Гусятинська районна державна адміністрація
48201, смт.Гусятин, провулок Героїв Майдану, 1
 
укр рус eng
Пошук
Розширений пошук

Опитування

.
На головну / Гусятинщина

Інформаційна довідка про район


КОРОТКІ ВІДОМОСТІ ПРО ГУСЯТИНСЬКИЙ РАЙОН.

Гусятинський район займає західну частину Подільської плато подібної височини в межах лісостепової природної зони. Він знаходиться на сході Тернопільської області. Площа району — 1016 км.кв. (7,4 % від площі області). Протяжність з півночі на південь —- 48 км, а з заходу на схід — 41 км. У районі проживає 64,7 тис. чол., середня густота населення — 67 чол. на 1 км.кв. .

Характерною рисою природи Гусятинщини є її різноманітність. Більшу частину займає плоска рівнина з древніми річковими долинами і чітко вираженою Товтровою грядою (Медоборами), яка простягається по лінії Вікно-Красне-Крутилів. Найвища точка району має висоту 414 м. над рівнем моря. Це гора Богіт біля села Городниця. Вона відома як місцезнаходження Збруцького ідола (сьогодні пам'ятка культури світового рівня]. Найнижча точка району знаходиться у гирлі річки Суходіл (-212м). Територія має загальний нахил з північного заходу на південний схід.

Серед корисних копалин на Гусятинщині провідне місце належить будівельним матеріалам та сировині для їх виробництва. За особливостями формування це поклади осадового походження: вапняки, кварцові піски, пісковики, глина. Також є стіновий камінь, сировина для виробництва цементу, цегли і черепиці.

Населення району налічує 62,458 тис. чоловік, яке проживає в 65 населених пунктах (2 міста — Копичинці і Хоростків; 2 селища міського типу — Гусятин та Гримайлів; 61 села).   Міське населення району становить16 469 чол., сільське — 45989  чол..

Гусятинський край багатий і щедрий талантами, має великі і славні наукові, громадсько-політичні, літературні, мистецькі та духовні традиції, Гусятинщина — батьківщина славнозвісного побор¬ника волі і незалежності українського народу Северина Наливайка, мовознавця і літературознавця Василя Сімовича, фізика-електро¬техніка Івана Пулюя, відомих українських письменників-літературознавців — Дениса Лукіяновича, Дмитра Макогона, Богдана Лепкого, Мирослава Капія, Миколи Тарнавського, діячів мистецтва Івана Левицького, Дениса Січинського, Клима Чічки-Андрієнка, Ювеналія Мокрицького, Петра Ліпинського. У містах і селах краю народилися, жили і творили відомі таланти художнього слова: Марія Валевська, Тимон Забороскі, Юзеф Пайгерд.

З Гусятинщиною тісно пов'язані творчість і громадсько-політична діяльність І.Франка, Б.Федоровича, Г.Гальки, В.Щурата. Милувалися красою Гусятинського краю російський письменник О.Купрін, український поет А-Малишко.

Історико-географічне положення Гусятинського району дає широку можливість для розвитку тут туризму, особливо сільського. Постановою Кабінету Міністрів від 28 грудня 1996 року №1576 "Про затвердження переліку населених пунктів, віднесених до курортних" в Тернопільській області смт. Гусятин віднесене до категорії курортних населених пунктів.

Особливе багатство нашого краю, візитна картка Гусятина — мінеральна вода "Новозбручанська", аналогів якої немає у світі. За дослідженням Одеського інституту курортології окремі її лікувальні властивості перевершують загальновідому трускавецьку "Нафтусю" приблизно в 1,25 рази, її запаси в Подільському регіоні сягають 190 тис. м. куб. на добу. Ця територія охоплює південно-східну частину Гусятинщини і південно-східну частину Хмельниччини. "Новозбручанська" вода позитивно впливає на функцію нирок, печінки, жовчного міхура, шлунку, кишечника, підшлункової залози. Вона активно використовується у санаторіях "Збруч", "Мєдобори", при лікуванні цукрового діабету, виведенні з організму радіонуклідів.

Пам'яткою садово-паркового мистецтва республіканського значення є Хоростківський дендропарк — своєрідна лабораторія, де ведуться науково-дослідні роботи по інструкції деревних і чагар¬никових видів та виведенню нових різновидностей і форм.

В північно-східному напрямну через територію району проходить товстий кряж або, як його називають, "Гори—Мєдобори" — унікальна геолого-ботанічна пам'ятка природи республіканського значення. За геологічним походження це горбисте пасмо являє собою кораловий риф, що сформувався вздовж берегової лінії Сарматського моря, яке 20-15 мільйонів років тому займало територію сучасного Поділля. З метою збереження унікальних природних комплексів Подільських Товтр, генофонду рослинного і тваринного світу, використання їх в наукових цілях та природоохоронній роботі у 1990 році створено природний заповідник "Мєдобори".

На території району діє 15 великих промислових підприємств, 423 приватних підприємства малого і середнього бізнесу, 72 фермерських господарства, 35 приватних сільськогосподарських підприємства, 75 підприємства побутового і 370 торгівельного обслуговування населення.

Підприємства району виробляють цукор, спирт, масло, сухе мо¬локо, казеїн, сметану, мішкотару, крохмаль, меблі, мінеральну воду, ковбасні вироби та інші товари народного споживання.Дивіться також

 

Інформаційні послуги