує схвалення те, що своїм змістом цей документальний нарис спрямований передусім на молодіжний читацький загал, хоча з цікавістю читатимуть його, напевно, не лише школярі, а й усі дорослі. Видання докладно розповідає про багатовікову історію містечка й навколишніх земель, оцінює окремі історичні події, що мали місце на цій древній українській території. Ретельно вивчивши наявні науково-документальні та публіцистичні письмові джерела, Н. Товарницька написала змістовну краєзнавчу розвідку.

Вибираючи й узагальнюючи найяскравіші факти з історії старовинного містечка Микулин, авторка показала себе вдумливим, здібним дослідником. Матеріал читається легко завдяки доступній, бездоганній літературній мові. Цікаво описано звичаї й традиції міщанського життя в минулому столітті. Детально змальовано історію знаменитої архітектурної пам’ятки — костелу святої Трійці, що є найбільшою спорудою селища, яка досить добре збереглася з давніх часів і нині є одним із мистецьких шедеврів церковного зодчества.

Наталя Тварницька стисло характеризує найважливіші історичні факти, збережені пам’ятки минулого, майже не коментує подій. Але це ніяк не применшує значимості розповіді. Вона, безперечно, є цікавою спробою вперше зібрати багатогранну науково-краєзнавчу інформацію про одне з найдавніших поселень нашого краю.
 

Каменюк, О. З глибин пам’яті : нарис-спогад про село Рачин Горохівського району Волинської області / О. Каменюк. — Т. : Астон, 2010. — 246 с. : іл.

Добре відоме на Тернопільщині ім’я Оксентія Каменюка — людини-патріота, колишнього репресованого, громадського та політичного діяча нашого краю. Тож маємо нагоду ознайомитися з його книгою «З глибин пам’яті», у якій уміщено спогади автора про його малу Батьківщину.

Книжка ця — скупий спогад автора про рідне йому волинське село Рачин, про людей-земляків і про події, які відбувалися в ньому впродовж кількох десятиліть; про радощі життя, а ще бідування й жертви, спричинені двома світовими війнами, лихоліттями розрух і окупацій, ворожнечами, принесеними в наш край чужинцями-завойовниками; про національно-визвольну боротьбу, тероризм московсько-кадебістських опричників і про свою загублену долю, трагедію сім’ї.
 

 


Мельник, Г. В епіцентрі — людина / Г. Мельник. — Т. : Воля, 2010. — 479 с.

Георгій Мельник — людина, яка більше двадцяти років свого життя займалася питаннями технологій охорони праці, виробничої санітарії, безпеки руху та протипожежної безпеки. Своїм баченням і досвідом ділиться він у своїй нижчезгаданій книзі.

Матеріал у книзі систематизовано за сімома розділами. Умовно це видання можна поділити на дві частини.

Перша частина розповідає про розвиток фізичних можливостей тих, хто працює в різних сферах виробництва, і можливості захисту здорового способу свого життя.

Друга — про здібності людини та впливу людського чинника на безпеку життєдіяльності.
 

Душа осяяна театром : Життєвий і творчий шлях нар. артиста України Мирослава Коцюлима / авт. проекту О. Коцюлим ; упоряд.: М. Подкович, В. Собуцька ; фотогр.: Т. Іванківа, М. Веніславського, А. Шкварка. — Т. : Джура, 2010. — 327 с. : іл.

Акторська доля… Що воно таке? За вік прожити сто життів? Обійняти силою та духом свого таланту мільйони сердець? Задля такої насолоди, дарованої театром, актор приносить на жертовний вівтар усього себе, без останку.

Саме цю долю заготував для нього Господь. Мирослав Коцюлим — це актор, який більш як сорок років самовіддано служив театрові.

Про життєвий і творчий шлях народного артиста України йдеться в книзі «Душа осяяна театром».

Завдяки зусиллям дружини народного артиста України Мирослава Петровича Коцюлима Олени Григорівни зібрано великий матеріал про творчий доробок артиста на сцені Тернопільського обласного академічного драматичного театру ім. Т. Г. Шевченка, режисера в Озернянському народному театрі Зборівського району, автора та ведучого програм на обласному радіо й телебаченні, активного громадського діяча.

Мирослав Петрович Коцюлим — актор великого драматичного й трагікомічного обдарування, збагатив історію театрального мистецтва України лише йому властивим талантом мислителя, мудреця, духовного наставника молоді. Розкрити глибину цього таланту, його природу — основне завдання, яке ставили перед собою автори книги.

Книга може бути корисною шанувальникам творчості народного артиста України Мирослава Коцюлима та служити навчальним посібником для студентів мистецьких закладів в оволодінні ними секретами акторської майстерності.
 

Казимир Сікорський: сценограф, скульптор, живописець / упоряд. Г. Садовська ; вступ. ст. «Крізь роки і печалі» Г. Садовської. — Т. : Збруч, 2010. — 159 с. : іл.

Більше трьох десятиліть працював головним художником Тернопільського обласного академічного драматичного театру ім. Т. Г. Шевченка скульптор, живописець, сценограф, заслужений діяч мистецтв України Казимир Сікорський.

Тільки на професійній сцені він створив художнє оформлення близько 80-и вистав, багато з яких увійшло до золотого фонду театру.

Більше про цього талановитого митця Ви дізнаєтеся з книги «Казимир Сікорський: сценограф, скульптор, живописець».


Продовжуємо подорожувати сторінками книг, що розповідають про митців Тернопілля.

 

 

Володимир Якубовський : альбом. — Т. : Шабала, 2010. — 22 с. : іл.

Наступна книга — альбом художніх полотен живописця, театрального художника, книжкового графіка, лауреата літературно-мистецької премії ім. І. Блажкевич Володимира Якубовського.

Сьогодні митець — головний художник Тернопільського академічного театру актора і ляльки. Учасник обласних, зональних та всеукраїнських виставок. Твори художника містяться в музеях України та в приватних колекціях.

Ближче з творчістю митця й ознайомить Вас згаданий альбом репродукцій.

 

 

 

Злонкевич, Я. Мелодії дарую вам піснями : пісні / Я. Злонкевич ; післямова «Кумедно та інтригуюче» І. Демчишина ; слово про авт. В. Барни. — Т. : Воля, 2010. — 271 с.

Відоме в нашому краї та за його межами ім’я композитора, пісняра, музиканта, педагога, лауреата багатьох премій Ярослава Злонкевича.

Саме за сприяння обласної видавничої ради і побачила світ авторська пісенна збірка «Мелодії дарую вам піснями».

Творчий доробок композитора Ярослава Злонкевича назернений авторськими пісенними збірками «Доля судила жити з піснею» та «На крилах надії» і становить понад чотириста пісень на слова українських поетів Олександра Астаф’єва, Марії Баліцької, Григорія Вишневого, Анатолія та Володимира Вихрущів, Олега Германа, Миколи Дзудзели, Ганни Дущак, Євгена Зозуляка, Володимира Коломійця, Наталії Коломієць, Ганни Костів-Гуски, Богдана Лепкого, Богдана Мельничука, Ольги Михальчук, Бориса Олійника, Дмитра Слижука, Володимира Хом’яка, Олександри Черватюк, Ірини Чуйко та інших майстрів поетичного слова.

Пісенні твори Ярослава Злонкевича звучать у виконанні відомих вокалістів — Миколи Блаженка, Романа Бойка, Володимира Вермінського, Андрія Гамбаля, Сергія Дерія, Ольги Добрянської, Івана Равлюка, Бориса Репки, Віталія Свирида; народної дитячої хорової капели «Зоринка»; вокальних ансамблів «Аура», «Більчанки», «Козацьке джерело» та інших виконавців і музичних колективів.
 


Ваврик, І. Спрагла земля : вибр. поезії : (прості — не прості вірші) / І. Ваврик. — Т. : Астон, 2010. — 165 с. : іл.

Я Вас люблю і поважаю,
Вплітаю шану в перевесло.
Не завжди справедливий був —
я знаю,
Але старався жити чесно.

Ці щирі та відверті поетичні рядки належать людині багатьох талантів і, передусім, незламному патріотові України, громадському, політичному діячеві, меценату Іванові Ваврику. Пропонуємо ознайомитися з його збіркою вибраних поезій «Спрагла земля».

У збірку увійшли поезії як давніших часів, які публікувалися в поетичних виданнях автора, так і сучасні.

Поезії Івана Ваврика є самобутніми, незамодернізованими, вільними в прояві з великою енергетикою правди. Вони щирі та довірливі.

Огниво болю й сяйво успіху, таке безпосереднє, щире та правдиве, говорить про глибоку народність поезії.

На сторінках видання змережилися патріотичні поезії, співомовки, коломийки, запальні одкровення, нестримні емоції. Цікаво, що у віночок словотворів вписалися як ліричні пелюстки, так і політичні колючки. Єдине, що поєднує таке розмаїття, — стебло одкровення автора.
 

Демчишин, І. Вертикальне коло : роздуми письменника / І. Демчишин ; передм. «Запросини до книжки» Б. Мельничука. — Т. : Терно-граф, 2010. — 75 с.

Це перше подібне видання за роки незалежності України. У своєрідному посібникові — останній книзі передчасно померлого письменника, народного лікаря, філософа й громадського діяча — викладено його роздуми про вплив на людину суспільних процесів, численних соціальних схем, а також тих, хто вийшов і виходить на рівень життя «сильних світу цього».

У книжці знайдете й виважені, проаналізовані життям автора вислови-афоризми, і не затерте часом обличчя мудрих байок, філософські висновки, що нагадують грані алмазів.

Посібник, на думку автора, написаний і для міністрів фінансів багатьох країн: у ньому відображено технологічні прийоми та методи, що впливають на сучасну міжнародну політику.

Читаючи, відчуєте, як ваше єство охоплює не заряд пілотованої ракети, а близькість трепетної домашньої радості — внесення в економіку своїх критичних міркувань.

Видання призначене насамперед для командної роботи бізнесменів, які примножують свої успіхи фізичними навантаженнями найманих працівників, передбачають шляхи виходу з економічної кризи... посиленням тиску на малозабезпечених та голодних. Не заперечуйте. Це — правда.

Книжка також призначена для масових книгозбірень й архівних сховищ.

Автор — член Національної спілки письменників України.
 


Кіпибіда, З. Віват, Америко! : Гумор і сатира. Пародії. Народні усмішки / З. Кіпибіда ; післямова «Кумедно та інтригуюче…» І. Демчишина. — Т. : Терно-граф, 2010. — 104 с.

Ім’я тернопільського гумориста, члена Національної спілки письменників України Зіновія Кіпибіди відоме читачам уже давно.

Уже кілька років він очолює обласне літературне об’єднання при Тернопільській обласній організації Національної спілки письменників України. Його твори друкувалися в газетах, журналах, звучали по радіо.

А ось перед Вами нова збірка гумору та сатири «Віват, Америко!».

У новій збірці Зіновія Кіпибіди «Віват, Америко!» представлено прозові та поетичні твори гумору та сатири, а також народні усмішки, пародії, анекдоти. Їм характерна індивідуальна мова персонажів із використанням лексики місцевого люду Тернопілля. Вона відзначається актуальністю піднятих гострих соціальних проблем та своєрідністю їх інтерпретації автором.

Різножанрову палітру збірки репрезентовано в чотирьох розділах: «Національна обуза», «Те саме вар’ятство», «Як з цапа молока» та «Постскриптум».

Книга розрахована на широке коло читачів.
 

Кравчук, В. Спопеліле озеро : вибране / В. Кравчук ; передм. «Не змілів, не змалів» В. Барни. — Т. : Терно-граф, 2010. — 107 с.

«Спопеліле озеро» — нова поетична збірка вибраних творів поета, літературознавця, публіциста, члена Національної спілки письменників України Володимира Кравчука.

Вийшовши на свій піввіковий рубіж, хочеш не хочеш, а змушений зосередитись на пережитому. У цій людині нуртує дух поета, у якого «поклик слова — найп’янкіша знада».

Книжка складається з чотирьох розділів. Своїм словом поет стверджує, що найважливіше в його фізичному житті на землі, яке має конкретну географію душі — Україна.

До Вашої уваги черговий, одинадцятий, випуск літературно-мистецького альманаху «Курінь», який презентує Галицько-Волинське братство й Тернопільська обласна організація НСПУ.


Курінь : літ.-мист. альманах. Вип. 11 / голов. ред. І. Потій. — Т. : Навчальна книга — Богдан, 2010. — 159 с.

Матеріал альманаху укладено за декількома розділами: «Майстер-клас», «Земляки — у гості», «Проза», «Дебюти», «Сторінки майбутньої книги» тощо.

У художньому оформленні цього видання використано роботи Марії Шаповал та ілюстрації дружніх шаржів із нової колекції Миколи Дмітруха.

 

 

 

 


 
Мельничук, Б. Зламані мальви : нові новели / Б. Мельничук. — Т. : Терно-граф, 2010. — 87 с. : іл.

У цьому виданні репрезентовано нові новели прозаїка, члена Національних спілок журналістів, письменників, краєзнавців України Богдана Мельничука, який належить до десятки кращих новелістів нашої країни.

У книзі — 13 новел, головні герої яких — наші сучасники, жителі села та міста. Це й колишній вояк УПА Данило, і керівник колективного господарства Білюк, і листоноша Палагна, і коваль Циганок, і пенсіонери Мокрина, Тодось, Зонька, Боніфат, Якилина та інші. З великою художньою точністю автор викриває цинізм, корисливість і злобу негативних дійових осіб і водночас заохочує читачів із прихильністю ставитися до органічно правдивих, добродушних, щирих персонажів. У своєрідному стилі написані «батярські оповідки», у котрих зовні легковажні вчинки оповідача розкривають серйозні моральні проблеми на рівні як окремих осіб, так і тих або інших соціальних груп.
 

Львівська, С. Чарівні пиріжки Червоної Шапочки : (казка навпаки…) / С. Львівська, Б. Мельничук. — Т. : Терно-граф, 2010. — 40 с. : іл.

Не залишили поза увагою літератори й наймолодших читачів. Світлана Львівська та Богдан Мельничук написали для них казку «Чарівні пиріжки Червоної Шапочки».

У новій казці сучасних тернопільських авторів діють знайомі всім із дитинства герої: Баба Яга, Вовк, Зайчик, Чахлик Невмирущий та інші. Але не всі їхні вчинки такі, до яких ми звикли... Це — казка навпаки. Та, як і належить казці, вона вчить бути добрими, працьовитими, чесними. Текст органічно доповнюють малюнки юних тернопільських авторок, які ще навчаються в Тернопільській художній школі.
 

 

 

Письменники Тернопілля. Члени Національної спілки письменників України / передм. «Тернопільська письменницька організація в іменах і книгах» Є. Безкоровайного. — Т. : Терно-граф, 2010. — 107 с. : іл.

Зорієнтуватися в літературному процесі Тернопілля допоможе Вам бібліографічний довідник «Письменники Тернопілля».

Довідник «Письменники Тернопілля», виданий з ініціативи обласної письменницької організації, подає стислі біографічні відомості про членів Національної спілки письменників України, які творять і творили в краю, назви та дати випущених ними книг.

Видання розраховано на освітян та широке коло читачів.
 

 

 

Подільська толока : альманах літ. об-ня при Терноп. обл. орг. Нац. спілки письменників України. Вип. 6 / упоряд. З. М. Кіпибіда. — Т. : Терно-граф, 2010. — 160 с. : іл.

Перед Вами черговий, шостий, випуск альманаху «Подільська толока», присвячений 60-річчю з часу створення Тернопільського обласного літературного об’єднання.

Літературно-мистецький альманах «Подільська толока» як у попередніх п’яти, так і в цьогорічному, ювілейному, випусках найповніше представляє численну когорту літераторів краю. Серед них добре знані та шановані автори низки поетично-прозових книг, щедрих публікацій у періодиці: Марія Баліцька, Катерина Бутовська, Ірина Веснянко, Марія Гуменюк, Тетяна Гурей, Богдана та Василь Дерії, Богдана Дурда, Валерій Залізний, Лідія Ковалишина, Зіновій Казьо, Надія Кулик, Ганна Назарків, Леся Любарська, Люба Малецька, Ірина Мацко, Інна Мечик, Марія Назар, Валентина Семеняк-Штангей, Олена Сурм’як-Козаренко, Раїса Обшарська, Юля Починок, Михайло Тарабій, Надія Тарасюк, Тамара Ткачук-Гнатович, Марія Тройчак, Володимир Хом’як, Марта Чопик, Ірина Чуйко, Дарія Чубата та багато інших.

Усі вони, як щедрі віком і творчим досвідом, так і ще юні прихильники художнього письма в міру сил та обдарування генерують немало душевної енергії до багатомірного сприйняття світу, розширюють параметри краси й обереги духовності, прагнуть наблизити до читацького серця багатосуття Вітчизни, немаліючі проблеми рідного краю.
 
Романчук, Л. Лицарі любові і надії : роман / Л. Романчук ; передм. «Тепло любові та холод ненависті» І. Гарасима ; «Лицарям любові, надії і пам’яті» О. Бондаренко. — Т. : Навчальна книга — Богдан, 2010. — 671 с. : іл.

Це — перша в Україні книга, всеохопна за масштабністю й достовірністю висвітлення етапів невільництва й організованого спротиву політв’язнів ГУЛАГу, в тому числі героїки й трагедії Кенгірського повстання.

Це — «синтез... документальності й художньої вивершеності, підсумок тривалих пошуків, розмислів і правдивих співпереживань письменниці, очевидців, учасників подій та їхніх нащадків».

Але ж як захоплююче, як талановито, на якому високому регістрі Любові, Волелюбства, Надії, Пам’яті написано... роман.
 

 


  Романчук, Л. На ноті ЛЮ / Л. Романчук. — Т. : Астон, 2010. — 150 с.

«На ноті ЛЮ» — сьома збірка поезій Лесі Романчук. Сім нот — сім спалахів душі. Суворе «Де» і грізне «Ми», високе «Лю», бентежне «Ру», кумедна нота «Нету…».

Музика — вірний супутник поезії. Поетичні рядки Лесі Романчук бринять у цій збірці на нотах «до — мі» — «де — ми», високого та ліричного «лю», нового для нас у поезії авторки — російськомовних віршів на ноті «ру» і принесеній із всесвітньої мережі ноті «нету».
 

 

 

 


Смик, О. Україна в мені : поезії / О. Смик. — Т. : Джура, 2010. — 163 с.

Україна — це кров моя
Вона в мені — всередині тече
Вона — як вирва із порізаної вени
А як порозумітись з нею ще
Тепер я знаю достеменно —
Відчути генно!

Ці рядки належать тернопільському поетові, барду Олександру Смику. Пропонуємо ознайомитися з книгою віршів «Україна в мені».

Крім поезій, на сторінках цієї книги Ви знайдете також автобіографічні етюди митця, фонотеку, фестивальну хроніку тощо.
 

Сурмяк-Козаренко, О. Гола, боса і в вінку : політичний стриптиз / О. Сурмяк-Козаренко. — Т. : Джура, 2010. — 175 с.

У тернопільському видавництві «Джура» побачила світ книга Олени Сурмяк-Козаренко «Гола, боса і в вінку».

Про що ця книга? Одним реченням можна сказати так: про жінку в політиці. Правда, не в політиці «великій», а провінційній.

 

 

 


 

Тарабій, М. Шовкова косиця / М. Тарабій ; передм. «Поезія його — наче клин журавлиний над високим перевалом» В. Беленя , «Запалити свою зірку» Л. Дубаса ; післямова «Сівач творчої ниви» Б. Мельничука. — Т. : Збруч, 2010. — 191 с.

До вершин літератури талановиті люди приходять по-різному. Одні торують стежини дуже легко й часто зупиняються на половині шляху, так і не засвітившись зорею, інші долають круті небосхили важко, довго зупиняються на дорозі, обдумують, виважуючи кожен свій крок, бо виносять на суд читачів побачене, пережите й перелите в рядки слів. Саме до таких, що завжди перебувають у пошуку власних напрямів у широких лабіринтах творчості, належить і поет-пісняр Михайло Тарабій, нині мешканець Копичинців, що на Тернопільщині. До нього поетична муза прийшла в зрілому віці, хоча перші спроби написання віршів проявилися ще в дитинстві.

«Шовкова косиця» — п’ята збірка Михайла Тарабія. Поет пише хвилююче, наснажено з тим, щоб кожен відтінок строфи образно залишавсь у пам’яті читача. Заслуговує на увагу поема «Батурин», у якій поєднано минуле із сучасним. Твір звучить як спогад про трагедію українського народу, який віками боровся за волю та свою незалежність.

У збірці використано репродукції картин та ілюстрації І. Шишкіна, І. Айвазовського, К. Тихонова, В. Мугранова, А. Городницького.
 

Фіалко, Н. Дві обручки : роман / Л. Фіалко. — Т. : Навчальна книга — Богдан, 2010. — 283 с.

Пропонуємо новий роман тернопільської авторки Ніни Фіалко «Дві обручки».

У творі йдеться про схрещення поглядів двох поколінь на події, які відбувалися на теренах західних областей України в сорокових роках; про високий патріотизм усіх верств населення, особливо молоді, яка за ідею важила життям тоді, і про патріотизм теперішній — на майданах під різними гаслами.

У романі змальовано образ простої галичанки Ксені, яка, гідно пройшовши всі випробування, залишилася вірною вибраній дорозі. Тут Ви прочитаєте й про любов, і про зраду, і про велике терпіння жінки, яка прагнула вижити у нелюдських умовах.
 

 

 

Шпорчук, П. Осіння віхола : роман / П. Шпорчук. — Т. : Терно-граф, 2010. — 312 с. ; іл.

Петро Шпорчук, заслужений художник України, відомий не лише як митець, але й як письменник.

Вашій увазі пропонуємо його новий роман «Осіння віхола».

Мар’ян Ковач через багато років зустрічає кохання своєї юності, і, з притаманною художникам емоційністю, знову поринає у вир почуття. Жанна відповідає взаємністю. У кожного за плечима свій життєвий досвід. Обом судилося немало випробувань на життєвому шляху. Світогляд, спосіб життя й світосприйняття митця й бізнесменки не співпадають. Чи вдасться їм поєднати свої долі? Адже творчість і бізнес дуже далекі одне від одного. Про їхні непрості стосунки йдеться в романі.
 

Завдяки фінансовій підтримці обласної видавничої ради систематично виходять друком видання Тернопільської обласної універсальної наукової бібліотеки. Так у 2010 році вийшов у світ двадцять перший випуск бібліографічного покажчика «Література до знаменних і пам’ятних дат Тернопільщини на 2011 рік».


Література до знаменних і пам’ятних дат Тернопільщини на 2011 рік. : бібліогр. покажч. Вип. 21 / уклад. М. Друневич. — Т. : Підручники і посібники, 2010. — 126 с.

Мета цього посібника — надати представникам державних структур, бібліотекарям, викладачам навчальних закладів, учителям, краєзнавцям, журналістам, студентам, а також усім, хто небайдужий до історії краю, його сьогодення, довідковий матеріал про важливі події в історії області, ювілеї уродженців краю й видатних діячів, які життям та діяльністю пов’язані з Тернопільщиною, і дати можливість спланувати свою роботу на наступний рік.

Посібник розпочинає перелік основних ювілейних і пам’ятних дат року. Далі подається інформація про імена та події, що не увійшли до основного списку.

Основні ювілейні дати систематизовано за хронологічною послідовністю, зокрема подається число, місяць, найменування події, текстова довідка та рекомендаційний список літератури, а в персоналіях — за алфавітом. Полегшить користування бібліографією «Іменний покажчик» та «Покажчик назв».
 

Віртуальну виставку підготувала провідний бібліотекар відділу краєзнавчої літератури та бібліографії Анастасія Ленчишин.
 

© Тернопільська обласна універсальна бібліотека, 2012
Анонси подій

Інформаційні послуги

 

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/main/ua/informbody/peresel.jpg

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/main/ua/agolova/dpoato_2.jpg

 

 

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/main/ua/agolova/dopomog.jpg

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/main/ua/agolova/dv-001_1.png

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/main/ua/posilbody/invest1.gif

 

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/main/ua/agolova/dfrr.jpg

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/main/ua/agolova/ratings_rajony-misto-3.png

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/main/ua/agolova/igo.jpg

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/main/ua/agolova/pidrbizn052015.jpg

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/main/ua/informbody/17082016.jpg

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/main/ua/agolova/zenergo.jpg

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/main/ua/informbody/kupuy_ternopilske.jpg

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/main/ua/agolova/la_strada_d.jpg