Бережанська районна державна адміністрація
47501, м.Бережани, вул.Шевченка, 15-А
 
укр рус eng
Пошук
Розширений пошук

Опитування

.
На головнуГотуватись до зими необхідно літом, або як заощадити кошти на обігрів приміщення!

              

               В очікуванні чергової холодної пори року, зважаючи на тенденції до регулярного подорожчання енергоресурсів, багато громадян напевно задаються питаннями зменшення витрат на обігрів власних помешкань, водночас покращення їх кліматичних та температурних параметрів. У даному матеріалі спробуємо зробити огляд основних шляхів з допомогою яких можна досягнути відчутних результатів у даному напрямку.

               Найбільш швидким з огляду на досягнення очікуваного результату та дешевим у порівнянні з іншими є встановлення сучасних вікон, які би відповідали нормативам з енергозбереження. На сьогоднішній час поширення набули склопластикові вікна. Однак наявний широкий асортимент даних виробів включає як «ширпотреб», який лише ззовні є привабливим, а за своїми характеристиками значно програє традиційним дерев’яним вікнам, так і якісні вироби, виготовленні на рівні світових стандартів. Однак споживачам варто вишукати у розмаїтті пропозицій дійсно якісний товар, який має ряд специфічних ознак. Вибираючи склопакети варто звернути увагу на ряд особливостей, зокрема перевагу необхідно віддавати  виробам із 2-х камерними склопакетами перед однокамерними ( 3 скла порівняно із 2 ), а також рамами із щонайбільшою кількістю повітряних камер (5 і навіть 7-ми камерні профілі). Якнайбільше число камер  сприяє утрудненню теплопередачі, що покращує теплоізоляційні властивості виробу. Додатковими, так би мовити, опціями сучасних склопластикових вікон є заповнення простору між шибами інертним газом з малою теплопровідністю – аргоном та нанесення на них  особливого покриття, що утруднює проникнення інфрачервоних  (теплових) променів із нагрітого приміщення, тим самим додатково покращуються теплоізоляційні властивості вікон. Особливою ознакою, яка вказує на заповнення склопакету аргоном, є наявність в його торцях чи кутах отворів, через які  при виготовленні склопакету він заповнюється газом, а також обов’язковість у спеціальному маркуванні зазначення хімічної назви  елементу аргон (Ar). Для тих хто все ж таки спокуситься на дешевизну склопластикових вікон окремих виробників (з мінімальним числом між віконних камер та камер у профілі) варто знати, що такі вироби практично не зменшують теплові втрати через віконні отвори, при цьому значно погіршують мікроклімат в приміщенні, підвищуючи вологість, що в кінцевому результаті шкодить як здоров’ю осіб, які перебувають в приміщеннях, так і призводить до руйнування внутрішніх опоряджувальних робіт, особливо за умови використання матеріалів на основі гіпсу. Для таких виробів характерний «плач» віконних шиб, який викликається надто низькою температурою на внутрішньому склі (ознака низьких теплоізоляційних властивостей) навіть при відносно високій температурі зовнішнього повітря (10-15 градусів Цельсія). Аргументи виробників про використання режиму мікро вентиляції для зменшення вологості і відповідно «плаксивості» вікон суперечать функціональному призначенню вікон –пропускаючи світло затримувати тепло. Для чого ж тоді вікно, коли воно постійно привідкрите? Єдиною перевагою таких виробів є привабливий вигляд.

               Покращити теплоізоляційні властивості звичайних вікон з дерев’яними рамами можна шляхом герметизації з допомогою силікону щілин між склом і віконною рамою та між віконною рамою і іншими конструктивними елементами (притворними палнками, футриною) з допомогою звичайних гумових ущільнювачів, а також використання віконної фурнітури, яка дає можливість регулювати величину щілин для  монтажу ущільнювачів. Належним чином удосконалене дерев’яне вікно забезпечуватиме відчутне зменшення тепловтрат при цьому на ньому не спостерігатиметься конденсація атмосферної вологи, навіть у холодну пору року.

               Огляд особливостей газових котлів наведено у матеріалах розміщених у номерах 1-2 та 5 газети «Бережанське віче» за цей рік. Однак на доповнення цих матеріалів варто зауважити, що із зміною цінової ситуації на ринку енергоресурсів щодо здорожчання природного газу, поволі нівелюються переваги традиційних газових котлів. Наступним кроком розвитку технологій газових теплогенераторів є конденсаційні газові котли із коефіцієнтом корисної дії (ККД) до 107%, який зберігається у широкому діапазоні модуляції потужності. Традиційні газові котли (атмо чи турбо) заявлений коефіцієнт корисної дії у 92-94% підтримують у досить вузькому діапазоні потужності, близькому до номінальної, яка становить 22-24 кВт. Реальна тепловіддача від котла, тобто теплове навантаження, що вимагається у більшості випадків, становить із розрахунку 1 кВт на 10м2 опалювальної площі, складає коло 20-30% від номінальної потужності котла та є нижчою від гарантованого виробником режиму мінімальної потужності, за якого зберігається зазначений коефіцієнт корисної дії. Тобто традиційний газовий котел працює в режимах далеко не ідеальних і більшість робочого часу відповідно його реальна ефективність є відсотків на 10 нижчою від паспортної. Перевагою ж конденсаційних котлів є забезпечення найбільш енергоощадного, економного та із найбільшим ККД режиму роботи в зоні низьких температур теплоносія (коло 30-45 градусів Цельсія). Ця особливість дає змогу підпримувати стабільно високий коефіцієнт корисної дії котла практично впродовж усього опалювального періоду, а також в повній мірі використовувати ці параметри при облаштуванні систем опалення типу «тепла підлога». На жаль недоліком конденсаційної техніки є її дороговизна, однак додаткові витрати вже впродовж кількох опалювальних сезонів окуповуються шляхом суттєвого (до 20% у порівнянні із традиційним сучасним газовим котлом) зменшення видатків на оплату спожитого природного газу.

               Наступним, дешевшим за рівнем початкових капіталовкладень, є використання твердопаливних котлів, зокрема піролізного типу. На даний час вартість теплової енергії отриманої шляхом спалювання природного газу та твердих порід деревини однакова, однак світові тенденції підтверджують схиляння балансу в сторону використання сучасних твердопаливних котлів, особливо коли йдеться про опалення приватних будинків великої площі. Основними особливостями сучасних твердопаливних котлів, на які необхідно звернути увагу, є суттєве збільшення площі теплообміну, наявність додаткових димооборотів, камери піролізного згоряння, а в кращому випадку забезпечення примусової циркуляції топкових газів з допомогою вентилятора та блоку управління параметрами горіння. Вищезазначені технічні елементи набувають все більшого поширення для побутових малопотужних твердопаливних котлів та при їх застосуванні дають змогу оптимізувати процеси горіння із досягненням ККД до 85% (для порівняння ефективність опалювальної печі – 20%, застарілих твердопаливних котлів – до 60%). Сучасний твердопаливний котел, будучи складним механізмом, вимагає ряду особливостей експлуатації. Виробники цієї техніки в інструкціях з експлуатації, як правило замовчують, що контур піролізу (додатково 10-15% ККД) починає ефективно працювати при температурі теплоносія у зворотній магістралі не менше ніж 65 градусів Цельсія, а вологість дров повинна становити не вище 20-30%, що досягається 2-х річною їх витримкою під накриттям на відкритому повітрі. При недотриманні цих умов паливо згорятиме неефективно із великим утворенням на теплообмінних поверхнях сажі та в попелі твердих незрогілих часток, а сучасний твердопаливний котел не набагато ефективніше працюватиме  за моделі старого взірця.

               У розмаїтті інженерних рішень з опалення найбільш перспективними залишаються варіанти улаштування опалення з допомогою електричної енергії. У цьому напрямку можна виділити 2 напрямки: перший - прямий електронагрів з допомогою повітряних електроконвекторів, нагрів огороджувальних конструкцій («тепла підлога», «теплі стіни»), другий - нагрів теплоносія системи опалення; використання електроенергії для приводу перетворювачів теплової енергії – теплових насосів.

               Перед коротким аналізом різних видів електроопалення варто зазначити, що його улаштування економічно доцільним стає при установці багато тарифного лічильника електричної енергії та вмиканні приладів прямого електрообігріву  в нічний час, коли діє пільговий тариф (коефіцієнт 0,4 для фізичних та 0,25 для юридичних осіб від звичайного денного тарифу).

               Прямий елктрообігрів рекомендовано улаштовувати для місцевого та короткотермінового нагріву нежитлових приміщень. Для житлової зони доцільно улаштовувати нагрів в нічний період масивних конструкцій, які мають валику теплоємність (перестінки, бетонні підлоги) окрім несучих конструкцій та міжповерхового перекриття. Електронагрів теплоносія раціональним буде у випадку нагріву теплоакумулюючих  ємностей із теплоносієм у нічний період. Така система передбачає встановлення необхідного дозуючого обладнання, що підмішує гарячий теплоносій із теплоакумулятора до основної циркулюючої маси теплоносія, тим самим підтримуючи необхідну стабільну температуру теплоносія в радіаторах опалення впродовж дня.

               Світова практика свідчить, що для обігріву приміщень при помірному кліматі та температурі атмосферного повітря до -5 градусів Цельсія ефективними є повітряні теплові насоси. Даний вид теплогенераторів є на порядок дешевший від теплових насосів, які черпають енергію із грунту чи водних русел (наземних і підземних), простим в монтажі та експлуатації. Представниками цих теплових насосів є окремі моделі звичайних побутових кондиціонерів, функцією яких передбачено окрім охолодження внутрішньо будинкового повітря у літній період, ще й нагрів його у холодну пору року. Показниками досконалості кондиціонера-теплового насосу є ступінь перетворення електричної енергії в теплову, тобто відношення віддаваної потужності до споживаної. Так у сучасних моделей він становить 4, тобто на 1 кВт спожитої електричної енергії в приміщення здійснюється віддача теплової потужності еквівалентної 4 кВт. Недоліком цих пристроїв є генерація слабких шумів (коло 30 децибел, тобто тихіше ніж настільний комп’ютер) та зменшення коефіцієнту корисної дії при пониженні зовнішньої температури повітря.

               Домінуючу роль у системах тепло забезпечення приміщень відіграють радіатори опалення, вибір яких варто здійснювати з врахуванням особливостей різних моделей та видів. Наведемо ряд сильних та слабких сторін основних 3-х видів радіаторів, якими є чавунні, стальні, та алюмінієві.

Чавунні радіатори, вимагаючи великого обсягу теплоносія, мають значну теплову інерцію і не годяться для швидкого нагріву приміщення, що є недоліком, особливо коли система керується кімнатним термостатом-програматором. Водночас завдяки особливостям конструкції понад 70% теплової енергії, що передається чавунними радіаторами випромінюється в приміщення поверхнею радіатору і лише 30% з допомогою конвективного  руху повітря через сам радіатор. Така структура теплопередачі не сприяє збільшенню швидкості руху повітряних потоків всередині приміщення, що позитивно впливає на якість повітря, оскільки не піднімаються дрібні часточки пилу, а це важливо для людей схильних до алергії на побутові алергени. Вершиною інженерної думки у сімействі радіаторів є біметалічні алюмінієво-стальні радіатори. Завдяки високій теплопровідності алюмінію забезпечується швидкий прогрів приміщення, сталь забезпечує міцність на з’єднаннях та електрохімічну інертність, оскільки поєднання чистого алюмінію з радіаторів та міді із теплообмінників котлів може з часом призвести до руйнування цих деталей внаслідок електрохімічної корозії. Структура теплопередачі біметалічних радіаторів кардинально відрізняється від чугунних. Левова частка тепла передається потоку повітря, який інтенсивно рухається через розвинені площі теплообміну, а незначна його частина випромінюється в невидимому людським оком інфрачервоному діапазоні у приміщення. Стальні радіатори  за своїми властивостями  займають проміжне місце поміж вищенаведених типів радіаторів. Однак, задля підвищення ефективності тепловіддачі, без винятку для всіх типів радіаторів, варто улаштовувати за радіатором на стіні тепловідбивні екрани, які зменшують непотрібний нагрів стіни.

               Способами зменшення видатків на опалення приміщень, окрім вищенаведених активних заходів із модернізації систем опалення, є ряд пасивних способів, які зменшують тепловтрати самого приміщення через огороджувальні конструкції та вентиляцію. Найпоширенішими способами утеплення є додаткове укріплення на зовнішній стороні стіни плит із спінених органічних речовин - полімерів (пінопласт) чи неорганічних (скловата). Ці матеріали мають багато позитивних рис, однак необхідно памятати про велику гігроскопічність скловати, внаслідок чого волога скловата практично втрачає теплоізоляційні властивості. Це необхідно враховувати влаштовуючи додаткові паро та гідробарєри при використанні такого матеріалу.

               За найкращої теплоізоляції втрати приміщення все рівно відбуватимуться через необхідну вентиляцію, яка змушена виводити використане тепле повітря на зовні та забезпечувати приплив чистого, однак холодного повітря ззовні. Структура тепловтрат через вентиляцію сягає від 30% для не утеплених приміщень до 50% для добре утеплених від загальних тепловтрат. Зменшити тепловтрати у цьому випадку зможуть спеціальні електромеханічні пристрої, так звані рекуператори  повітря. Живляться вони від електричної мережі, однак їх споживана потужність та вартість експлуатації значно менша від вартості зекономлених інших енергоносіїв, які використовуються на нагрів повітря. Принцип дії рекуператора полягає у відбиранні теплоти від використаного повітря та нагрів нею свіжого холодного повітря, яке подається в приміщення вже підігрітим на 10-15 градусів Цельсія відносно до зовнішнього середовища.

               Сподіваємось, що вищенаведений побіжний аналіз елементів обігріву приміщення та зменшення тепловтрат поможуть вам, шановні читачі, зорієнтуватися в широкому виборі засобів і способів досягти комфорту у ваших оселях в холодний період року.

 

 

Начальник відділу розвитку інфраструктури

районної державної адміністрації                                               В.П.Урдейчук
 

Анонси подій

Актуальна тема