Гусятинська районна державна адміністрація
48201, смт.Гусятин, провулок Героїв Майдану, 1
 
укр рус eng
Пошук
Розширений пошук

Опитування

.
На головну

“Нелегалам” за кордоном пенсії не заробити


 

 

Згідно з дослідженням Міжнародної організації з міграції (МОМ, щороку за кордоном працевлаштовується близько 50 тисяч українців, але точна цифра достеменно невідома.  Для нелегальних трудових мігрантів робота за кордоном має неабиякі ризики, пов’язані, насамперед, з їхнім соціальним і пенсійним забезпеченням.

Дуже часто трудові мігранти працюють у важких умовах, тож нерідко трапляються випадки каліцтва чи хронічного захворювання. Людина навіть може стати інвалідом або померти. Тож постає питання не тільки соціального захисту самого заробітчанина, а й — у разі його смерті — членів його родини, що залишилися в Україні. Якби працівник мав страховий стаж, зароблений в Україні, вони могли б отри­  мувати пенсію у зв’язку з втратою годувальника. Але якщо до жовтня 2011 року цей стаж становив від двох до п’яти років, то сьогодні залежно від вікової категорії його збільшено до 14 років. Якщо звертаються рідні померлих заробітчан стосовно призначення пенсії у зв’язку з втратою годувальника, то часто такого права вони не мають, бо їхній годувальник не набув потрібного страхового стажу. У такому разі вони можуть розраховувати лише на певну соціальну допомогу від держави.

Зважаючи на такі обставини, трудові мігранти, що повертаються в Україну, повинні усвідомлювати, наскільки важливо мати не лише право на пенсійне забезпечення, котре вони набувають, маючи 15 років страхового стажу, а й пенсію на рівні, не меншому за прожитковий мінімум. Для цього, за новим пенсійним законодавством, жінки повинні мати не менш як 30 років страхового стажу, а чоловіки – 35 років.

Зрозуміло, якщо людина тривалий час працює нелегально за кордоном, такий стаж в Україні набути практично неможливо. Однак його можна «купити». Таку можливість трудові мігранти мають із січня 2004 року, відколи в Україні почала діяти страхова система пенсійного забезпечення. Трудовий мігрант може не лише наперед укласти угоду щодо добровільної участі в системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування терміном щонайменше на рік, а й за попередні періоди.

На сьогоднішній день для цього потрібно звернутися в територіальний орган Міністерства доходів і зборів,  із завіреними копіями довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, трудової книжки, документа, що посвідчує особу, й написати заяву про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування за затвердженою формою. До речі, внески можна сплачувати навіть у вільно конвертованій валюті, надсилаючи кошти з-за кордону.

Наостанок знов акцентуємо увагу наших заробітчан: нелегальна робота дає лише тимчасові заробітки, натомість позбавляє вас і ваші сім’ї соціального захисту сьогодні й у майбутньому.

 

 

 

 

 

 

 
 

Інформаційні послуги