Бережанська районна державна адміністрація
47501, м.Бережани, вул.Шевченка, 15-А
 
укр рус eng
Пошук
Розширений пошук

Опитування

.
На головнуОсновні напрями взаємодії з роботодавцями в нових умовах адміністрування єдиного внеску

Про основні напрями взаємодії з роботодавцями в нових умовах адміністрування єдиного внеску розповідає  виконуючий обов’язки  начальника  відділення виконавчої дирекції Фонду в   Бережанському районі    Штогрин С.М.

«Відділення виконавчої дирекції Фонду в  Бережанському  виконує статутні функції Фонду на території  Бережанського,  Козівського та Зборівського районів   (3159 страхувальників на обліку). Фонд забезпечує конституційні гарантії щодо соціального захисту, охорони життя та здоров'я громадян у процесі їх трудової діяльності всім застрахованим громадянам України, що перебувають в офіційних трудових відносинах. Особи, які не працюють на умовах трудового договору або контракту, загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання не підлягають та не отримують від Фонду відповідні страхові виплати та компенсації у разі настання нещасного випадку на виробництві. Про це слід пам’ятати всім роботодавцям і в першу чергу тим, які користуються працею найманих осіб без належного оформлення трудових відносин.  

Одним із важливих напрямів роботи відділення є забезпечення надходження страхових коштів до бюджету Фонду за рахунок надходження від страхувальників заборгованості минулих років, коштів від накладених штрафних санкцій, нарахованих капіталізованих платежів страхувальникам-банкрутам та інші, адже від цього залежить повнота, якість та своєчасність надання соціальних гарантій потерпілим на виробництві. Після набрання чинності Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» з 1 січня 2011 року значно змінилися функції відділення в частині ведення обліку страхувальників та страхових коштів, а також забезпечення контролю за повнотою та своєчасністю їх сплати. З січня 2011 року функції щодо адміністрування єдиного соціального внеску перейшли до Пенсійного фонду України, а з 1 жовтня 2013 року – до органів доходів і зборів (на даний час органи Державної фіскальної служби). У той же час, залишилися незмінними статутні функції Фонду щодо соціального захисту, охорони життя та здоров'я громадян у процесі їх трудової діяльності, як і не змінилися напрацьовані багаторічні взаємовідносин між відділенням виконавчої дирекції Фонду і роботодавцями в плані саме соціального захисту працюючих на виробництві. Всі роботодавці залишилися страхувальниками Фонду з відповідними правами та обов'язками у відповідності до базового Закону.

Роботодавець як страхувальник зобов'язаний сплатити єдиний соціальний внесок до органу ДФС, у випадку наявної заборгованості станом на 01.01.2011 року – сплатити її на рахунок відділення виконавчої дирекції Фонду, у визначений термін подавати до відділення відомості про річний фактичний обсяг реалізованої продукції, повідомляти у встановленому порядку про нещасні випадки тощо. У той же час, у разі настання нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, за Фондом зберігаються всі обов'язки щодо відновлення здоров'я та працездатності потерпілих, відшкодування шкоди, заподіяної їх здоров'ю та життю.

Таким чином, в умовах нового порядку адміністрування єдиного соціального внеску взаємодія відділення з роботодавцями  Бережанського Козівського та Зборівського районів   не припиняється, а навпаки удосконалюється, в першу чергу вона залежить від своєчасності та повноти сплати єдиного соціального внеску підприємствами, організаціями та приватними підприємцями . Продовжується робота щодо примусового стягнення заборгованості з страхувальників, які не сплатили страхові внески до Фонду станом на 1 січня 2011 року, а їх було на цю дату на обліку 206 із заборгованістю 223.71 тис. гривень.  Відділенням вживаються  заходи, передбачені чинним законодавством, що дало змогу додатково залучити до бюджету Фонду 192,2 тис. грн. страхових коштів у вигляді погашеної заборгованості та скоротити наявну заборгованість до відділення більше, ніж у 4 рази. Таким чином, станом на 1 жовтня 2014 року залишок заборгованості по страхових коштах становить 51 ,8 тис. грн. по 22 страхувальниках, у тому числі недоїмки – по 7 страхувальникам в сумі 31.5 тис. гривень.

Найбільшими боржниками до відділення виконавчої дирекції Фонду в  Козівському районі  є «Козлівський  цегельний завод» - загальна сума боргу складає -  20851,10 грн., в т.ч.   недоїмки - 7484.39 грн.,    пені -  5612,03 грн.,  « Козова-  Комунальник» загальна сума боргу складає -   10025,10 грн., в т.ч. недоїмка  - 7484,39 грн., пеня -  2291,35грн.   В Зборівському районі Філія  ТОВ  «Текслепром» загальна сума боргу складає  - 2844,91 грн.,ТзОВ «Залозецький цегельний завод» загальна сума боргу складає – 1311,18 грн.  , в Бережанському районі ТОВ   «Бережанський  склозавод» загальна сума боргу складає - 2000 грн.,  ВАТ « Бережанський  склозавод» загальна сума боргу складає -2754,66 грн., по приватному підприємцю Пендзюр І.І. загальна сума боргу складає -3344,88 грн.

    Відповідно до статті 24 базового Закону, відділення виконавчої дирекції Фонду має право відносити страхувальника до класу професійного ризику виробництва (далі – КПР) з урахуванням виду його економічної діяльності та перевіряти достовірність поданих страхувальниками відомостей про види економічної діяльності (у тому числі основний). Проводиться моніторинг і надається практична допомога страхувальникам у питаннях правильності встановлення КПР з урахуванням виду економічної діяльності, а в разі необхідності, здійснюється перевірка достовірності поданої страхувальниками інформації щодо розподілу чисельності працівників, річного фактичного обсягу реалізованої продукції (робіт, послуг) за видами економічної діяльності та зміна КПР. За 10  місяців 2014 року відділенням було здійснено з цих питань           150  перевірки страхувальників, крім того  43 перевірки – щодо правильності нарахованих та сплачених страхових внесків до Фонду до 01.01.2011 року. За цей період до ДПІ    районів  головного управління Державної фіскальної служби у  Тернопільської обл.. (далі – органи ДФС) направлено 37 запитів щодо зміни КПР.

З метою дотримання термінів для виставлення кредиторських вимог страхувальникам-банкрутам, спеціалісти відділення постійно відслідковують публікації оголошень про порушення провадження у справах про банкрутство в офіційних друкованих ЗМІ та сайтах. Налагоджена тісна взаємодія з місцевими органами виконавчої влади, органами ДФС, державним реєстратором та іншими з питань погашення заборгованості. Крім того, для виявлення страхувальників, стосовно яких порушено справу про банкрутство, та тих, які ліквідуються з інших причин, відслідковується інформація в базах даних Єдиного державного реєстру судових рішень, ЄДРПОУ. Станом на 1 жовтня 2014 року до 4 страхувальників-банкрутів відділенням заявлено у судовому порядку 14,32тис. грн. кредиторських вимог.

У своїй роботі з роботодавцями відділення належну увагу приділяє роз'яснювальній роботі серед фізичних осіб-підприємців про переваги добровільного страхування у Фонді. У відділенні перебуває на обліку 11 добровільно застрахованих осіб. Добровільне страхування від нещасного випадку на виробництві, як і загальнообов'язкове державне соціальне страхування, дає право на соціальний захист, охорону життя та здоров'я громадян у процесі їх трудової діяльності.

Одним із основних напрямів роботи відділення зі страхувальниками є проведення профілактичної роботи серед роботодавців, спрямованої на усунення шкідливих і небезпечних виробничих факторів, запобігання нещасним випадкам на виробництві, професійним захворюванням та іншим випадкам загрози життю і здоров'ю застрахованих, викликаних умовами праці. Так, за 10  місяців 2014 року страховими  експертами з охорони праці відділенням надано страхувальникам 136  консультацій з питань охорони праці, проведено з роботодавцями та спеціалістами з охорони праці6 семінарських занять та 11 нарад, 8 засідання за «круглим столом», надано допомогу у впровадженні або удосконаленні систем управління охороною праці на підпорядкованих підприємствах 84 керівникам та 66 – пропозиції щодо підвищення безпеки виробництва. Взято участь у роботі 17 комісій з охорони праці в установах і на підприємствах  районів   та у роботі 30 комісій з перевірки знань з питань охорони праці працівників і фахівців підприємств, установ і організацій. Страховими експертами вивчено позитивний досвід з профілактичної роботи та впровадження дієвих систем управління охороною праці на двох кращих підприємствах районіів, який поширено серед інших роботодавців через ЗМІ, на нарадах, семінарах тощо.

Слід зазначити, що саме роботодавець, відповідно до Закону України «Про охорону праці», зобов'язаний створити на робочому місці належні умови праці, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав та обов'язків працівників у галузі охорони праці. На жаль, як свідчать проведені відділенням перевірки з цих питань (111 – за 10  місяців 2014 року), на окремих підприємствах  районів   спостерігається скорочення фінансування заходів з охорони праці, а на багатьох таке взагалі відсутнє, не призначені відповідальні особи за охорону праці, не проводяться навчання та інструктажі з питань охорони праці, керівники не проходять навчання та не володіють основами законодавства про охорону праці, роботодавці належним чином не оформляють трудові відносини з працівниками та не приділяють достатню увагу виробничій та трудовій дисципліні, впровадженню профілактичних заходів зі створення безпечних умов праці на робочих місцях.

Все це і спричинило у поточному році 10   нещасних випадків на виробництві, один з яких є смертельний. У цих випадках через пряме ігнорування правил безпеки праці, а також через «міфічну» економію на безпеці праці, завдано не лише багато горя і страждань конкретним людям, їх рідним та близьким, а й безпосередньо ці особисті трагедії виливаються в чималі витрати Фонду на страхові виплати потерпілим та членам їх сімей. Тільки за 10  місяців 2014 року відділенням відшкодовано коштів потерпілим та членам їх сімей в сумі 1366.8 тис. грн., крім того виплачено кошти на медичну, професійну та соціальну реабілітацію потерпілим по 8 видах допомоги на суму 120.3 тис. гривень. Тому вимагаємо у керівників підприємств, інженерів з охорони праці, всіх працівників пильності і піклування про безпеку праці на підприємстві, власну безпеку на робочому місці відповідно до вимог Закону України «Про охорону праці».

У той же час, відділення нагадує всім страхувальникам районів  , які перебувають на обліку у Державному реєстрі загальнообов'язкового державного соціального страхування, про необхідність подання до 25 січня 2015 року відомості розподілу чисельності працівників, річного фактичного обсягу реалізованої продукції (робіт, послуг) за видами економічної діяльності, а також додатково всім страхувальникам, які є боржниками до Фонду, – звітності про стан заборгованості до повного її погашення. На підставі відомості розподілу відділенням буде здійснено перегляд з початку 2015 року належності страхувальника до класу професійного ризику виробництва за його основним видом економічної діяльності. виходячи з норм статті 165 Кодексу України про адміністративні правопорушення, несвоєчасне інформування Фонду про річний фактичний обсяг реалізованої продукції (робіт, послуг) та про зміни технології робіт або виду діяльності підприємства, несвоєчасне подання або неподання звіту страхувальниками, які мають заборгованість до Фонду – тягне за собою адміністративну відповідальність у вигляді накладення адміністративного штрафу на посадових осіб страхувальників від восьми до п'ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі ж правопорушення, тягнуть за собою накладення штрафу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян».

 

В.о. начальника відділення                                   С.М. Штогрин
 

Анонси подій

Актуальна тема