Гусятинська районна державна адміністрація
48201, смт.Гусятин, провулок Героїв Майдану, 1
 
укр рус eng
Пошук
Розширений пошук

Опитування

.
На головну

Компенсація та субсидія - соціальна підтримка держави


 

 

       

          Соціальну підтримку населення при оплаті житлово-комунальних послуг, держава забезпечує  шляхом надання житлових субсидій та компенсації додаткових витрат на оплату комунальних послуг.  

   З метою «пом’якшення»  різкого зростання цін  та тарифів на житлово-комунальні послуги  Урядом з 1 липня цього року  запроваджено  нову  адресну програму для соціальної підтримки малозабезпечених сімей при оплаті житлово-комунальних послуг – компенсацію додаткових витрат сімей.

     Порядок отримання певною категорією осіб компенсації за витрати, що виникають через підвищення цін на комунальні послуги, визначено  Постановою Кабінету Міністрів України від 05 квітня 2014 року №83 «Про посилення соціального захисту населення в умовах підвищення цін і тарифів на комунальні послуги» (далі – Постанова №83) ..

   Прийняття такого урядового рішення спрямоване на те, щоб компенсувати малозабезпеченим верствам населення різницю між розміром плати за комунальні послуги у межах норм споживання (з урахуванням пільг та субсидій, які надаються відповідно до законодавства) після підвищення цін і тарифів на комунальні послуги та розміром відповідного платежу, який сім’я оплачувала до зміни цін і тарифів на комунальні послуги..

 

Так що ж таке компенсація ?

 

      Наприклад, з урахуванням субсидій, людина платила за комунальні послуги до 1 липня 2014 р. 200 гривень, а з 01 липня 2014 в зв'язку з підвищенням цін - 300 гривень. Тобто, в даному випадку  вартість комунальних послуг обійдеться на 100 гривень більше як в минулому році. Але за умови призначення компенсації розмір плати буде становити  як і раніше 200 гривень, а різниця в 100 гривень буде компенсація .

       Проте, для отримання компенсації необхідно пройти певну процедуру:

 

1. Звернутися із заявою до органів праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації власника квартири (будинку) з документом, який посвідчує особу і подати заяву , довідку про склад сім’ї та довідки про доходи всіх  зареєстрованих в житловому приміщенні осіб.

Проте  отримати компенсацію зможуть лише ті сім'ї, в яких загальний середньомісячний дохід на кожного члена сім'ї за останні півроку не перевищував прожитковий мінімум для сім'ї

Прожитковий мінімум сім’ї визначається як сума прожиткових мінімумів для кожного члена сім’ї відповідно до його належності до основних соціальних і демографічних груп населення.Показники останніх встановлено Законом України «Про державний бюджет на 2014 рік».

 

2. Компенсація розраховується з місяця звернення щодо її надання до завершення опалювального періоду 2014-2015 років.

 

3. Компенсація поширюється лише на комунальні послуги, а саме: на оплату послуг з постачання газу, централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води

 

У разі, якщо в когось із працездатних членів сім'ї дохід відсутній, при обчисленні сукупного доходу сім’ї його дохід приймається на рівні прожиткового мінімуму.

 

    Сукупний дохід сім’ї розраховується відповідно до Методики обчислення сукупного доходу сім’ї для всіх видів соціальної допомоги, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики, Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції, Міністерства фінансів, Державного комітету статистики, Державного комітету молодіжної політики, спорту і туризму від 15 листопада 2001 р. № 486/202/524/455/3370.

    Таким чином, малозабезпечені громадяни мають право отримувати «пільги» при оплаті за спожиті житлово-комунальні послуги  згідно з урядовими програмами в вигляді житлової субсидії та компенсації  .

Однак, попередньо слід провести розрахунок, чи має сім'я право на таку допомогу і в якому вигляді може її отримати.

    Частотаку компенсацію  називають «субсидією», однак не варто плутати поняття компенсації за додаткові витрати на послуги та поняття житлової субсидії. Це різні види допомоги від держави, а механізм надання останньої встановлено Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року №848 (далі Постанова №848)..

    1 жовтня 2014 року змінено Порядок призначення житлових субсидій, який передбачає запровадження:

 

• нової соціальної норми житла (зменшено на одну особу (з 21 м2 до 13,65 м2) та збільшено на сім’ю (з 10,5 м2 до 35,22 м2);

 

• нових соціальних нормативів користування ЖКП (зменшено норму споживання природного газу, встановлено норму централізованого водопостачання, збільшено норму споживання електричної енергії);

 

• нового механізму розрахунку обов'язкового відсотка платежу (розраховуватиметься індивідуально для сім’ї, залежно від доходів).

 

Порядок звернення за житловою субсидією

   Субсидія призначається одному із членів домогосподарства, який зареєстрований у житловому приміщенні і на якого відкрито особовий рахунок на оплату житлово-комунальних послуг.

    Право на отримання житлових субсидій мають домогосподарства, у яких витрати на оплату житлово-комунальних послуг виходячи із соціальної норми житла та соціальних нормативів користування послугами перевищують розмір визначеного обов’язкового платежу.

    З питання призначення житлової субсидії необхідно звернутися до управління праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації.

    У сільській місцевості приймання заяв з необхідними документами для призначення субсидій здійснюють уповноважені особи, які визначаються виконавчими органами сільських і селищних рад.

 

Для призначення житлової субсидії необхідно подати

 

- заяву (за встановленою формою);

 

- декларацю про доходи і майновий стан осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні (за встановленою формою);

 

- довідки про доходи кожної особи, зареєстрованої у житловому приміщенні (крім довідок про розмір пенсії та соціальної допомоги).

        Порядок обрахунку розміру субсидії передбачає новий механізм визначення обов’язкового відсотка платежу сім’ї за житлово-комунальні послуги, який розраховується індивідуально для кожної сім’ї та залежить виключно від доходів сім’ї:

 

1. Визначається середньомісячний дохід сім’ї на одного члена за попередні 6 місяців.

 

Приклад: дохід сім’ї, яка складається з 2 осіб, за 6 місяців становить 15000 грн, середньомісячний дохід на одного члена: 15000 грн./2 особи/6 місяців = 1 250 гривень.

 

2. Розраховується обов’язковий відсоток платежу за встановленою формулою:

 

Середньомісячний дохід на одну особу за попередні 6 місяців розділити на розмір прожиткового мінімуму на одну особу (у 2014 році – 1176 грн.) та базовий коефіцієнт доходу для призначення субсидії (2), після чого помножити на базову норму плати за ЖКП (15 %). 1250 грн./1176 грн./2*15% = 7,97 %.

 

3.Визначається розмір обов’язкового платежу шляхом множення середньомісячного сукупного доходу сім’ї за 6 місяців на обов’язковий відсоток платежу. 7,97 % * 2500 грн. = 199,3 грн., де 2500 грн. – середньомісячний сукупний дохід домогосподарства (15000 грн./6 міс.).

 

Розмір субсидії розраховується як різниця між розміром плати за житлово-комунальні послуги за соціальними нормативами та розміром обов’язкового платежу.

 

Крім того, Постанова №848 визначає ще ряд обмежень, за яких субсидію не надають, чого немає при призначенні компенсації.

А тому щоб перевірити своє право на зниження плати за житлово-комунальні послуги, Вам необхідно звернутись до управління праці та соціального захисту населення особисто або за телефоном 2 13 31 ; 2 18 93.

 

 

 Начальник управління праці

та соціального захисту населення

Гусятинської райдержадміністрації                                                                            

                                                                                             О.М.ГОЛОВАТИЙ

 
 

Інформаційні послуги