Лановецька районна державна адміністрація
47400, м.Ланівці, вул.Незалежності, 19
 
укр рус eng
Пошук
Розширений пошук
На головну

Новини

Роздрукувати 14.11.19 | 12:13

Проведено засідання Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії.

Про епізоотичну ситуацію та заходи профілактики сибірки сільськогосподарських тварин на території Лановецького району йшлось на засіданні державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Лановецькійрайдержадміністрації.

Начальник Лановецького районного управління Головного      управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області Олександр Міняйло  проінформував присутніх про одне з найбільш небезпечних захворювань – сибірку, яка легко поширюється, володіє високою смертністю та вимагає спеціальних і невідкладних заходів з боку спеціалістів Держпродспоживслужби та фахівців гуманної медицини.

    Для інформації:

   Сибірка – це особливо небезпечне гостре інфекційне захворювання, збудником якого є спороутворююча бактерія Bacillus anthracis. Захворювання уражає тварин і людину. Потрапивши в ґрунт, за сприятливих умов (температура зовнішнього середовища не нижче 12 0С) збудник утворює спору. Спори бактерій сибірки можуть залишатися живими в ґрунті протягом тривалих періодів часу (до 90 років). Недарма місця захоронення трупів тварин, які загинули від цієї хвороби, називають «проклятими полями».

       Спори сибірки з дощовими й ґрунтовими водами під час земляних робіт вимиваються на поверхню. На пасовищі через корми та воду, особливо в спекотну пору року, коли сухі корми травмують слизову оболонку ротової порожнини тварин, відбувається зараження спорами. Далі хвора тварина виділяє збудника в зовнішнє середовище з сечею, фекаліями, молоком, кров’янистими виділеннями ще до того, як з’являються характерні клінічні ознаки. Настає занепокоєння й збудження, швидко наростають кволість і апатія, дихання утруднене, слизові оболонки синюшні, спостерігається набряк кон’юнктиви. Дефекація спочатку затримується, а потім розвивається пронос. Калові маси з домішками крові. Сеча темно-червона. Смерть настає при явищі асфіксії. Трупи різко здуті, в них відсутнє трупне задубіння, з усіх отворів витікають кров’янисті виділення.

       ТРУПИ РОЗТИНАТИ СУВОРО ЗАБОРОНЕНО!

       Для постановки діагнозу на сибірку від живих тварин відбирають кров із яремної вени, або вени вуха. Для постановки посмертного діагнозу в лабораторію надсилають кров із вуха. Якщо необхідну кількість крові відібрати не можна, надсилають вухо, перев’язане біля основи голови. У населених пунктах, де виникло захворювання на сибірку, запроваджується карантин. Хворих тварин ізолюють і лікують, підозрілих на захворювання – імунізують. Труп загиблої тварини спалюють із дотриманням ветеринарно-санітарних правил. Місце її утримання й територію навколо дезінфікують.

       За стійкістю до хімічних дезінфікуючих засобів збудник сибірки відноситься до особливо стійких (4 група). Згубно на сибіркові бацили діють розчини формальдегіду (4%), їдкого натру (10%), сірчано-карболової кислоти (10%), хлорного вапна (з умістом не менше 5% активного хлору), Кристал-900, біодез (4%), біоклін біоцид.

       Слід зазначити, що по всій території України налічується понад 13,5 тисяч осередків виникнення сибірки, де можливі повторні спалахи сибірки, оскільки існують худобомогильники, де було захоронено хвору худобу. Ці місця є епідеміологічно небезпечними щодо сибірки. Таких стаціонарно неблагополучних пунктів в Лановецькому районі – 29. Останній випадок сибірки в Лановецькому районі був зафіксований у 1974 році в с. Карначівка.

       Упродовж останніх років епізоотична ситуація по сибірці на теренах держави є контрольованою завдяки активній імунізації. Так, упродовж 2018 по Україні було провакциновано проти сибірки 4,2 млн.; в межах району було провакциновано 10500 тис. голів ВРХ, 219 голів ДРХ та 793 коней . Цьогоріч в районі заплановано піддати активній імунізації 11250 тисяч голів с-г тварин. Проте існують ризики виникнення спалахів сибірки, що пов`язано із значною кількістю худобомогильників та життєздатністю збудника інфекції у довкіллі.

       01 листопада на території Лановецького району розпочато кампанію з проведення обов’язкової профілактичної вакцинації поголів’я ВРХ, ДРХ та коней проти сибірки. Вакцинації підлягають всі види тварин з 3-х місячного віку, та коні з 9 – ти місяців. Вакцинації не підлягають хворі тварини, самки на  останньому місяці вагітності та протягом 14-ти діб після родів. Молоко щеплених клінічно здорових тварин дозволяється використовувати без обмеження.

        Забій тварин протягом 14-ти днів після проведення вакцинації заборонено.

       Згідно Правил облаштування і утримання діючих (існуючих) худобомогильників та біо-термічних ям для захоронення трупів тварин у населених пунктах України території худобомогильників та біотермічних ям, де були захоронення трупів тварин, які загинули від сибірки та інших особливо небезпечних інфекційних хвороб тварин невстановленої етіології, забороня-ється використовувати на невизначений термін для будь-яких цілей.

       Сибірка у людини. Здебільшого люди інфікуються сибіркою при стриженні овець, знятті шкіри із загиблої або вимушено забитої тварини, поїданні недовареного чи недосмаженого м’яса хворих тварин. Найвища небезпека виникає при маніпуляціях із трупом загиблої тварини та під час вимушеного забою хворих тварин. Так за останні 20 років було зареєстровано 30 випадків хвороби серед людей в 9 областях країни.

        В організм людини інфекція потрапляє через шкіру, слизові оболонки верхніх дихальних шляхів, рідше – слизові оболонки кишківника. Через 2-3 доби на місці проникнення збудника виникає свербіж, утворюється пляма червоного або синього кольору, яка через 12-24 год. перетворюється на міхурець, а потім на карбункул. Незабаром з’являється чорний струп із яскраво вираженою червоною облямівкою. На 3-4-ту добу в розпал хвороби температура тіла підвищується до 39-40 °С, загальний стан погіршується, з’являються ознаки інтоксикації. Захворювання бурхливо прогресує й може призвести до смерті хворого, ось чому дуже важливо за найменшої підозри захворювання на сибірку негайно звернутися до лікаря. При своєчасному та правильному лікуванні хвороба закінчується повним одужанням. У рідкісних випадках її перебіг ускладнюється септичною формою.

       Не слід застосовувати антибіотики або будь-які інші препарати для самолікування чи профілактики без консультації спеціаліста.

       За найменшої підозри на будь-яку форму зараження необхідна негайна госпіталізація!

З метою профілактики інфікування людини сибіркою слід:

·  купувати м’ясо та м’ясопродукти виключно у місцях, де якість продуктів є контрольованою;

·  дотримуватись гігієнічних норм при переробці та реалізації м’яса, м’ясопродуктів чи будь-якої тваринницької сировини

·  виконувати ветеринарно-санітарні правила при догляді за тваринами;

·  забивати домашню худобу лише з дозволу ветеринарних працівників.

  За підсумками розгляду питання Державна надзвичайна протиепізоотична комісія  вирішила:

1. Епізоотичну ситуацію щодо поширення збудника сибірки на території Лановецького району вважати неблагополучною.

2. Лановецькому райому управлінні та Лановецькій РДЛВМ:

2.1 Забезпечити 100% вакцинацію проти сибірки всіх видів тварин на території району;

2.2 Посилити контроль за реалізацією м’ясної продукції на ринках та інших закладах торгівлі, при будь-якій підозрі на сибірку – призупиняти реалізацію і проводити відбір біоматеріалу та направляти в лабораторію на дослідження;

2.3 Забезпечити відбір зразків біоматеріалу від всіх вимушено забитих тварин для лабораторного дослідження на сибірку;

2.4 При отриманні повідомлень про раптову загибель тварин із підозрою на сибірку – виїжджати на місця для проведення розслідування та відбору пат матеріалу для дослідження;

2.5 Довести  до голови міської, сільських рад інформацію про наявність на їх територіях місць захоронень трупів тварин, що загинули від сибірки (стаціонарно-неблагополучні пункти щодо сибірки);

2.6 Провести широку інформаційно-роз’яснювальну роботу серед населення щодо методів профілактики сибірки;

3. Керівникам органів місцевого самоврядування:

     Взяти на облік на підконтрольних територіях всі місця, де були захоронення трупів тварин і не допускати їх розкопування, проведення будівництва та будь-якого іншого використання, включаючи випас худоби.

Також на засіданні затверджено план засідань Державної надзвичайної  протиепізоотичної  комісії при Лановецькій РДА на 2020 рік, по якому проінформувала головний спеціаліст  Лановецького районного управління Головного управління  Держпродспоживслужби в Тернопільській області  Ярослава.Гродська.

       

 

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/lanovetska/ua/agolova/2.gif

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/lanovetska/ua/agolova/image002.gif 

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/lanovetska/ua/agolova/edeklar.jpg

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/lanovetska/ua/agolova/dpoato_2.jpg

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/lanovetska/ua/agolova/154.jpg

Інформаційні послуги

 

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/lanovetska/ua/informbody/guds.gif

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/lanovetska/ua/informbody/kmu.jpg

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/lanovetska/ua/informbody/baner_ak1.gif