Бучацька районна державна адміністрація
48400, м.Бучач, майдан Волі, 1
 
укр рус eng
Пошук
Розширений пошук

Опитування

На головну

ЗВІТ голови Бучацької районної державної адміністрації про результати діяльності райдержадміністрації за 2016 рік


 

ЗВІТ

голови Бучацької районної державної адміністрації про результати діяльності райдержадміністрації за 2016 рік

 

Бучацька  районна державна адміністрація, в межах своїх повноважень, здійснює виконавчу владу на підвідомчій території, а також відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» реалізує повноваження, делеговані  районною радою. На території району забезпечується виконання Конституції України, Законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, центральних  органів виконавчої влади.

Впродовж 2016 року робота Бучацької районної державної адміністрації  спільно з органами місцевого самоврядування, підприємствами, організаціями, установами району була спрямована на виконання завдань, передбачених Програмою соціально – економічного та культурного розвитку  району на 2016 рік та інших нормативно-правових актів, розпорядчих документів голів обласної та районної державних адміністрацій, рішень районної ради.

Незважаючи на негативний вплив на економічну та політичну стабільність в країні через втручання зовнішнього агресора, проведення антитерористичної операції в східних регіонах України та інших чинників, у районі досягнуто ряд позитивних зрушень у розв’язанні соціальних проблем.

Слід наголосити, що виконання власних повноважень районною державною адміністрацію і делегованих районною радою були спрямовані на всебічне задоволення прав і свобод громадян, їх матеріальних та духовних запитів, виконання програмних завдань, у тому числі Програми соціально – економічного та культурного розвитку  району на 2016 рік.

Багатопланова організаторська робота постійно знаходила своє відображення в розпорядженнях районної державної адміністрації. Актуальні питання розвитку району розглядались на засіданнях колегії районної державної адміністрації, на нарадах із залученням начальників управлінь і відділів, сільських та селищних  голів, голови об’єднаної територіальної громади, керівників підприємств, установ та представників громадських організацій району.

Впродовж 2016 року  проведено 12 засідань колегії районної державної адміністрації, де було розглянуто 41 питання. Пріоритетними завданнями діяльності у 2016 році були питання бюджету та соціально-економічного розвитку району, житлово-комунального господарства та агропромислового комплексу, освіти, культури, охорони здоров’я, молоді та спорту, оборонної та мобілізаційної підготовки, взаємодії з правоохоронними органами та запобігання корупції, праці, зарплати та соціального захисту, а також питання контрольної діяльності та виконавської дисципліни, перевірки  делегованих повноважень та стану роботи зі зверненнями громадян.

За результатами діяльності колегіального органу райдержадміністрації у 2016 році прийнято  20 розпоряджень та 21 доручення голови районної державної адміністрації. Обговорені на  засіданнях колегії питання та прийняті відповідні розпорядчі акти, як і вся діяльність райдержадміністрації,  мають позитивний вплив на соціально-економічний та культурний розвиток району.

 

За 2016 рік головою районної державної адміністрації видано 631 розпорядження (на 13 розпоряджень  більше,  ніж за 2015 рік) та 95 доручень (на 7 доручень більше, ніж за 2015 рік).

Розпорядчі документи голови районної державної адміністрації в основному стосувались різноманітних сфер діяльності району, зокрема:  економічного  і соціального розвитку, бюджету та фінансування, транспорту  і  зв’язку, аграрної  політики, житлово-комунального  господарства, питань  власності, трудової зайнятості та  охорони  праці, охорони здоров’я, сім’ї та молоді, освіти, культури і релігії, соціального захисту, земельних  відносин, законності,   захисту  прав  і  свобод та звернень  громадян. Більша частина їх регулює виконання делегованих повноважень.

Із загальної кількості видано 3 спільних розпорядження  голови районної державної адміністрації і голови районної ради.

Протягом  2016 року  до районної державної адміністрації надійшло 1018 звернень. Жителів району найбільше турбують питання виділення грошової допомоги на лікування, призначення житлових субсидій, виділення земельних ділянок під будівництво житла, проведення централізованих водопроводів, дотримання законності у приватизації земельних ділянок та інші.

 Зокрема, щодо виділення грошової допомоги у 2016 році, до районної державної адміністрації звернулося 555 громадян. Заяви на виділення грошової допомоги загалом становлять 56% від загальної кількості усіх звернень.

У 2016 році зареєстровано 38 звернень від військовослужбовців, учасників АТО та демобілізованих. За результатами розгляду цих звернень, надано одноразової грошової допомоги учасникам АТО на загальну суму 24500 грн.

Усі звернення, які надійшли до райдержадміністрації, розглянуто у встановлені законодавством терміни та задоволено у повному обсязі, про що проінформовано заявників у письмовій формі.

 

Організаційно-кадрові питання районної державної адміністрації

Робота з управління персоналом у Бучацькій районній державній адміністрації спрямовується на комплексне вирішення питання щодо комплектування місцевих органів виконавчої влади висококваліфікованими і компетентними працівниками.

 Питання щодо управління персоналом та державної служби у районній державній адміністрації вирішуються у відповідності до Кодексу законів про працю України, законів України „Про державну службу”, „Про запобігання корупції”, «Про місцеві державні адміністрації», постанов Кабінету Міністрів України, наказів Національного агентства з питань державної служби України, розпоряджень голів обласної та районної державних адміністрацій.

 Структура та штатний розпис районної державної адміністрації розроблені відповідно до чинних постанов Кабінету Міністрів України.

         Згідно штатного розпису районної державної адміністрації, станом на        01 січня 2017 року гранична чисельність працівників становить 122 штатні одиниці, із них 115 посад державних службовців, 3 – виконують функції з обслуговування та 4 – працівники, зайнятих обслуговуванням органу виконавчої влади.

Станом на  01 січня 2017 року у районній державній адміністрації фактично працює 109 державних службовців, в т.ч. у апараті – 20 державних службовців, 3 вакансії; в структурних підрозділах – 89 державних службовців, 3- вакансії.

Так, при формуванні складу державних службовців та прийнятті на державну службу в Бучацьку районну державну адміністрацію за  звітний період  прийнято 14 осіб, з них: 8 - на конкурсній основі, 6 – по переведенню.

Відповідно до статті 21 Закону України «Про державну службу», основною формою прийняття на державну службу є проведення конкурсу на заміщення вакантних посад державних службовців. Зокрема, станом на 1 січня 2017 року в районній державній адміністрації проведено 8 конкурсів на зайняття вакантних посад державної служби, за результатами яких призначено на посади 8 державних службовців. При прийнятті на державну службу щодо   3 кандидатів на зайняття посад державних службовців проведено спеціальні перевірки. За результатами перевірок інформації, що перешкоджає прийняттю на державну службу, не виявлено.

На виконання Закону України «Про очищення влади»  в районній державній адміністрації у 2016 році проведено перевірку достовірності відомостей щодо застосування заборон, передбачених частинами третьою і четвертою статті 1 Закону України “Про очищення влади”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 р. № 563 щодо 37 державних службовців. Встановлено, що заборони, передбачені частиною третьою і  четвертою статті 1 Закону України «Про очищення влади» щодо  державних службовців не застосовувались.

У жовтні 2016 року проведено організаційну роботу щодо подання державними службовцями районної державної адміністрації категорій «А» і «Б» електронних декларацій за 2015 рік.

Важливою складовою професійного зростання державного службовця є підвищення кваліфікації. На даний час в  районній державній адміністрації працює  3 кандидати наук, 4 магістри державної служби.  Крім того державні службовці беруть участі у навчанні згідно плану-графіка підвищення кваліфікації у Тернопільському регіональному центрі перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, державних підприємств, установ і організацій та у Львівському регіональному інституті державного управління Національної академії державного управління при Президентові України.

         Щомісяця проводяться навчання з працівникам апарату та структурних підрозділів районної державної адміністрації щодо особливостей проходження державної служби, оформлення рішень  з питань управління персоналом, тощо.

 

 

Стан реалізації регіональної стратегії розвитку та виконання плану заходів з їх реалізації , програм і проектів регіонального розвитку

 

У 2016 році в Бучацькому районі з коштів державного фонду  регіонального розвитку освоєно 6097,941 тис.грн. Зокрема, на реконструкцію з добудовою приміщення  колишньої школи  під дошкільний заклад на 40 місць в с. Стінка Бучацького району вже витрачено 2376,600 тис.грн., на реконструкцію будинку гімназії ім. Гнатюка  по вул. Шкільній, 4 в м. Бучач – 2461,050 тис.грн., капітальний  ремонт будинку культури  по вул. Грушевського в с. Трибухівці Бучацького району – 1260,291 тис.грн.

Субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на соціально – економічний  розвиток окремих територій використано 100%.  Зокрема на розвиток Золотопотіцької ОТГ  у 2016 році з державного бюджету було виділено 6427.1 тис.грн., які використані в повному обсязі, а саме:

- зроблено капітальний ремонт в дитячих садках в с. Костільники та с.Возилів;

- здійснено заміну дахового покриття в дитячому садку с.Соколів;

- проведено реконструкцію глядацької зали будинку культури смт.Золотий Потік;

- проводяться роботи по капітальному ремонту будівлі центру позашкільної роботи з учнівською молоддю (палац Гнєвоша) в смт. Золотий Потік.

Підготовлено 6 інвестиційних  проектів регіонального розвитку, що можуть бути реалізовані  за рахунок коштів державного фонду регіонального розвитку у 2017 році ,а саме:

1.Будівництво біологічних  очисних споруд стічних вод  Тернопільської області продуктивністю 300м. куб. на добу;

2. Реставрація пам’ятки  архітектури XVIII ст.- ратуші в м. Бучач;

3. Реконструкція з добудовою приміщення школи під дошкільний заклад на 40 місць в с. Стінка Бучацького району, Тернопільської області;

4. Реконструкція будівлі з/о школи І-ІІІ ст. в с. Переволока Бучацького району з облаштуванням  шатрового даху над частиною школи;

5. Капітальний ремонт будівлі будинку культури з заміною даху та вікон і дверей в с. Передмістя  Бучацького району, Тернопільської області.

6. Капітальний ремонт фасадів з впровадженням енергозберігаючих  технологій у  Бучацькій загальноосвітній школі І-ІІІ ст.№2 по вул.Лисенка,2 в м. Бучач, Бучацького району,Тернопільської області.

 

 

Інвестиційна  діяльність

 

Згідно очікуваних даних протягом 2016  року  в  економіку  району  спрямовано 109,0 млн.грн.  капітальних  інвестицій.  Обсяг капітальних інвестицій на душу населення становить 1708,5 грн. Програмне завдання виконано на 117,2 %, в порівняні з минулим роком на 136,3 %. Найбільше  внутрішніх інвестицій спрямовано в сільське господарство, зокрема в ТОВ «Бучачагрохлібпром» на реконструкцію зернового елеватора - 65,0 млн.грн. та першої черги будівництва сховища для зберігання фруктів з холодильним обладнанням та впровадженням ліній по фасуванню та переробці плодів потужністю 10 тис.тонн.

Загальний обсяг прямих іноземних інвестицій спрямованих в економіку району станом на 01.01.2017 року згідно розрахункових даних становив 397,6 тис.дол. США, або 66,9 % до програми. В розрахунку на одну особу обсяг прямих іноземних інвестицій склав 6,2 дол. США.

Зовнішньоторговельний оборот району за 2016 рік, згідно даних підприємств, становить 3,5млн.дол. США, в тому числі: експорт – 2,3 млн.дол. США, імпорт – 1,2 млн.дол. США.  В порівняні з минулим роком експорт становить 58,9 % , а імпорт 109,1 %.

 

Бюджет

 

До загального фонду  бюджету району за 2016 рік надійшло 427762,9 тис.грн., що на 3857,5 тис.грн. більше запланованого, і складає 100,9% (423905,4 тис.грн. у 2015 році), в тому числі:

- дотації вирівнювання з державного бюджету в межах планового обсягу в сумі 18540,2 тис. грн.;

- субвенції з державного бюджету надійшло менше запланованого на 33,4 тис.грн. (план- 352093,0 тис. грн., фактично – 352059,6 тис. грн.)

Бюджет Бучацького району по власних доходах за 2016 рік  вцілому виконаний  в сумі 56007,3 тис.грн., що становить 107,5 %, або більше  плану   мобілізовано  доходів на суму 3890,9 тис.грн. А саме: по надпланових  надходженнях  по оплаті за природні ресурси – 13,0 тис. грн., по податку та збору на доходи фізичних осіб – 1164,1 тис. грн., по  єдиному податку -1005,6 тис. грн.,   податку на майно - 1023,4 тис. грн. , акцизному податку з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизними товарами – 767,9 тис.грн..

В порівнянні до фактичних надходжень минулого року доходи зросли на  12824,0 тис.грн., що складає 129,7%  (надходження 2016 року становили - 56007,3 тис.грн.,  2015 року – 43183,3 тис.грн.). Зростання доходів отримано  головним чином  за рахунок податку та збору на доходи фізичних осіб - 5887,5 тис. грн. (2016р.- 28626,9 тис. грн., 2015 р.- 22739,4 тис. грн.), акцизного податку з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів – 2216,2 тис.грн. (2016р.- 7669,5 тис. грн., 2015 р.- 5453,3 тис. грн.), податку на майно – 2199,1 тис.грн. (2016р.- 6563,0 тис. грн., 2015 р.- 4363,9 тис. грн.), єдиному податку – 2985,0 тис. грн., ( 2016р.- 10364,3 тис. грн., 2015 р.- 7379,3 тис. грн.). 

В розрізі бюджетів за 2016 рік виконання плану власних надходжень отримано всіма  бюджетами. Зокрема:

Міський бюджет виконано на 103,4% (план -13462,5 тис.грн., фактично – 13924,6 тис.грн.).  Поступило більше плану 459,1 тис.грн., або відповідно  до минулого року надходження збільшились на 6372,9 тис. грн., (2015р.- 7551,7 тис.грн.).

Видатки загального фонду  міського бюджету за  2016 рік склали  6605,9 тис.грн., що становить 96,3 відсотки до уточненого плану звітного періоду.

Станом на 01.01.2017 року кредиторської заборгованості по міському бюджету немає.

Сільський бюджет виконано на 120,2 %. При  плані -10946,4 тис.грн., фактичні надходження становлять – 13157,6 тис.грн. Надійшло більше плану 2211,2 тис.грн., і відповідно до минулого року надходження збільшились  на 8401,1 тис.грн. (2015р.- 4756,5 тис.грн.). Із 30 сільських бюджетів не виконання   плану доходів отримано по двох  сільських бюджетах :   Дулібівська сільська рада ( 92,2%- недоотримано -13494 грн.), Озерянська сільська рада ( 97,7% недопоступило до бюджету - 7685 грн.).

Видатки загального фонду сільського бюджету склали 11334,2 тис.грн., що становить 87,5 % до уточненого плану звітного періоду.

Станом на 01.01.2017року кредиторська заборгованість по сільському бюджету складає 12,1 тис. грн. ( Дулібівська сільська рада).

Районний бюджет  - виконання становить104,4 %  (при плані – 27707,6 тис.грн.,  фактично отримано – 28928,1 тис.грн.)  поступило більше плану 1220,6 тис.грн. Відповідно до минулого року надходження  збільшилися на 14605,4 тис.грн. (2015р.- 14322,7 тис.грн.).

Видатки загального фонду районного бюджету склали 392120,0 тис.грн., що становить 99,9 % до уточненого плану звітного періоду.

Станом на 01.01.2017 року кредиторська заборгованість по районному бюджету складає  65108,7 тис. грн.

За 2016 рік проведено видатків загального фонду  по району в сумі 410060,1 тис.грн, що становить 99,5 % до  річних призначень.

Видатки на освiту за  2016 рік  склали  99496,2 тис. грн., або 99,8 відсотка до уточнених планових призначень на 2016 рік.

За звітний період 2016 року в структурі видатків на освіту  заробітна плата з нарахуваннями становила  86,8 %, або 86368,9 тис.грн., енергоносії -  9,2 %, або 9113,5 тис.грн., на харчування дітей  профінансовано видатки в сумі  – 1799,9 тис.грн. (1,8 %).

Видатки на охорону здоров’я склали  40393,6 тис.грн., 99,9 % до  уточнених планових призначень на 2016 рік. По охороні здоров’я заробітна плата з нарахуваннями становила 83,6 %, або 33751,3 тис.грн., енергоносії 6,1 %, або 2479,7 тис.грн.,  на медикаменти профінансовано -  2201,0 тис.грн., харчування – 258,4 тис.грн.

Видатки на культуру склали 10128,7 тис.грн., 99,9% до планових річних призначень  на 2016 рік. По культурі заробітна плата з нарахуваннями становила 90,0 %, або 9122,6 тис.грн, енергоносії 5,9 %, або 597,2 тис.грн. Видатки на соцiальний  захист склали  237469,7 тис.грн, що становить 100,0 % до уточнених  річних призначень.

Видатки на утримання органів місцевого самоврядування проведено в сумі 1691,4 тис.грн, що становить 100,0 % до уточнених планових призначень за звітний період.

Засоби масової iнформацiї профiнансовано в сумi 224,9 тис.грн., що становить 99,9 % до  уточнених планових призначень за звітний період.

Видатки на фiзичну культуру забезпечено в сумi 1099,9 тис.грн., що становить 99,7 % до планових річних призначень.

Станом на 01 січня  2017 року відсутня  заборгованість по  виплаті допомоги сім’ям з дітьми, малозабезпеченим сім’ям, інвалідам з дитинства, дітям – інвалідам.

Фінанси та облік

 

Підсумовуючи роботу з виконання індикативних показників доходів та залучення до оподаткування резервів за 2016 рік Бучацькою ОДПІ вжито комплекс організаційних та практичних заходів.

Так, впродовж 2016 року до бюджетів усіх рівнів Бучацькою державною фіскальною службою зібрано податків та зборів в сумі 99553,2 тис.грн., що у порівнянні з минулим роком більше на 27349,8 тис.грн. або на 37,9%. Зокрема, до Державного бюджету надійшло плюс 6566,2 тис.грн. або 26,3% більше, до Місцевого бюджету – більше на 20783,6 тис.грн., або на 44% більше.

Питома вага державного бюджету в зведеному бюджеті Бучацького району становить 31,7%, а місцевого бюджету – 68,3%. В порівнянні з 2015 роком питома вага державного бюджету в надходженнях зведеного бюджету Бучацького району становила 34,6%, а місцевого бюджету 65,4%.

Найбільшу питому вагу в загальному фонді державного бюджету займає податок на доходи фізичних осіб – 45,1%.

При доведеному індикативному показнику ПДФО на 2016 рік – 11209,8 тис.грн. фактично надійшло 14231,7 тис.грн. або 126,9%, що в порівнянні з 2015 роком більше на 3928,5 тис.грн., або 138,1%.

До місцевих бюджетів за 2016 рік фактично надійшло 68004,9 тис.грн. податків та зборів, що становить 121,2% доведених індикативних показників. Відповідно до попереднього 2015 року додатково залучено 20783,6 тис.грн.

Найбільшу питому вагу в надходженнях місцевого бюджету займає податок на доходи фізичних осіб – 58,7%, єдиний податок – 17,0%, акцизний податок з реалізації підакцизних товарів – 11,5%.

За 12 місяців 2016 року залучено 584 громадян до декларування доходів, а саме:

- 336 громадян по результатах одержаннях доходів за 2015 р. декларують податкову знижку;

- 248 громадян, яким, відповідно до поданих декларацій про майновий стан та доходи, задекларовано доходів 9452,6 тис.грн., самостійно зараховано ПДФО 532,0 тис.грн. та військового збору 141,8 тис.грн.

За 2016 рік додатково створено 1100 робочих місць, з них: юридичні особи (77 підприємств) – забезпечили 603 робочих місця, фізичні особи – підприємці зареєстрували 497 трудових договорів.

У загальному фонді місцевого бюджету 9,7% займають надходження по платі за землю. Впродовж 2016 року до бюджету надійшло 6615,2 тис.грн. даного податку. У порівнянні з попереднім роком надходження по платі за землю збільшились на 2684,8 тис.грн. або на 68,3%.

Юридичними особами за 2016 рік сплачено до бюджету 4393,6 тис.грн. плати за землю, що на 1707,2 тис.грн. більше, ніж за відповідний період попереднього року.

Фізичними особами за 2016 рік сплачено 2221,5 тис.грн. плати за землю. У порівнянні з 2015 роком надходження земельного податку з фізичних осіб збільшилися на 977,4 тис.грн., або на 78,6%. В загальному база оподаткування земельним податком з громадян в 2016 році становила 953,5 тис.грн., що в порівнянні з 2015 роком більше на 608,2 тис.грн.

Всього по Бучацькому районі станом на 01.01.2017 року обліковано 18335 громадян – платників земельного податку.

Індекс споживчих цін за 2016 рік становив 106%. Коефіцієнт індексації нормативно - грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь (рілля, пасовища, сіножаті) станом на 01.01.2017 року становив 1%  земель населених пунктів, а також інших земель несільськогосподарського призначення – 1,06%.

За 2016 рік акцизний податок склав 11,5% доходів місцевих бюджетів. Найбільшими платниками цього податку є автозаправочні станції. Середньомісячне нарахування за 2016 рік загалом складає 670 тис.грн. Даний податок є непрямий, а тому, надходження залежать від реалізації підакцизних товарів, від сезонного попиту на них і інше.

За 2016 рік надходження сум єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, при доведеному індифікативному показнику 56601,9 тис.грн., склали 65521,8 тис.грн.. Виконання доведеного завдання становить 116%. Враховуючи зміни правил адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, спрямованих на полегшення ведення бізнесу, в порівнянні з 2015 роком надходження зменшились на 28768,4 тис.грн. або на 30,5%, в основному за рахунок зниження ставки та втрат по великих платниках.

 

Мале  підприємництво

 

У малому підприємництві здійснюють господарську діяльність 132 підприємства малого бізнесу (101,5 %) та 1455 фізичних осіб – підприємців (97,0%). За 2016 рік до бюджетів усіх рівнів від діяльності цих суб’єктів господарювання надійшло 24,8 млн.грн.,  що становить 133,9 % до річного програмного завдання, та у порівняні з минулим роком складає 135,0 %. 

       Частка надходжень від суб’єктів малого підприємництва в загальних бюджетних надходженнях становить 24,9  %.

Протягом 2016 року у малому підприємництві створено 623 робочих місць. В тому числі зареєстровано фізичних - осіб підприємців – 126, знято з реєстрації – 317 (в  тому числі 229 підприємців знято з реєстрації в грудні, як таких, що не здійснювали діяльність) , зареєстровано трудових договорів – 497.

       В районі зареєстровано 53, а діє 34 фермерських господарств, у  користуванні яких знаходиться 3400 га сільськогосподарських угідь. В середньому на одне діюче  фермерське  господарство припадає 100 га землі. У 2016 році створено ще одне  фермерське  господарство  «Заричний колос».

 

Промисловість

 

Промисловими  підприємствами  району  програма за 2016 рік по  реалізації   продукції  виконана  на  64,7%   і її  обсяги  складають 85,7 млн.грн.   Порівняно  з   відповідним  періодом 2015  року маємо зменшення реалізованого    на  34,5 %.

Із 8 промислових  підприємств  виконали програму  за 2016 рік  та  наростили обсяги  виробництва  проти  відповідного періоду  минулого року лише два підприємства. Це: ТзОВ «Бучачагрохлібпром» (100,8%) та комбінат комунальних підприємств, який забезпечив надання  платних послуг населенню по збору, очищенню та постачанню води, очищенню стічних вод, збиранню відходів на 120,9%.

Не  виконали    взятих  на 2016 рік  завдань по реалізованій продукції  ТзОВ «Бучачхлібпром» (7,9%), - підприємство працювало тільки в січні , а з 01.02.2016 року  зареєстровано як ФОП «Циганчук І.І.», ПАТ «Галіція Дистилері» (67,2%),  Кооператив «Іскра» (76,1%) ТзОВ, Бучацький «Сирзавод» (55,5%).  Основні причини зниження виробництва у промисловості пов’язані із загальною економічною кризою: низькою купівельною спроможністю населення, високим рівнем інфляції, звуженням ринків збуту, перенасиченням певними видами товарів та конкуренцією.

 

 

Сільське  господарство

 

Програмне завдання по виробництву валової продукції сільського господарства в 2016 році виконано на 99,7 % і відповідно до 2015 року становить 100,2 %.

У 2016 році всіма категоріями господарств із площі 25089 га зібрано зернових та зернобобових культур - 130,8 тис. тонн, при урожайності 52,1 ц/га, в тому числі сільськогосподарськими підприємствами - 110,6 тис.тонн. Середня урожайність зернових в сільськогосподарських підприємствах району становила 56,7 ц/га, що на 12,8 ц/га більше до програмного завдання.

Завдання по виробництву сільськогосподарських культур всіма категоріями господарств виконано в таких обсягах:

- зернові                 – 130,8 тис. тонн (125 %)

- цукрові буряки – 56,7 тис.тонн (у2,2рази)

- картопля           – 67,0 тис.тонн (100 %)

- овочі                 – 13,3 тис.тонн (100%)

    За користування земельними частками (паями) в 2016 році нараховано орендної плати 27680,8 тис. грн., фактично виплачено 27809,8 тис. грн., що становить 100,5 %.

 Під урожай 2017 року всіма категоріями господарств засіяно 11740 га озимих на зерно. Озимого ріпаку посіяно 1926 га. та 9545 га озимих зернових, або 100 % до прогнозу.

У сільськогосподарських підприємствах району спостерігається ріст поголів’я ВРХ і становить - 7368 голів, в т.ч. 2785 голів корів, що відповідно складає 103,0% та 105,7% до відповідного періоду 2015 року. Станом на 01.01.2017 року в районі  утримується 2528 голів свиней, що складає 76,7% до показника минулого року.

За звітний період значно збільшено виробництво молока, його вироблено 21714 тонн  (+ 3674 тонн) або 120,6 %. Надій молока на корову у 2016 році становив 8042  кг (+954 кг) або 113,5%  росту відповідно до минулого року.

Реалізовано м’яса в минулому році склала 1564 тонни (+272 тонни) або 123,1% до 2015 року.

Будівництво

 

Власними силами підрядних будівельних організацій району у 2016 році виконано  будівельно-монтажних  та ремонтних  робіт  на 13883,0 тис.грн.  Порівняно з відповідним періодом 2015 року обсяг будівельно – монтажних робіт збільшився на 3359,0 тис.грн., або на 32,0%.

ТзОВ «Рембуддільниця» з початку року виконано будівельно–ремонтних робіт на 8836,0 тис.грн., ТзОВ «Ястрем» - на 2702,0 тис.грн. Порівняно з відповідним періодом  минулого року обсяги виконаних робіт по ТзОВ «Рембуддільниця» збільшилися   на 47,3%, по ТзОВ «Ястрем»  ріст становить 18,5%.

Філією «Бучацький райавтодор» на ремонт та утримання доріг місцевого і державного значення  направлено 5288,6 тис.грн. На дороги місцевого значення реалізовано 1655,3 тис.грн., на  дороги державного значення - 3633,3 тис.грн. Проти минулорічного показника фінансування на утримання доріг місцевого і державного значення  збільшилось  на 32,6%.

Міжрайонним управлінням водного господарства виконано різних робіт на суму 930,0 тис.грн. Проти відповідного показника минулого року обсяг виконаних робіт збільшився    на  56,0 тис.грн. (6,4%).

За 2016 рік валові доходи по Бучацькому ККП склали 7249,0 тис.грн., а це на 18,6% більше проти 2015 року. На отримання в належному стані міста витрачено 1126,8 тис.грн. Зокрема, ліквідовано 16 стихійних сміттєзвалищ, на 651.6 тис.грн. закуплено контейнери для сміття, 515,3 тис.грн. витрачено на придбання сміттєвоза. За 2016 рік на будівництво та реконструкцію тротуарів затрачено 535 тис.грн. Роботи проведені на вулицях Бічна Садова, Старий автовокзал, Міцкевича, Шевченка. На розширення водомережі затрачено138 тис.грн. Крім того міською радою реконструйовано водопровід селища цукрового заводу на суму 1950 тис.грн.

 

Транспорт

 

У 2016 році автотранспортом фізичних осіб-підприємців виконано вантажооборот у обсязі 4,4 мільйонів тонно-кілометрів та перевезено 15,3 тисяч тонн вантажів, що відповідно на 17 та 29,2 відсотка більше, ніж у 2015 році.

Підприємствами пасажирського транспорту (з урахуванням перевезень, виконаних фізичними особами-підприємцями) виконано пасажирооборот у обсязі 58,2 мільйони пасажиро-кілометри та перевезено 1901,3 тисячі пасажирів, що відповідно становить 66,5 та 54,9 відсотка від обсягу 2015 році. 

     ВАТ  АТП-16139  з  початку  року  отримано  доходів  від реалізації  продукції (робіт, послуг) в  сумі  6061,0 тис.грн.  Порівняно  з  відповідним  періодом  минулого  року   обсяг  валових  доходів   підприємства  зменшився   на 740,0 тис.грн. ( 10,8%). Обсяг перевезень пасажирів транспортом АТП-16139 за  2016 рік  становить  621 тис.пасажирів.

З  початку  року  підприємством  субвенцій  на перевезення  пільгових  категорій  громадян не отримується.

 

Торгівля  і  побутове  обслуговування

 

На споживчому ринку району в 2016 році здійснювали діяльність 445 магазинів з продажу продовольчих і непродовольчих товарів, 59 закладів ресторанного господарства та  3 ринки з продажу продовольчих і непродовольчих товарів. Із загальної кількості закладів торговельної мережі фізичним особам–підприємцям  належать 97% магазинів та 96% закладів ресторанного господарства.

Показник забезпеченості торговельною площею в районі складає 316 кв.м на 1000 чоловік населення, що на 69 кв.м перевищує норматив забезпеченості, розроблений та затверджений наказом Міністерства економіки України від 02.09.2008 року №409 «Про затвердження Нормативів забезпеченості населення торговельною площею у магазинах та Порядку застосування нормативів забезпеченості населення торговельною площею у магазинах» (зареєстрований у Міністерстві юстиції України 23.10.2008 року за №1017/15708).

Середньомісячний роздрібний товарооборот на одну особу населення в районі складає 185,6грн.

Підприємствами споживчої кооперації району програмне завдання за 2016 рік по  роздрібному  товарообороту  в сфері  торгівлі  та  ресторанного  господарства  виконано  на  106,6%  і  становить 4,8 млн.грн. Торгова мережа РайСТ складається з 16 підприємств з них 10 маркетів.

За 2016 рік в районі за рахунок нового будівництва, освоєння та реконструкції недіючих торгових підприємств відкрито 6 магазинів з торгівлі продовольчими та непродовольчими товарами, 1 кіоск, 2 заклади ресторанного господарства, 1 перукарський салон  та 1 СТО.

 

Соціальний захист та соціальні послуги,

ринок праці та доходи населення

 

У 2016 році у усіх галузях  економіки району зайнятими трудовою  діяльністю були 6804 особи. Зокрема,  в  промисловості  працювало  - 357 чоловік, в  сільському  та  лісовому  господарстві – 1077 , а в  будівництві –  159 чоловік.

Впродовж 2016 року послугами районного центру зайнятості  скористались 2831 особа (у відповідному періоді 2015 року - 3098 осіб), з них мали статус безробітних – 1817. Чисельність громадян, працевлаштованих за направленням центру зайнятості в січні – грудні 2016 року становила 1591 осіб, у тому числі 655 осіб зі статусом безробітного. Річне програмне завдання зайнятості населення на 2016 рік з даного напрямку виконано на 97,3%.

Середньомісячна заробітна плата працівників зайнятих в галузях економіки за звітний рік очікувалась на рівні 3146,18 грн. Проти відповідного  періоду  2015  року  середньомісячна  заробітна  плата в районі зросла  на  13,0%.

За даними моніторингу у січні – грудні 2016 року в районі створено 1326 нових робочих місць.

За направленням центру зайнятості працевлаштована 1591 особа, в тому числі 655 безробітних.

Залучено до громадських робіт  105 осіб, тимчасових робіт - 76.

За  2016 рік пройшли професійне навчання 245 безробітних громадян.

Одноразову допомогу для організації підприємницької діяльності отримали  3 безробітних.

Протягом січня – грудня 2016 року  314 роботодавців поінформували про наявність 1681 вакансій. З них укомплектовано  1639 вакансій.

Станом на 1 січня 2017 року на обліку в органах Пенсійного фонду Бучацького району перебуває 15314 осіб. Середній розмір пенсії в районі становить 1495.38 грн., що на 156.2 грн. більше, ніж на 1 січня 2016 року. За звітний період перевірено 484  новопризначених пенсійних справ, здійснено 1109 перерахунків пенсій, 605 виплат допомоги на поховання в сумі 1739,1 тис.грн. Профінансовано виплати пенсії по 9107 особових рахунках через мережі банків та поштових відділень на суму 1269,6 тис.грн. Підготовлено та подано на засідання робочої групи  з встановлення пенсій за особливі заслуги перед Україною 20 справ.

На виконання  Закону України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми”  в Бучацькому районі у 2016 році отримали допомогу  3114 осіб . Загалом здійснено нарахувань на суму 49121,0тис.грн. (станом на 01.01.2016 допомогу отримували 3274 сімей, нараховано за рік  46920,4 тис. грн.).

Державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям відповідно до Закону України “Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям”  отримували 1284 сімей, здійснено нарахувань на 55794,7 тис. грн. (станом на 01.01.2016р. допомогу отримували 1196 сімей на суму 45226,5 тис. грн.).

Державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам відповідно до Закону України “Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам”  одержували 875 осіб, здійснено нарахувань на суму 14441,9 тис.грн. (станом на 01.01.2016 допомогу отримували 860 одержувачів на суму 12209,9 тис. грн.).

Заборгованості з виплати вищевказаних допомог немає.

В 2016 році на житлово-комунальні послуги 11392 особам нараховано субсидії на суму 114746,5тис.грн., профінансовано 90683,0 тис.грн. (в тому числі заборгованість за 2015рік – 38845,4 тис.грн.). Заборгованість станом на 01.01.2017рік становила 62908,9 тис.грн. Субсидія на тверде паливо і скраплений газ у 2016 році нарахована 507 особам на суму 1307,1 тис.грн., з яких профінансовано  1340,0 тис.грн. (заборгованість станом на 01.01.2017року становила 0,5 тис.грн.).

До Дня Перемоги  ветеранам війни виплачено одноразову допомогу відповідно до Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” на суму 1406.4 тис.грн.

Для програми „Ветеран” з районного  бюджету використано 49.2 тис. грн.  

Оплачено грошову компенсацію замість санаторно-курортної путівки     інвалідам ВВВ та інвалідам у сумі 1,2 тис.грн., виплачено одноразову допомогу інвалідам та непрацюючим малозабезпеченим особам  в сумі  11,2 тис.грн.        Виплачено компенсації на бензин, ремонт, техобслуговування автомобіля та на транспортне обслуговування  – 12,2  тис.грн., 9 інвалідів направлено до лікувально-профілактичних закладів для медичного обстеження. Крім цього виплачено 127.82 тис.грн. допомоги  воїнам ОУН –УПА.

В 2016 році надано допомогу та компенсації  громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи на загальну суму  - 301,97 тис.грн.

Виплачено також  допомогу  по програмі  підтримки осіб, які брали участь в антитерористичній операції, та членам сімей загиблих під час проведення антитерористичної операції на суму 9,6 тис.грн. з районного бюджету та 4 особам з обласного бюджету – 9,75 тис. грн..

За 2016 рік виплачено також по програмі «Турбота» 290,7 тис.грн одноразової допомоги.

На 01.01.2017 року в ЄДАРП зареєстровано 18658 пільговиків (відповідно в 2016 році – 19282). Загальна сума нарахованих пільг у 2016 році становила – 14805,7  тис.грн, з яких профінансовано 12735,2  тис.грн.

         В 2016 році забезпечено відшкодування  на тверде паливо та скраплений газ 130 пільговикам на суму 143,4 тис.грн.

 

Розвиток освіти

 

З урахуванням наявного контингенту учнів, відповідно до запитів, природних здібностей, стану здоров'я неповнолітніх в районі працює 49 шкіл, в яких  навчається 6121 учень в 424 класах-комплектах.

Навчально-виховний процес у загальноосвітніх  закладах району в 2016-2017 н.р. забезпечують 873 педагогічних працівники. Учителів 5-11 класів - 518, учителів 1-4 класів - 251. В районі  «Вчителів-методистів» - 34, «Старших вчителів» - 145, «Заслужений вчитель України» - 1, «Заслужений вихователь України» - 1. Найбільший відсоток складають вчителі з вищою освітою – 684 чоловіки (78,3%), середню спеціальну освіту мають – 189 осіб (21,7%).

В районі 44 дошкільних навчальних заклади. В них виховується 1752 дитини в 86 групах. В місті – 556 дошкільнят, в селі – 1196.

Відсоток охоплення дошкільною освітою від 3 до 6 років становить: по району –86 %, по місту – 91,76 %, по селу – 73,5 %.

Фактична середня наповнюваність дітьми груп по району становить 23 - в місті – 27, в селах – 19 дітей.

Для надання корекційної педагогічної допомоги дітям з особливими потребами, зміцнення їх здоров’я, виявлення задатків, здібностей, інтересів у штат дошкільних закладів введено 5 посад логопедів, 3 – практичних психологи, 5 – інструкторів з фізичного виховання, 1 – вихователь з образотворчої діяльності.

Впродовж 2016 року в дошкільних закладах проведено ремонти приміщень, благоустрій територій. Придбано додаткову кількість постільної білизни, посуду, ігрового та дидактичного обладнання, методичної літератури та твердого інвентаря . Проведено роботу щодо естетичного оформлення музичних залів, коридорів, групових кімнат.

В листопаді 2016 року розпочато будівництво нового приміщення дитячого садка в селі Стінка. Роботи продовжуються в даний час.

Усі загальноосвітні навчальні заклади І-ІІІ та І-ІІ ступенів  забезпечені навчальними комп'ютерними класами та підключені до мережі Інтернет.

З метою розвитку творчих здібностей учнів у школах району функціонує 373 гуртки, в яких займається 3995 вихованців (65%). У районний банк «Обдарованість» внесено дані про 676 талановитих і творчих дітей.

У обласному  етапі Всеукраїнських предметних олімпіад в 2016 році команда району  здобула 20 призових місць ( І місце – 3 учні, ІІ місце - 5 учнів, ІІІ місце – 12 учнів). 

10 школярів, членів Бучацької філії Тернопільського відділення МАН, стали призерами ІІ (обласного) етапу конкурсу захисту науково-дослідницьких робіт, один з них брав участь в ІІІ етапі.

Створено банк даних дітей з особливими освітніми потребами (335 дітей), в тому числі дітей – інвалідів - 278.  В 2016 – 2017 навчальному році організовано індивідуальну форму навчання для 50 дітей. В 2 загальноосвітніх закладах району впроваджено інклюзивне навчання для 3 учнів.

  Соціально – психологічний супровід дітей з особливими потребами здійснюють 33 практичних психологи та 8 соціальних педагогів, введено посади асистента вчителя в Бариській ЗОШ І – ІІІ ст., Осівецькій ЗОШ І – ІІІ ст.

78 палилень  загальноосвітніх та дошкільних навчальних закладів функціонують в штатному режимі. З них:

52 працюють  на природному газі;

19 -  на електриці;

6 -  на альтернативному виді палива (дровах);

1 - на твердому виді палива (вугіллі).

З метою забезпечення енергозбереження,  коштом відділу освіти встановлено 294 сучасних вікон. Всього, за кошти субвенції з державного бюджету, в школах замінено 586 вікон і 2 дверей на загальну суму 2 677 671 гривень в 14 загальноосвітніх навчальних закладах району, а саме: в Бучацькому ліцеї, Бучацькій ЗОШ І-ІІІ ст.. №1,№2,№3, Бариській, Жизномирській, Осівецькій, Пилявській, Язловецькій ЗОШ І-ІІІ ст., Заривинецькій, Пишківській, Підзамочківській, Ріпинецькій, Старопетликівській ЗОШ І-ІІ ст. та в дошкільному навчальному закладі «Пролісок».

Проведено капітальний ремонт Новосільського ДНЗ на суму 100 тис.грн.,  ремонт  дахів Підзамочківської  та Жниборідської ЗОШ І-ІІ ст. на загальну суму 60,3 тис.грн.  Також здійснено реконструкцію місць спільного користування в Бариській ЗОШ І-ІІІ ст. та Осівецькому ДНЗ на суму 159 тис.грн.

У загальноосвітніх навчальних закладах району функціонує 118 спортивних майданчиків.

У районі забезпечують підвіз учнів та педагогічних працівників 5 шкільних автобусів, мікроавтобус та легковий автомобіль. Чотири учні Трибухівської ЗОШ І-ІІІ ст. доїжджають до школи громадським транспортом завдяки укладеному договору між сільською радою та перевізником. Всього шкільними автобусами до школи їдуть щодня 323 учні, що становить 100% від потреби.

Однак, для забезпечення повноцінного навчально-виховного процесу найближчим часом вкрай необхідно розпочати будівництво нового корпусу Космиринської ЗОШ І-ІІ ст.

Всі необхідні документи оформлені. Проте наразі необхідних коштів для будівництва немає.

 

Розвиток галузі культури

 

Для надання культурних послуг населенню в районі функціонують 57  закладів культури клубного типу.

Впродовж звітного року в них організовано і проведено 2822 культурно-освітніх та розважальних заходів до державних, релігійних, сімейно-побутових свят, історичних і політичних подій, ювілеїв. Їх відвідало 201624 глядачів. Для дітей проведено 560 заходів.

На потреби культури у 2016 році використано 10128,7 тис.грн., в т.ч. на заробітну плату і нарахування  -  9122,6 тис.грн., оплату  енергоносіїв 597,2 тис.грн., видатки становлять 408,9 тис. грн. Заборгованості з даних виплат немає.

З метою стабільної діяльності закладів культури, забезпечення належних умов роботи даних об’єктів, їх працівників, відвідувачів, користувачів, учнів шкіл естетичного виховання,  упродовж 2016 року проведено 4  поточних ремонти  на загальну суму  457,9  тис.грн. Зокрема, зроблено ремонт в приміщенні будинку культури с.Переволока Горішня за рахунок спонсорських коштів - 40,9 тис.грн., субвенцій з районного бюджету - 20,0 тис.грн., 100 тисяч гривень субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на  та інших витрат на суму 2,9 тис.грн.

 Такий самий  ремонт із залученням державних і місцевих коштів та коштів жителів села Трибухівці в даний час проводиться в місцевому  сільському  будинку культури. Вже проведено ряд робіт та використано 298,0 тис.грн. спонсорських коштів. Здійснено капітальний ремонт дахового покриття, на що використано 943,9 тис.грн. з фонду регіонального розвитку та 215,7 тис.грн. з сільського бюджету.

  Також, капітально відремонтовані дахові приміщення клубу і бібліотеки с. Ліщанці на суму 119,7 тис.грн., клубу с. Звенигород на суму 235,8 тис.грн.  за рахунок субвенції з державного бюджету  місцевим бюджетам та за кошти місцевого бюджету.

 Проведено роботи по реконструкції  глядацької зали Золотопотіцького будинку культури, на що вже освоєно 864,5 тис.грн. субвенцій з державного бюджету на розвиток інфраструктури об’єднаних територіальних громад.

Впродовж 2016 року проведено 27 косметичних ремонтів на загальну суму  18,3 тис.грн.

За рахунок коштів Фонду регіонального розвитку, резервного фонду районного бюджету та спонсорських коштів замінено вікна в закладах культури сіл Доброполе, Сновидів, Русилів та Трибухівці на суму 182,5 тис.грн.. Встановлено більше 20 дверей –на суму 123,6 тис.грн. в клубах сіл Возилів, Осівці, Берем’яни, Підзамочок, Трибухівці  за місцеві та  спонсорські кошти.

Всього проведено ремонтних робіт на загальну суму 3 млн. 147,5 тис.грн. в т.ч. в сільській місцевості використано 2 млн. 277,6 тис. грн.

На покращення матеріально - технічної бази у 2016 році використано 40,3  тис.грн.   Придбано: мікрофонів - 4 шт., підсилювачів – 2 шт., звукову систему 1 шт. Для Бучацької РКМШ придбано телевізор  за 8,5 тис.грн. та парти – лавки - 18 шт. на суму 22,5 тис.грн.

 

 

Розвиток охорони здоров’я.

 

Медичними закладами району проведена робота по покращенні матеріально-технічного забезпечення медичних закладів.

Проведено поточні ремонти відділів Бучацької ЦРКЛ  та встановлено 56 вікон на суму –338,4 тис.грн.

Придбано медичне обладнання  на суму  - 2 млн  584   тис.грн.

По Бучацькому  районному центру первинної медико – санітарної допомоги  за затвердженим кошторисом і пропорційно виділеним коштам для надання  невідкладної допомоги на ФАПах,  АЗПСМ за 2016 рік придбано медикаментів на суму 145,2 тис.грн. Медикаменти рівномірно розподілені між лікувально – профілактичними закладами (в середньому 2400 грн. на заклад). За пільговими рецептами для лікування окремих груп населення використано 514,8 тис.грн, в т.ч. для симптоматичного лікування онкологічних хворих. Районні цільові програми профінансовані на суму 593,1 тис.грн., в т. ч.  «Пересаджена нирка» - 297 тис.грн., «Фенілкетонурія» -  32,4 тис.грн, «Цукровий діабет»- 219,1 тис.грн., «Туберкульоз» (придбання туберкуліну) – 44,7 тис.грн.

Для медичних закладів Бучацького районного центру первинної медико-санітарної допомоги придбано з субвенції на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку медичне обладнання на суму 144 тисячі гривень та проведено капітальний ремонт ФАПу в селі Новосілка на суму 200 тисяч гривень.

 

 

Фізична культура та спорт

 

З метою створення належних умов для впровадження здорового способу життя, залучення сільського населення до масового спорту в районі функціонує  1- центральний стадіон «Колос», 33 футбольні поля, 46 спортивних майданчиків, 1 спортивний майданчик із синтетичним покриттям, 11 стрілецьких тирів, 30 приміщень для фізкультурно-оздоровчих занять, 13 спортивних залів площею не менше 162 м.кв.

Бучацьким ФОК «Колос» проведено ряд спортивно-масових заходів на території району. Найбільш масовими районними змаганнями є чемпіонат району з волейболу, в якому взяла участь 31 команда.

Також, відбувся кубок району з футболу за участю 16 команд.

Традиційно проводяться сільські спортивні ігри, в програму яких входять 6 видів спорту. Цього року в фінальних іграх приймали участь 25 команд. Бучацькі спортсмени зайняли ІІ-місце в змаганнях з міні-футболу та шашках; 3-місце в гирьовому спорті та важкій атлетиці, а в змаганнях за титул «Краще спортивне село Тернопільщини» наш район захищали спортсмени с.Переволока та зайняли 5 загальнокомандне місце.

На утримання Бучацького ФОК «Колос» на 2015 та 2016 роки було виділено по 445 тис.грн. Більша частина використовується на утримання районного стадіону «Колос».

Кращими спортсменами району визнано членів збірної України - серед дорослих з легкої атлетики Стребкова Івана, та  серед юніорів Карюка Івана.

Серед юнаків до 17 років Роман Гудз включений в юнацьку збірну України з важкої атлетики для підготовки та участі в чемпіонаті світу в Пекіні, який відбудеться у квітні 2017 року.

Розпорядженням голови районної державної адміністрації «Про призначення стипендії кращим спортсменам району» з бюджету району виділяються кошти для виплати стипендій 4 спортсменам:

- у 2014 році – 6 000  грн. на виплату стипендії Карюку Івану;

- у 2015 році – 7 800  грн. на виплату стипендії Карюку Івану;

- у 2016 році – 37 200 грн. на виплату стипендії Карюку Івану, Стребкову Івану, Ралько Оксані, Гудзу Роману.

За підсумками проведення Спортивних ігор школярів Тернопільщини серед ЗОШ І-ІІ ст. Бучацький район зайняв ІІІ місце, а серед ЗОШ І-ІІІ ст.. – 14 місце. Перше місце з легкої атлетики зайняла команда Жизномирської ЗОШ І-ІІІ ст.

Перше місце в обласних змаганнях з кросу зайняли спортсмени Дулібівської ЗОШ І-ІІ ст..

Також в обласних змаганнях з шашок лідерами були учні Звенигородської ЗОШ І-ІІ ст..

В селі Підзамочок збудовано та введено в експлуатацію нове футбольне поле, а також з ініціативи голови сільської ради проводиться необхідна робота щодо закупівлі та облаштування футбольного, волейбольного та відпочинкового майданчика.

 

Сім’я, жінки, молодь та неповнолітні

 

Рішенням сесії районної ради від 10.03.2016 №79 затверджено  районну цільову соціальну програму «Про оздоровлення та відпочинок  дітей на 2016-2018 роки»,  згідно якої на оздоровлення і відпочинок дітей пільгових категорій із місцевого бюджету виділено кошти у сумі 100 800 грн., із бюджету Золотопотіцької об’єднаної територіальної громади ще 26 880 грн. На виконання програми «Молодь Бучаччини», затвердженої рішенням сесії районної ради від 10.03.2016 №78, на проведення вишкільного пластового табору «П’яте колесо до воза» виділено 15 000 грн.

Отже, всього на оздоровлення та відпочинок дітей пільгових категорій у 2016 році виділено та використано 204 680 грн.

За даними держстатзвітності на території району зареєстровано 8 503 дітей шкільного віку, які підлягають оздоровленню. З них 42 дитини-сироти та позбавлені батьківського піклування; 85 дітей-інвалідів; 3 527 дітей із багатодітних, малозабезпечених сімей; 19 дітей, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС; 1 052 дітей, які перебувають на диспансерному обліку; 825 талановитих та обдарованих дітей; 42 дитини учасників АТО; 13 дітей внутрішньо-переміщуваних осіб.

За оздоровчий період 2016 року сектором у справах молоді та спорту всього оздоровлено 113 дітей, з них: 92 дитини  відпочивали в обласних дитячих таборах, 17 – у ДП УДЦ «Молода гвардія», 4 – ДП МДЦ «Артек». Відділом освіти та Золотопотіцькою об’єднаною територіальної громадою оздоровлено 38 дітей. Через районний центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді оздоровлено 5 дітей учасників АТО у Польщі, Хорватії, Литві. Крім цього 65 дітей оздоровились у закладах санаторного типу.

Відділом освіти  при Бучацькій гімназії імені В.Гнатюка організовано 2 мовні табори, у яких відпочивали  216 учнів, ще 20 у відпочинковому таборі МГО «Бучач – АРТ», у пластовому вишкільному таборі – 70 дітей.

Всього, у 2016 році в Бучацькому районі фактично оздоровленням і відпочинком було охоплено 527  дітей, що становить 6,2 % від загальної кількості дітей шкільного віку.

На виконання районної цільової соціальної програми підтримки сім’ї протягом  2016 року були організовані святкові концерти у районному будинку культури. До Великодніх свят сектором у справах молоді та спорту вручено «великодні кошики» 33 сім’ям учасників АТО та сім’ям, які опинилися в складних життєвих обставинах (продукти, солодощі та паски).

Впродовж 2016 року опрацьовано та передано в обласне управління кадрів 7 справ щодо нагородження жінок почесним званням «Мати-героїня» та вручено посвідчення «Мати-героїня» і медалі цим жінкам. 98 батькам та 102 дітям  видано посвідчення  багатодітної сім’ї. Оздоровлено у 2016 році 1043 дитини із цієї категорії.

До свята Миколая для дітей учасників АТО підготовлено та вручено 119 солодких подарунків. Усі залучені кошти виключно спонсорські.

         Служба у справах дітей забезпечує координацію роботи комісії з питань захисту прав дитини при райдержадміністрації. Протягом 2016 року проведено 14 засідань, та розглянуто 52 питання. За звітний період статус надано 5 дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування. З них під опіку  і піклування влаштовано 3 дітей, які перебували на первинному обліку служби у справах дітей. Влаштовано під опіку також дітей, яких  впродовж року працівниками служби виявлено під час проведення профілактичних рейдів.

         Впродовж 2016 року фактів  порушення житлових  прав та інтересів дітей не виявлено, попереджено відчуження житла 8 дітей, виготовлено правовстановлюючі документи на житло та майно для 2 дітей позбавлених батьківського піклування, вирішується питання про взяття на соціальний квартирний облік 2 дітей з цієї категорії.

         Для запобігання вчиненню дітьми правопорушень та злочинів службою у справах дітей проводиться профілактична робота у сім’ях, які опинилися в складних життєвих обставинах. Для моніторингу ситуації у дитячому та молодіжному середовищі на території кожної сільської ради  обрано уповноваженого служби у справах дітей (на добровільних засадах).

         Службою у справах дітей райдержадміністрації, відповідно до затвердженого графіку, проводиться обстеження сімей, які перебувають на обліку та проводяться профілактичні рейди в місця масового скупчення та відпочинку дітей та молоді. За звітний період проведено 62 рейди по місцях дозвілля молоді.  Обстежено умови проживання і виховання дітей у 16 сім’ях, які опинилися в складних життєвих обставинах, у 6 прийомних сім’ях та у 32 сім’ях опікунів, піклувальників.

          Спільно з кримінальною міліцією у справах дітей у 2016році  проводились рейди по виявленню неповнолітніх, які вживають алкогольні напої,  наркотики,   психотропні речовини та безпричинно  покинули сім’ю, навчальні заклади, не відвідують навчання. Здійснено обстеження у 52 населених пунктах. Проінспектовано 59 сімей, які опинилися в складних життєвих обставинах. В ході проведених рейдів виявлено 18 неповнолітніх, з яких:  порушували громадський порядок – 6 осіб,  вживали спиртні напої – 5 осіб, курили у невстановленому місці – 4 особи, перебували в розважальних закладах без супроводу дорослих після 23.00 год. – 2 особи.

        

Використання землі, природних ресурсів,

охорона навколишнього природного середовища

 

Земельний  фонд Бучацького району становить 80212 га. Загальна площа орних земель складає 49,84 тис. га. (62 %). Із загальної площі ріллі в обробітку перебуває 48,64 тис. га, що складає 97,6 % від загальної кількості орних земель. Не обробляється 1,2 тис. га, -  це землі державної власності та не переоформлені земельні частки (паї).

Згідно підтверджуючих документів, в районі використовується                                   48,64 тис. га землі. З них: за договорами оренди земельних часток (паїв) знаходиться в обробітку 29,62 тис. га., 2,3 тис. га обробляється одноосібно громадянами, решту іншими організаціями , підприємствами (землі державної власності) та громадянами (особисті селянські господарства, присадибні ділянки, садівництво, городництво).

У Бучацькому районі із 19372 громадян, які набули право на земельну частку (пай), оформили та отримали державні акти взамін сертифікатів майже 100 відсотків від загальної кількості. В основному не отримали державні акти тільки ті громадяни, які не переоформили право на  спадщину.

Площа розпайованих земель району складає 36,6 тис. га, в тому числі рілля 34,6тис.га. В процесі паювання з активного сільськогосподарського обробітку було вилучено 2,1 тис. га земель.

Станом на 01.02.2017року власниками земельних часток (паїв) передано в оренду 29,62 тис.га паїв і всі вони обробляються. Оренда плата в переважній більшості встановлена у розмірі від 1,5% до 3% і більше від нормативної грошової оцінки земель.

Всього за оренду земельних часток (паїв), орендарям необхідно було сплатити у 2016 році 20,60 млн.грн., а фактично сплачено – 26,00 млн.грн. (або 126 %). Беручи до уваги зміни, внесені Кабінетом Міністрів України до окремих нормативних актів, в частині застосування коефіцієнтів до показників нормативно-грошової оцінки (рілля), в районі суттєво збільшено орендну плату за 1 га орних земель і сьогодні вона становить 697 грн.

Із загальної структури земельного фонду району близько 12% або 10,6 тис.га складають землі державної власності, які  не надані у власність або постійне користування, з них землі запасу майже 5,86 тис. га, та резервного фонду – 0,36 тис. га. Площа орних земель державної власності складає 1,22 тис. га.

Станом на 01.02.2017 року в оренду передано 0,62 тис. га земель запасу та 0,16 тис. га земель резервного фонду, орендна плата  становить по району 3% на суму 389,8 тис.грн.

На території району згідно земельно-облікових документів обліковується 40  земельних ділянок (кар’єрів). Відкриті розробки та кар’єри, які експлуатуються (всього 26) займають площу 43,1 га або 47 % від загальної.

Наявний мінерально-ресурсний потенціал району в значній мірі використовується безсистемно і неефективно, без наукового обґрунтування, прогнозування обсягів видобутку.

Ліцензію на розробку корисних копалин мають тільки Бучацький «Райагробуд» - 2,0 га та ТзОВ «Пролісок» - 2,4 га на території Трибухівської с.р.  В стадії розробки документація ТзОВ «Дністербуд» на території Костільницької с.р. – 7,2 га.

Рішенням Бучацької районної ради №111 від 24.05.2016 року погоджено надання спеціального дозволу ФОП - Тихолізу Володимиру Івановичу на геологічне вивчення каменя - пісковика орієнтовною площею 0,8 га, розташованого на території Золотопотіцької об’єднаної територіальної громади.

Рішенням Бучацької районної ради №172 від 16.09.2016 року погоджено надання ТзОВ «СКМП»  спеціального дозволу на геологічне вивчення покладів-пісковиків орієнтовною площею 4,2 га, розташованих на території Берем’янської сільської ради.

Рішенням Бучацької районної ради №173 від 16.09.2016 року погоджено надання  ПП «Бобулинські піски» спеціального дозволу на геологічне вивчення пісків орієнтовною площею 8,0 га, розташованих на території Бобулинської сільської ради.

Решту  родовищ не використовуються, або використовуються частково без правовстановлюючих документів.

Відповідно до державної статистичної звітності на території Бучацького району обліковується 108 водних об’єктів (стави) площею 398,1678 га.. З них - 32 площею 162,71 га водного дзеркала використовуються суб’єктами господарювання на підставі правовстановлюючих документів на земельну ділянку. Крім цього укладено 31 договір оренди земель водного фонду. Орендна плата становить  майже 26тис.грн., і орендарями сплачується повністю. Решта - 235,457 га - знаходиться в землях запасу сільських рад району і не використовуються або використовуються частково без правовстановлюючих документів.

Станом на 01.02.2017року в Бучацькому районі обліковувалось
12,79 тис. га лісових земель, з них 10,8 тис. га перебувають в користуванні лісогосподарських підприємств (84 %) – з них: 89,25 га використовуються згідно державних актів на право постійного користування землею, на решту земель документація в стадії розробки. 1,9 тис. га – перебуває в землях державної власності, а 0,127 тис.га – знаходяться в користуванні підприємств, установ та організацій.

На сьогоднішній день інвентаризація земель в районі проведена в таких обсягах:

- землі населених пунктів на площі – 2800 га, що становить 15 % від загальної площі;

- землі несільськогосподарського призначення за межами населених пунктів -  423 га, що становить  3 % від загальної площі.

 

Оборонна робота та мобілізаційна підготовка

 

На виконання Закону України від 25 березня 1992 №2232 ХІІ «Про військовий обов’язок і військову службу» проведено весняний та осінній призови громадян України  чоловічої статі на строкову військову службу. Так, районним військовим комісаріатом у 2016 році призвано та відправлено на службу у Збройні  Сили України  38 громадян, що становить100% від доведеного завдання.

Відповідно до Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу” з метою якісного комплектування Збройних Сил України , проводяться щорічні приписки до призовних дільниць. Протягом 2016 року приписано 236 юнаків до Бучацької призовної дільниці.

Впродовж 2016 року працівниками районного військового комісаріату здійснено перевірку стану військового обліку та бронювання військовозобов’язаних та призовників на підприємствах, установах, організаціях та навчальних закладах Бучацького району.

На підставі висновків, перевірок та інформації районного військового комісара, можна відзначити, що стан військового обліку та бронювання в районі оцінюється як належний.

Мобілізаційне планування та підготовка до роботи району  в умовах особливого періоду здійснюється  відповідно до   Конституції України, Закону України  «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», інших законів  України. Усі підприємства району прийняли встановлені мобілізаційні завдання без зауважень, розробили мобілізаційні плани  і при наявності сировини та енергоносіїв здатні виконувати поставлені завдання в умовах особливого періоду. Також, 25 березня 2016 року  укладено договір між районною державною адміністрацією та військовою частиною ПП В 1428 м. Тернопіль щодо встановлення шефства. Згідно доведених завдань закуплено 3 АКБ 6СТ 190, перетворювачі іржі ВД – 40. Загальна сума наданої допомоги складає 14000 грн. Районна державна адміністрація тісно співпрацює з районним військовим комісаріатом щодо здійснення заходів, пов’язаних з відбором громадян для проходження військової служби за контрактом у Збройних Силах України.

 

Забезпечення законності, охорони прав, свобод

і законних інтересів громадян

 

Непроста суспільно-політична та економічна ситуація, проведення військових дій на сході нашої держави, кардинальні зміни правоохоронної системи значною мірою вплинули на криміногенну ситуацію на території Бучацького району.

Сьогодні спостерігається тенденція до збільшення масштабів криміналізації основних сфер життєдіяльності населення. Лише за останній  рік на 4% більше зареєстровано кримінальних правопорушень, за якими відкриті кримінальні провадження, на 12% збільшилась реєстрація тяжких та особливо тяжких кримінальних злочинів.

Станом на 01.01.2017 року в до Бучацького відділення поліції надійшло 2894 заяв та повідомлень про злочини та пригоди, які були відповідно зареєстровані в журналі «Єдиного обліку». З них 469 інформацій про кримінальні події, які зареєстровано в ЄРДР (у 2015 році 532, що на 13,4 % менше).

Із усіх зареєстрованих кримінальних проваджень 43 по тяжких та особливо тяжких злочинах (у 2015 році таких злочинів було 62), з яких 15 на даний час залишаються нерозкритими.

У 2016 році розслідувано та направлено до суду 169 кримінальних проваджень, за якими 106 особам оголошено про підозру у скоєнні кримінальних правопорушень, в тому числі 36 кримінальних проваджень по тяжких та особливо тяжких видах злочинів.

Проведеними профілактичними заходами не допущено в поточному році скоєння на території району таких видів злочинів, як умисні вбивства, зґвалтування, розбої, вимагання, спричинення тілесних ушкоджень середньої важкості.

За вчиненими кримінальними правопорушеннями забезпечено відшкодування завданих збитків в сумі 134702 грн.

У 2016 році працівниками поліції на території району проводилася відповідна профілактична робота. Зокрема, з початку року виявлено 1215 адміністративних правопорушень, за скоєння яких складено 1215 адміністративних протоколів (у 2015 році їх було - 1104).

Аналіз стану профілактики та боротьби зі злочинністю на території району свідчить про те, що Бучацьким районним відділенням Теребовлянського відділу поліції Головного управління Національної  поліції в Тернопільській області у 2016 році проводилася певна робота, спрямована на профілактику та боротьбу зі злочинністю, забезпечення законності, правопорядку, охорону прав, свобод і законних інтересів громадян.

Об’єднання громадян

 

18 грудня 2016 року, відповідно до постанови Центральної виборчої комісії, пройшли перші вибори місцевих голів та депутатів до об’єднаних територіальних громад в України.  На території Бучацького районну станом на 01.01.2017 року утворено дві територіальні об’єднані громади:

- Трибухівська об’єднана територіальна громада з центром у селі Трибухівці. До складу даної громади входить 2 населених пункти: с.Трибухівці та с.Пишківці.

- Золотопотіцька об’єднана територіальна громада з центром у селищі  Золотий Потік, яка включає 1 селищну, 7 сільських рад (кількість населених пунктів – 11).

         За рік, що минув, партійно-політичне життя району не відзначалося високим рівнем активності. Водночас, спостерігалась тенденція зростання інтересу людей до конкретних дій влади щодо поліпшення соціально-економічної ситуації, як в державі в цілому, так і на регіональному рівні.

Найбільш активними в районі залишаються районні осередки  «Блок Петра Порошенка «Солідарність», ВО «Свобода», ВО «Батьківщина», «Народний рух України», «Громадський рух «Народний контроль».

Найбільш активними із громадських організацій залишаються громадські організації «Захист прав споживачів», «Нова Бучаччина», «Бучач – АРТ», «Молодіжна Пластова Станиця Бучач», районна організація Всеукраїнського об’єднання ветеранів, громадсько-просвітницька організація «Союз Українок», громадська організація «Волонтери Бучаччини».

Бучацька районна рада обрана в складі 34 депутатів. Мандати розподілилися таким чином: Районна організація Партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність» - 12 депутатів, Районна організація Політичної партії Всеукраїнське Об’єднання «Батьківщина» - 8 депутатів, Районна організація Всеукраїнське Об’єднання «Свобода» - 4  депутати, Районна організація Політичної партії «Народний рух України» - 3 депутати, Районна організація Політичної партії «Громадський рух «Народний контроль» - 3 депутати, позафракційних – 4 депутати.

Бучацька міська рада обрана у складі 26 депутатів.

         Впродовж 2016 року в Бучацькому районі з робочою поїздкою неодноразово перебував народний  депутат України  Микола Люшняк. Зокрема, проводив прийоми громадян, відповідав  на  телефонні  дзвінки, брав участь у нарадах, сесіях районної ради, тощо. Також, народний депутат України Микола Люшняк, вручив працівникам Бучацького гарнізону нові комплекти сучасного сертифікованого спецвзуття українського виробництва. За його сприяння амбулаторія загальної практики сімейної медицини села Переволока отримала найсучасніший апарат для аналізу крові.

Окрім того, на протязі 2016 року в районі з робочими поїздками побували: Президент України Петро Порошенко, який відвідав фермерське господарство «Гадз» у селі Трибухівці та взяв участь у відкритті його промислових потужностей; голова Правління Всеукраїнської громадської організації «Українська ліга сприяння розвитку паліативної та хоспісної допомоги», завідувач кафедри управління охороною суспільного здоров’я Національної академії державного управління при Президентові України, Заслужений лікар України, екс-міністр, екс–головний лікар Бучацької центральної комунальної районної лікарні Василь Князевич.     

 

Національні відносини та релігійна ситуація

 

Кількість населення нашого району становить 63,7 тис. осіб, в т.ч. міського – 15 тис. осіб, сільського –  48,7 тис. осіб. Більшість населення нашого району, за національним, поділом складають українці. Зареєстрованих національних меншин на території району та місць компактного проживання людей іншої національності немає. Проте, на території району проживають декілька сотень громадян інших національностей.

Незважаючи на рекомендації ООН щодо проведення перепису населення кожні 10 років, через нестачу коштів, дана робота не проводилась ще з 2001 року. За даними останнього перепису населення  найбільш поширеною національністю (після українців) на Бучаччині є росіяни – 234 особи, поляки – 48 осіб, білоруси – 22 особи. Згідно з переписом для більшості осіб іншої національності рідною мовою стала – українська.

Станом на 01.01.2017 року на території району зареєстровано 130 релігійних громад різних конфесій. Діють 84 церкви, в них служать 99 священників. Майже в усіх населених пунктах району зареєстровано по дві релігійні організації. Це здебільшого громади УГКЦ та УПЦ КП.

Розподіл релігійних організацій за віросповідними напрямками свідчить про переважну чисельність в Бучацькому районі представників християнських деномінацій: православні, католицькі та протестантські релігійні організації.

Найбільш поширеними на території району є громади Української греко – католицької церкви (33 громади). Українська православна церква Київського патріархату (УПЦ КП)  посідає друге місце в районі, їх кількість – 29. Також, на території району діють: Українська Автокефальна Православна Церква – 14 громад, Українська православна Церква – 3 громади, Римо – католицька церква – 3 громади, Християни віри євангельської – 2 громади, Євангельські Християни Баптисти – 1 громада та Свідки Єгови – 1 громада.

 

Інформаційна діяльність

 

Місцевою владою постійно проводяться роз’яснення, громадські слухання, зустрічі за місцем проживання тощо з проблемних питань, що хвилюють населення.

Громадськість району відслідковує перебіг подій, пов’язаних з подіями у зоні проведення АТО, у Верховній Раді, м. Київ та в Україні в цілому, а також   роботу органів виконавчої влади.

Найбільш вартісними уваги подіями за звітній період стало відзначення в районі 97-ї річниці Соборності та Свободи України, 98-ї річниці ЗУНР, Дня пам’яті Героїв Крут, вшанування пам’яті жертв політичних репресій, вшанування учасників бойових дій на території інших держав та 27-ї річниці виведення військ з Афганістану, 202-річниці від дня народження та 155-річчниця перепоховання праху Т.Г.Шевченка, Деня пам’яті жертв голодомору.

          На високому організаційному рівні відбулось свято Дня поля,  День Конституції та День молоді, фестиваль «Свято у старому замку», День захисника України, День Збройних Сил України, тощо.

         За рік, що минув в районі відбулась низка заходів, зокрема святкування 71-ї річниці завершення Другої світової війни і Перемоги над нацизмом у Європі, Дня Героїв, свято першого та останнього дзвоників, День міста, День Державного прапора, День незалежності України, свято духової музики «Бучацькі фанфари» тощо.

         З 3 по 5 червня в Бучачі проводились «Дні Пінзеля», присвячені  видатному скульптору Іоану Георгу Пінзелю. З 16 по 31 грудня в районі проходили урочисті заходи з нагоди Дня Святого Миколая та Новорічно-Різдвяних свят.

Всі заходи в районі  відбувались за участю представників влади, громадських організацій, політичних партій та громадськості.

Що стосується актуальної інформації в ЗМІ, то на шпальтах районної газети та місцевому радіомовленню відбувалось постійне висвітлення роботи органів виконавчої влади, інформування населення про роботу «гарячих» телефонних ліній та графіків прийому громадян керівництвом районної державної адміністрації, відображення культурно-мистецьких подій  району.

         Абсолютна більшість населення району прагне конкретних дій від влади щодо поліпшення  соціально-економічної ситуації, як в державі в цілому, так  і на регіональному рівні.

Суспільні настрої більшої частини населення спрямовані на подальший процес розбудови Української держави.

   Повідомлення про існуючі конфліктні ситуації в райдержадміністрацію не надходили.

 

 

Висновки щодо стану соціально – економічного розвитку, нагальні проблеми розвитку району та шляхи їх розв’язання

         

       Внаслідок впливу загальнодержавної фінансово-економічної кризи на соціально-економічні процеси в районі у попередні роки  виникло  ряд проблемних питань розвитку окремих секторів економіки, від вирішення яких великою мірою залежить  виконання програми соціально-економічного розвитку району  у 2017 році.

       До основних чинників, які стримують соціально-економічний розвиток району слід віднести:

- основні причини зниження виробництва промисловості пов’язані із низькою купівельною спроможністю населення, високим рівнем інфляції, звуженням ринків збуту та перенасичення їх певними видами товарів та конкуренцією;

- низькою інноваційною активністю підприємств щодо оновлення основних фондів та впровадження енерго - та ресурсозберігаючих технологій, що суттєво знижує конкурентоспроможність продукції;

- слабкою матеріально-технічною базою підприємств житлово-комунального господарства;

- уповільненням інвестиційних процесів;

- скороченням працівників у реальному секторі економіки, перехід на режим роботи в умовах неповної зайнятості;

- ризиками високих темпів зростання індексу споживчих цін, зменшенням реальних доходів громадян;

 

      Шляхи їх розв’язання:

- технологічне переоснащення діючих та створення високотехнологічних нових підприємств з виробництва та переробки сільськогосподарської продукції;

- модернізація  промислових  виробництв з врахуванням інноваційних технологій;

- розвиток потенціалу малих і середніх агровиробників, покращення доступу до фінансових ресурсів;

- підтримка диверсифікації агровиробництва та заміщення імпорту;

- поліпшення надання послуг для дрібних сільгосптоваровиробників і організація співробітництва між ними;

- організація діяльності сільських громад,  збереження та підтримка традицій і звичаїв;

- розвиток високопродуктивного агропромислового комплексу;

- впровадження ресурсо- і енергозберігаючих технологій;

- розвиток сучасної інфраструктури малих міст та сільських територій;

- покращення доступу жителів району до соціальної інфраструктури;

- реконструкція інженерних комунікацій житлово-комунальної сфери;

- розвиток інфраструктури охорони навколишнього природного середовища;

- розбудова об’єктів охорони здоровя, освіти, фізкультури та спорту;

- розвиток туристично-рекреаційного комплексу.
Шановні відвідувачі!

Ми раді вітати Вас на нашому сайті. Тут Ви зможете дізнатись про основні соціально-економічні та суспільно-політичні події в житті району, ознайомитися з інформацією про діяльність районної державної адміністрації.
Сподіваємось, що  інформація, представлена на нашому сайті буде для Вас корисною і цікавою!

Анонси подій

Інформаційні послуги

 

 

 

 

.

Актуальна тема