Гусятинська районна державна адміністрація
48201, смт.Гусятин, провулок Героїв Майдану, 1
 
укр рус eng
Пошук
Розширений пошук

Опитування

.
На головну

01.09.2017 Порядок призначення пенсій по інвалідності, яка настала внаслідок трудового каліцтва чи професійного захворювання каліцтва чи професійного захворювання


Порядок призначення пенсій по інвалідності, яка настала внаслідок трудового каліцтва чи професійного захворювання

 

Документ про інвалідність

 

Причина, група, час настання інвалідності, строк, на який установлюється інвалідність, визначаються органом медико-соціальної експертизи згідно із законодавством.

 Отже, документом, який підтверджує встановлення інвалідності, є довідка медико-соціальної експертної комісії про визнання особи інвалідом. Крім того, до заяви про призначення пенсії по інвалідності внаслідок трудового каліцтва та професійного захворювання додається копія акта про нещасний випадок на виробництві (форма Н-1, акта про розслідування нещасного випадку (аварії), що стався (сталося) (форма № Н-5), акта розслідування професійного захворювання (форма № П-4).

 

Норми закону для призначення пенсії

 

За пунктом 3 ст. 30 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» пенсія по інвалідності від нещасного випадку на виробництві й професійного захворювання та в разі втрати годувальника з цих причин призначається відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності».

 Оскільки до цього Закону не внесено відповідних змін, такі пенсії призначають рай(міськ)управління пенсійного фонду України за нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення».

 

Строки призначення пенсії

 

За статтею 83 названого Закону пенсії призначаються з дня звернення за пенсією. Проте, якщо звернення за пенсією по інвалідності надійшло не пізніше  від трьох місяців з дня встановлення інвалідності, то пенсія призначається з дня встановлення інвалідності.

  

Визначення розміру пенсії

 

Пенсії по інвалідності внаслідок трудового каліцтва чи професійного захворювання призначаються незалежно від стажу роботи в таких розмірах:

інвалідам l групи – 70%;

інвалідам ll групи – 60%

інвалідам lll групи – 40% заробітку

Пенсії інвалідам внаслідок трудового каліцтва та професійного захворювання обчислюються із середнього заробітку на підприємстві для такої професії.

 

Максимальний розмір пенсії

 

Максимальна пенсія не може перевищувати трьох, а для працівників, зайнятих на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими умовами праці (за Списком № 1), - чотирьох мінімальних пенсій за віком. Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 15.04.2003 р. № 544 ці розміри відповідно становлять 150 і 200 грн.

Для окремих категорій пенсіонерів розміри пенсій не мають перевищувати:

для чоловіків, які мають стаж підземної роботи від 10 до 15 років, для жінок, які мають стаж підземної роботи від семи років шести місяців до 12 років шести місяців, - 222,80 грн;

для чоловіків, які мають стаж підземної роботи від 15 до 20 років, для жінок, які мають стаж підземної роботи від 12 років шести місяців до 17 років шести місяців, - 242,80 грн;

для чоловіків, які мають стаж підземної роботи  від 20 років і більше, для жінок, які мають стаж підземної роботи від 17 років шести місяців і більше, - 275,80 грн.

При цьому пенсійна виплата по інвалідності (пенсія з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат, установлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) не може бути меншою від прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність (з 1 грудня 2016 р. – 1247 грн. з 1 травня 2017 року – 1312 грн.). 

Таку пенсійну виплату інваліди (незалежно від установленої групи)  мають у зв’язку  з тим, що до пенсії з надбавками та підвищеннями встановлюють державну адресну допомогу в сумі, що не вистачає до зазначеного прожиткового мінімуму. Це передбачено постановою Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 р № 265. 

Крім того, згідно зі ст. 8 Закону України «Про престижність шахтарської праці» мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років (чоловіки) та сім років шість місяців (жінки) за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, в розмірі, в розмірі, не меншому за три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

 

Зарахування до страхового і пільгового стажу часу перебування на інвалідності

 

Час перебування на інвалідності у зв’язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до страхового стажу для призначення пенсії за віком, а також до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах й у пільгових розмірах, що передбачено ст.. 24 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Тобто після досягнення пенсійного віку, в тому числі на пільгових умовах, під час призначення пенсії за віком час перебування на інвалідності з названих причин буде зарахований до страхового стажу та пільгового стажу, що дає право на таку пенсію.

 
 

Інформаційні послуги