Гусятинська районна державна адміністрація
48201, смт.Гусятин, провулок Героїв Майдану, 1
 
укр рус eng
Пошук
Розширений пошук

Опитування

.
На головну

В Гусятинському районному комунальному краєзнавчому музеї на основі фондових матеріалів відкрилася фотодокументальна виставка приурочена 120 річниці з дня народження Миколи Тарновського


«…Їх багато було – тих нещасних,

Що по світу блукали, як тіні,

І в могилу ішли передчасно

В непривітній, далекій чужині…

Інші з горя ще й досі блукають

І дороги до щастя шукають…

…Хто розкаже про їхні страждання,

 Про безмежні терпіння і муки –

Про жахливе, злиденне блукання

Після довгої з домом розлуки?

Хто охопить це море безкрає

І хоч пісню про них заспіває?..»

                                                                           (Микола Тарновський. Віршований роман «Емігранти» -1958р.)

 

            

             Микола Тарновський народився 1 січня 1895 р. в с. Коцюбинці, нині - Гусятинського району, в бідній селянській сім’ї. Початкову освіту здобув у сільській школі.     На п’ятнадцятому році життя в пошуках кращої долі виїхав у США. Працював на заводах та фабриках Нью-Йорка і Детройта, брав участь у робітничому русі. Самотужки здобув освіту. Кілька років редагував сатиричний журнал “Молот”, згодом був співредактором газети “Українські щоденні вісті”. У 1959 р. повернувся на батьківщину. Цього ж року був прийнятий до Спілки письменників України. Друкуватися почав у 1915 р. Згодом став відомим пролетарським поетом. Можливо, сьогодні він би й відрікся від своїх поглядів на світ і суспільство, але, перебуваючи в Америці й до останніх днів свого життя ненавидів систему, в якій меншість купається в розкошах за рахунок сліз і горя своїх співвітчизників. 

              Микола Тарновський завжди мріяв про щасливу і вільну Україну, але не лише в голослівних заявах. Характерним переломом для всієї його творчості є роман у віршах “Емігранти” (1958). Адже вони також були різні. Одні, як і він, залишали рідні краї в пошуках шматка хліба. Інші втікали від кривавого сталінсько-беріївського режиму.  А були й такі, які за “шмат гнилої ковбаси” продалися фашистським окупантам і разом з ними зникли світ за очі, уникаючи гніву і справедливої помсти народу.

              Микола Тарновський за 60 років своєї творчої діяльності написав низку книг віршів, поем і публіцистичних творів - це “Патріоти” (1918), “Шляхом життя” (1921), “В коридорах вічності” (1926), “Вітаю тебе, Україно” (1960), “З далекої дороги” (1961), “З бурхливих літ” (1965), “Мости над океанами” (1967), “У дружбі непорушній” (1975), “Півстоліття за океаном” (1979), “До ясних берегів” (1980), кілька книг спогадів про пережите тощо. Після 1979 р. він майже не писав, бо важко хворів. Помер  Микола Тарновський 20 червня 1984 р. в Києві.

            На музейній виставці представлено  цікаві сімейні фото Миколи Тарновського перед від’їздом в еміграцію, зустріч із односельцями біля батьківської солом’яної хати після повернення з США, зустрічі учнів та вчителів Коцюбинської середньої школи Гусятинського району з письменником на його квартирі  в Києві.05.11.1973 р., книги з дарчим написом, листівки, афіші, що наглядно розповідають про його життя і творчість. Наукові працівники музею протягом грудня 2014року та січня 2015 року проводитимуть тематичні екскурсії пам’яті видатного земляка.

 

 

 

 

 

Директор музею  Ольга Гофман
 

Інформаційні послуги