Бережанська районна державна адміністрація
47501, м.Бережани, вул.Шевченка, 15-А
 
укр рус eng
Пошук
Розширений пошук

Опитування

.
На головну

Безпека праці під час весняно-польових робіт


БЕЗПЕКА  ПРАЦІ  ПІД  ЧАС ВЕСНЯНО-ПОЛЬОВИХ  РОБІТ

З початком весни та настанням потепління на підприємствах  агропромислового комплексу розпочинаються весняно-польові роботи. Аграріям необхідно в найкоротші терміни встигнути провести весняно-польові роботи. Всі ми добре знаємо, що весняний день рік годує. А зробити це все необхідно без допущення нещасних випадків на виробництві та виробничого травматизму. Аналізуючи три попередні роки в Україні бачимо, що близько 25 відсотківтравм з важкими наслідками у сільському господарстві сталося у  березні-травні, і найчастішевони трапляються при виконанні робіт на полях. Працівникам доводиться проводити цілий комплекс робіт із застосуванням мінеральних добрив, гербіцидів, протруювачів, які використовуються при підживленні посівів, протруюванні та перевезенні насіннєвого матеріалу, сівбі, а ці  роботи з застосуванням отрутохімікатів відносяться до робіт з підвищеною небезпекою. З такими працівникамнеобхідно проводити спеціальне навчання та перевірку знань з питань охорони праці, відповідні інструктажі, організовувати відповідні медичні огляди.

Відповідно до Закону України«Про охорону праці», заходи збезпеки виробництва мають фінансуватись не менше 0,5 відсотка від фонду оплати праці. Проведення організаційних заходів з профілактики виробничого травматизму повинне стояти на одному рівні із питаннями матеріально-технічного забезпечення виробничих процесів.

Організація роботи сільськогосподарських робіт повинна проводитися  згідноз „Правилами з охорони праці в сільськогосподарському виробництві”, інструкцій з охорони праці, посадових інструкцій та інших нормативних актів з охорони праці.

Відповідальними особами за організацію охорони праці під час проведення весняно –польових робіт призначаються:

- в цілому по господарству – головний агроном, головний інженер;

- у відділках, бригаді – керуючий відділком, бригадири тракторних і польових бригад.

Обов’язково необхідно:

?  організувати навчання працюючих безпечним методам роботи;

?  провести інструктажі з охорони праці з усіма працівниками, зайнятими на виробничих процесах;

?  забезпечити працюючих спецодягом, засобами індивідуального захисту, аптечками, питною водою та засобами пожежогасіння;

?   відвести місце для відпочинку, споживання їжі та паління;

?   не допускати до роботи осіб, які не пройшли медичний огляд;

 не допускати до роботи осіб хворих, перевтомлених, тих, які знаходяться в нетверезому стані, та тих, що не пройшли інструктаж з охорони праці;

?  не допускати машини і обладнання, які мають технічні несправності;

?  заміняти, регулювати та очищати робочі органи машин дозволяється тільки при непрацюючому двигуні трактора, після того, як будуть опущені, або встановлені на підставки, робочі органи;

?  не допускати експлуатацію машин без передбачених конструкцією огорож рухомих елементів;

?  під час агрегатування трактора з причіпними машинами необхідно зашплінтувати з’єднувальний пристрій. Агрегати, до складу яких входять причіпні машини, з робочим місцем, обладнати двосторонньою сигналізацією;

?  причепи до трактора і навіска сільськогосподарських машин повинні виконуватись особами, які обслуговують дану машину, із застосуванням інструменту підйомних пристосувань, які гарантують безпечне виконання операцій.

При підготовці поля до посіву:

- вибрати і вивезти каміння, засипати ями та інші перешкоди;

- зробити контрольні борозни;

- відбити поворотні смуги;

- відзначити місця для відпочинку.

Причіпта навісне обладнання на трактор необхідно виконувати удвох. Робітник, який здійснює дії з навісним обладнанням, не повинен стояти на шляху руху трактора до машин, а зчіпку починати тільки після сигналу тракториста. Тракторист повинен вести трактор на пониженій передачі, на малих обертах двигуна, без ривків слідкувати за діями зчіпками і весь час тримати ногу на педалі головної муфти зчеплення. З’єднувати причіпну сергу з причіпним пристроєм машин потрібно тільки при зупиненому тракторі і виключеній передачі.

Сівалки і посадкові машини повинні мати:

·      огородження за спиною сівальника - на висоті 1 метра, якщо причіплені борони котки, шлейфи і т.д.

·       захисні огородження зубчатих і ланцюгових передач;

·      пристосування для очищення робочих органів;

·      двосторонню сигналізацію.

Завантаження сівалок посівним матеріалом та добривами повинне виконуватись тільки при допомозі механічної заправки.

При застосуванні гербіцидів та пестицидів для обробітку безпосередньо в полі необхідно обов’язково пересвідчитись, що в зоні роботи агрегату та на прилеглих полях не працюють люди, а в разі виконання на цих полях агротехнічних операцій, в подальшому витримати карантинні строки, які встановлені на певний вид пестицидів.

На навісних сівалках робота сівальника забороняється. Обслуговування одним працівником більше однієї сівалки забороняється. Сівальник під час виконання робіт повинен бути одягнений в спецодяг, спецвзуття, використовувати ЗІЗ (захисні окуляри і респіратор).

        Забороняється сівальнику під час руху агрегату переходити з сівалки на сівалку, сидіти на насіннєвих ящиках, працювати при знятих огорожах, очищати руками робочі органи.

        Також треба звернути особливу увагу роботодавців на заборону застосування праці осіб молодше вісімнадцяти років та жінок на важких роботах і на роботах з шкідливими або небезпечними умовами праці. Крім того, забороняється залучати неповнолітніх до нічних надурочних робіт і робіт у вихідні дні та до підіймання і переміщення речей, маса яких перевищує встановлені для них граничні норми.

        Адже необхідною умовою успішного проведення комплексу весняно-польових робіт та збереження людського життя та здоров’я є створення керівниками сільськогосподарських підприємств безпечних умов праці, здійснення належного контролю за виконанням нормативно-правових норм з охорони праці та суворе дотримання працівниками трудової та виробничої дисципліни.

       Ю. Мандрицький, страховий експерт з охорони праці Бережанського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Тернопільській області.
 

Анонси подій

Актуальна тема