Гусятинська районна державна адміністрація
48201, смт.Гусятин, провулок Героїв Майдану, 1
 
укр рус eng
Пошук
Розширений пошук

Опитування

.
На головну

20.09.2018 Що таке трудовий та страховий стаж?


 

 

 

Чи є між ними різниця? Різниця є. Спробуємо роз’яснити різницю.

Трудовий стаж - це періоди офіційної роботи, які підтверджуються записами в трудовій книжці.

Страховий стаж - це той період, за який ви, або хтось замість вас, наприклад ваш роботодавець, сплачував страхові внески до Пенсійного фонду України. Сплатили – є стаж, не сплатили – стажу немає.

А тепер запам’ятайте! З 1 січня 2004 року для нарахування пенсії важливий лише страховий стаж!

Увесь трудовий стаж, який був у людини до 2004 року, автоматично перетворився у страховий стаж. Фактично за цей період трудовий перейменували у страховий. Після 2004 року людина повинна заробляти саме страховий стаж і робити це в єдиний спосіб – сплачувати страхові внески.

Тобто, починаючи з 1 січня 2004 року, трудова книжка не є підтвердженням страхового стажу. Ваш роботодавець може піти на хитрість і не сплачувати страхові внески. Тобто запис в трудовій книжці є, а страховий стаж не іде і цей період вже не буде враховуватись при нарахуванні пенсії.

 

Як же перевірити, чи нараховується вам страховий стаж?

Дуже просто! Всі дані про страховий стаж, починаючи з липня 2000 року, містяться в системі персоніфікованого обліку. Ви можете отримати ці данні трьома способами:

 

Перший спосіб. Прийти до будь-якого відділення Пенсійного фонду України з паспортом та ідентифікаційним кодом. Якщо маєте при собі ці два документи, фахівці за декілька хвилин видрукують вам дані з бази персоніфікованого обліку. Згідно з ними ви зможете перевірити, яку вам нараховували зарплату, скільки за вас сплачували соціального внеску та скільки днів страхового стажу вам зараховано за той чи інший місяць. Якщо у потрібних графах нулі, це тривожний сигнал. Роботодавець щось робить не так.

 

Другий спосіб. Якщо ви маєте вдома комп’ютер. Можна зареєструватись на електронному порталі Пенсійного фонду України portal.pfu.gov.ua і кожного місяця, не виходячи з дому, перевіряти чи зарахували вам страховий стаж.

 

Що входить до страхового стажу?

До страхового стажу входять наступні періоди:

· трудовий стаж до 1 січня 2004 року;

· періоди навчання у вищому/середньо-спеціальному навчальному закладі, в училищах і на курсах підготовки кадрів, підвищення кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі з денною формою навчання  до 1 січня 2004 року;

· з 1 січня 2004 року  періоди офіційної роботи, але за умови обов’язкової сплати вами або вашим роботодавцем страхових внесків;

· період військової строкової служби;

· період перебування на фронті чи участь у бойових діях;

· періоди догляду за дитиною до 3-х років;

· періоди догляду за інвалідом I групи, за дитиною-інвалідом до 16-ти років;

· перебування на обліку в центрі зайнятості;

 

Страховий стаж можна купити.

Щоб офіційно придбати страховий стаж, потрібно прийти до фіскальної служби і заявити, що хочете укласти договір про добровільну сплату страхового внеску.

Розмір внеску буде складати 22%  від мінімальної заробітної плати. Сплачувати потрібно кожного місяця не пізніше 20 числа.

«Купувати» страховий стаж можуть майже всі:

· студенти, яким після 1 січня 2004 року навчання не зараховується до страхового стажу, але які не хочуть втрачати ці роки;

· безробітні, які і не працюють, і не перебувають на обліку у Центрі зайнятості;

· люди, які працюють неофіційно і отримують зарплату в конвертах;

· заробітчани.

Але якщо Ви офіційно працевлаштовані, Ви не зможете самостійно платити страхові внески. Це повинен робити Ваш роботодавець!

 

 

 

 
 

Інформаційні послуги