Гусятинська районна державна адміністрація
48201, смт.Гусятин, провулок Героїв Майдану, 1
 
укр рус eng
Пошук
Розширений пошук

Опитування

.
На головну

Спрощена процедура надання житлових субсидій – запрацювала!


       

  Житлові субсидії залишаються одним із найбільш затребуваних видів соціальної допомоги.

    З 1 травня 2015 року умови надання державної житлової субсидії значно спрощено.

    Пройшло вже більше як один  місяць,  з часу введення в дію нових правил надання субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, отож як запрацювала  програма субсидій в нашому районі, та які  проблеми та питання виникають при її наданні, про це сьогодні розкаже начальник відділу допомог та соціальних компенсацій Є.Когут .

 

 Як  проходить прийом документів на субсидію за новою процедурою та яка кількість мешканців нашого району звернулись за даним видом державної допомоги?

    Починаючи з квітня  2015 року управління праці та соціального захисту населення проводить прийом документів(заяв та декларацій) на субсидії за спрощеною процедурою.  На сьогоднішній день  за призначенням даного виду допомоги до управління праці звернулося 1345 мешканців нашого району, проти 1005 одержувачів в 2014 році.

Заяву та декларацію на призначення житлової субсидії можна надіслати поштою до управління праці та соціального захисту населення, або подати в управління як особисто так і через уповноважених осіб сільських, селищних рад.

       В управлінні також діє попередній запис на прийом за телефоном 2-18-93.

  Проаналізувавши стан звернень, на сьогоднішній день,  наших громадян на субсидію  хочу відмітити, що досить велику питому вагу (близько 40 відсотків), серед заяв які надходять на субсидію, становлять заяви надіслані  через пошту.

    Який порядок опрацювання заяв та стан  призначення субсидії  на даний час?

   П.13 Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (Положення) передбачено, що особа , яка звертається за субсидією подає управлінню лише заяву та декларацію про доходи.  Для нарахування субсидій на запити управління праці та соціального захисту населення у п’ятиденний строк з дня його отримання подають відомості про:

склад зареєстрованих у житлових приміщеннях осіб - житлово-експлуатаційні організації, сільські, селищні, міські ради;

забезпеченості громадян житловою площею та комунальними послугами та вартості послуг в межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування комунальними послугами в  опалювальний та неопалювальний періоди - житлово-комунальні організації та інші надавані послуг.

       Всі заяви, які надійшли до управління, перевірено спеціалістами на правильність заповнення, та в випадку виявлення неповністю(не правильно) заповнених заяв, повідомлено осіб, щодо необхідності усунення даного порушення.

  Управлінням також, відповідно до п.13 Положення, на 1329 осіб, які звернулись за субсидією вперше та на 1005 осіб, які одержували субсидію протягом 2014-2015 рр.,  направлено запити в сільські, селищні, міські ради про надання відомостей про склад зареєстрованих у житлових приміщеннях осіб,  запити в житлово-комунальні організації щодо забезпеченості громадян житловою площею та комунальними послугами та вартості послуг в межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування комунальними послугами в  опалювальний та неопалювальний періоди, запити в районний центр зайнятості про помісячні суми виплат допомоги за 2014 рік для осіб, які задекларували допомогу по безробітті.

     Заяви по яких надійшли відповіді від місцевих рад, житлово-комунальних організацій та ін., опрацьовуються управлінням з яких  309  домогосподарствам нашого району вже призначено субсидію за спрощеним порядком з 1 квітня 2015 року на суму більше як 400 тис.грн.

      Які проблемні питання виникають при наданні субсидії за спрощеною процедурою, можливо є такі на які потрібно звернути увагу наших читачів ?

      Кількість бажаючих  отримати даний вид державної допомоги, в порівняні з минулими роками, є досить високою, а правила надання субсидії з 1 травня є новими, отож звичайно в процесі роботи виникають окремі проблеми, які необхідно вирішувати та усувати, що призводить до утруднення та затягування процесу надання даного виду допомоги нашим громадянам.

     Так, незважаючи на проведену велику інформаційно-роз’яснювальну роботу по питаннях субсидій, в процесі опрацювання заяв ми вже стикнулись з такими основними проблемами, вирішення яких потребують  затрат додаткового часу  :

-  заяви, що надходять від громадян поштою в багатьох випадках заповнені не повністю чи неправильно;

 при надходженні відповіді на запит від житлово-комунальних організацій з’ясовується, що особові рахунки на види послуг , в  домогосподарстві, один з членів якого звертається за субсидією відкриті на різних осіб;

склад зареєстрованих осіб домогосподарства не відповідає кількості осіб в житлово-комунальних організаціях та  ряд інших.

З’ясування та усунення цих неточностей та розбіжностей і впливає на процес надання субсидій та строки прийняття рішень.

    Скільки часу відводиться  на розгляд питання – надавати чи ні конкретній людині субсидію?  Як дізнатися, чи надано особі субсидію?

 

    Рішення про призначення (не призначення) субсидії приймається протягом  десяти днів після подання заяви та отримання відомостей від організацій-надавачів послуг, від житлово-експлуатаційних організацій або інших органів, що визначені місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, а у сільській місцевості від сільських (селищних) рад.

       Після проведених розрахунків заявнику видається повідомлення про призначення житлової субсидії

 

На який термін призначається субсидія?

 

Субсидія на оплату житлово-комунальних послуг призначатиметься на 12 місяців з місяця звернення за її призначенням, при цьому розмір субсидії розраховується окремо на опалювальний і неопалювальний періоди.

 У повідомленні про призначення житлової субсидії, що видається заявнику, який звернувся в неопалювальний період, зазначається, що субсидію призначено на 12 місяців, а розмір субсидії розраховано на неопалювальний період. Субсидія на опалювальний період буде розрахована додатково, на початку опалювального періоду після отримання інформації від організацій, що надають послуги, про розмір платежу за житлово-комунальні послуги виходячи з цін і тарифів, які діятимуть на той час.

 

 

 Чи можна оформляти субсидію на житлову площу, де людина не зареєстрована, а лише є її власником і проживає там?

 

Житлова субсидія призначається одному з членів домогосподарства, який зареєстрований у житловому приміщенні і на чкого відкрито особовий рахунок на оплату житлово-комунальних послуг.

 

Якщо одна особа з числа зареєстрованих осіб у житловому приміщенні фактично проживає в іншому житловому приміщенні, то чи можуть призначити субсидію без врахування доходів цієї особи?

 

    У разі, коли обсяг споживання води, газу, електроенергії вимірюється індивідуальними засобами обліку, субсидія розраховується, виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, які фактично в ньому проживають, на підставі рішень комісій з питань, зокрема, призначення субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг районної адміністрації, та актів обстеження матеріально-побутових умов сім’ї. Під час прийняття рішень у таких випадках враховується наявність документів, що підтверджують тимчасову відсутність осіб з числа зареєстрованих, зокрема, довідок, що підтверджують місце перебування особи в іншій адміністративно-територіальній одиниці, у зв’язку з роботою, лікуванням, навчанням, довготривалим відрядженням, відбуванням покарання, довідок про оплату житлово-комунальних послуг в іншому житловому приміщенні (будинку).

 

Чи має право на призначення субсидії особа, яка орендує житло?

 

Надається право на оформлення субсидій особам, які не зареєстровані у житловому приміщенні, але орендують житло і оплачують вартість житлово-комунальних послуг на підставі письмового договору найму (оренди) житла.

 

Коли субсидія не призначається?

 

Субсидія не призначається, якщо будь-хто із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії (призначенням субсидії без звернення) здійснив купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), автомобіля, транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплатив послуги з будівництва, ремонту квартири (будинку) або автомобіля, транспортного засобу (механізму), телефонного (в тому числі мобільного) зв’язку, крім житлово-комунальних послуг у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами та медичних послуг, пов’язаних із забезпеченням життєдіяльності, на суму, яка на дату купівлі (оплати) перевищує 50 тис. гривень.

Важливо! У разі, якщо подано неповні чи недостовірні відомості про доходи та витрати зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, може бути відмовлено в призначенні субсидії або припинено її надання. У такому разі заявник зобов’язується повернути надміру перераховану (виплачену) суму субсидії у подвійному розмірі.

 

 

Чи потрібно продовжувати дію субсидії на наступний термін?

 

Встановлюється автоматичний принцип надання субсидії на новий період (скасовується необхідність повторного звернення до органу соціального захисту населення для призначення субсидії на новий період, у разі відсутності змін).

Особам, які отримували житлову субсидію протягом опалювального періоду 2014/2015 років, субсидія на наступний період(12 місяців) призначається без звернення, на підставі отриманих даних від ДФС,ПФУ тощо.

Яка на Вашу думку, кількість домогосподарств нашого району звернеться за підтримкою держави у вигляді житлових субсидій?

    Точно сказати не можу, адже це в основному залежатиме від доходу наших громадян, але думаю, що в зв’язку із різким підвищенням ціни на газ, кількість одержувачів субсидій буде досить високою, адже лише трохи більше як за місяць часу за субсидією  звернулось більше осіб, як за весь попередній рік.  В квітні місяці більше як 21 тис. сімей нашого району надіслано бланки заяв та декларацій на субсидію.

Чергова хвиля  звернень, скоріш за все буде на початку опалюваного періоду 2015-2016 років.

Які вже сьогодні можна зробити висновки, щодо ефективності системи житлових субсидій за спрощеною процедурою?

 

      Нова система нарахування субсидій в нашому районі, як і в  Україні в цілому, запрацювала, хоча і є певні проблеми. Є збої, є черги, є претензії. Але це явище типове на початку будь-яких нововведень , саме зараз іде досить велике навантаження на систему субсидій- аналізуються, вивчаються, усуваються ті питання , які дають дають збій даній системі.

   Всім нашим мешканцям, які звернулись за субсидією необхідно з розумінням поставитись до практичного вирішення даного питання, якщо є  на їхню думку, затримка із отриманням результату по субсидіях.

 В ідеалі, вся процедура від подання заяви до призначення субсидії має тривати менше 20 днів.   Однак, через вище перелічені проблеми цей термін на початковій стадії нововведень, може бути довший.
 

Інформаційні послуги