Гусятинська районна державна адміністрація
48201, смт.Гусятин, провулок Героїв Майдану, 1
 
укр рус eng
Пошук
Розширений пошук

Опитування

.
На головну

До інвентарної групи «Скло, фарфор, кераміка» Гусятинського районного комунального краєзнавчого музею надійшов ювілейний 300-ий експонат – старовинна фаянсова тарілка


     

 

 

 Щороку фонди Гусятинського районного комунального краєзнавчого музею поповняються новими цінними та цікавими експонатами. Велика заслуга у цьому     співробітників музею. Проте,і самі відвідувачі роблять вагомий внесок у поповнення музейних фондів. Так у серпні 2013 року основний фонд музею поповнився ще одним досить цікавим експонатом. У інвентарну групу “Скло.Фарфор.Кераміка.” надійшов ювілейний 300-ий експонат – старовинна фаянсова тарілка. Її подарувала Чайка Ольга Омелянівна, методист ради директорів навчальних закладів Тернопільської обл. після того, як завітала на екскурсію до музею.

Дана тарілка цікава не лише своїм зовнішнім виглядом, але й походженням та віком, адже виготовлена вона в Польщі на Влоцлавській фаянсовій фабриці ще на початку ХХ ст. Сама ж фабрика заснована у 1872р. Основною продукцією був фаянсовий посуд, який являвся справжнім витвором мистецтва, відомим у всьому світі. Під час I світової війни фабрика була зруйнована майже повністю. Згодом продана іншим власникам і перейменована. Проте, такого посуду як раніше, на ній вже не випускали. Тому, дана тарілка є особливо цінною, адже вона може бути однією з останніх виготовлених на фабриці. Знайдена вона в м.Кременець у одному з панських будинків. Напевне, кожного зацікавить те, як же вона туди потрапила. А все досить просто : такий фаянсовий посуд виконував не лише побутову чи декоративну функцію, але й служив певним соціальним індикатором – за ним можна було визначити матеріальне становище родини. І, звісно ж, заможні люди, щоб показати свій достаток, купували  його на торгах і ярмарках, які влаштовувались у містах, і на яких завжди були гончарні ряди. Нерідко вони утворювали справжні вулиці, інколи завдовжки до одного кілометра. Продавались вироби не лише місцевих майстрів , а й більш віддалених регіонів країни і зарубіжжя. Ось так і наш експонат “пройшов” свій шлях від польських майстрів до поважного пана із Кременця, а вже згодом і до нашого музею, де зайняв своє місце серед інших експонатів. Тарілку обліковано та занесено до основного фонду Гусятинського краєзнавчого музею у класифікаційну групу “Скло.Фарфор.Кераміка.” під інвентарним номером 300 ( СФК-300 ).

 

Мол.науковий співробітник музею Оксана Мотрук.
 

Інформаційні послуги